Veda

Na snímke nového Webbovho teleskopu žiari vzácny typ galaxie

Video hore: NASA v tichosti zverejnila pozemské testovacie fotografie Jupitera zachytené vesmírnym teleskopom Jamesa Webba Vesmírny teleskop Jamesa Webba sa pozrel cez kozmický prach, aby odhalil nové detaily a úžasný obraz vzácneho typu galaxie. Najnovšia snímka z vesmírneho observatória ukazuje galaxiu Cartwheel, prstencovú galaxiu vzdialenú 500 miliónov svetelných rokov, ktorá vznikla, keď sa väčšia špirálová galaxia a menšia galaxia prudko zrazili. Keď sa galaxie zrazia, môžu zmeniť veľkosť a zloženie. V galaxii odvozového kolesa, ktorá vyzerá ako koleso vagóna, farebný prstenec obopína ešte jasnejší vnútorný prstenec – oba siahajú od srdca kolízie, ako je znázornené na obrázku Webb. Tieto vlastnosti vedú vedcov k tomu, že zaraďujú kolesá medzi prstencové galaxie, čo je oveľa menej bežné ako špirálové galaxie. Webbove schopnosti viedli k tomu, že astronómovia získali nové poznatky o jednotlivých hviezdach a formovaní hviezd v chaotickej galaxii, ako aj o čiernej diere v galaktickom strede. Nový obrázok odhaľuje viac o tom, ako sa Mliečna dráha vyvíjala miliardy rokov. Uprostred horúceho prachu v jasnom vnútornom prstenci sa tvoria obrovské mladé zhluky hviezd, ukazuje obrázok. Medzitým sa vonkajší prstenec rozširuje už 440 miliónov rokov a práve tu dochádza k tvorbe hviezd a smrti hviezd (vo forme výbuchov supernov). Keď sa prstenec roztiahne, zrazí sa s plynom, čím sa spustí ďalšia tvorba hviezd. Na obrázku sú viditeľné aj dve menšie sprievodné galaxie. Hubbleov vesmírny teleskop a ďalšie observatóriá študovali premetové koleso, ale nahromadenie prachu zakrylo tajomstvá Mliečnej dráhy. Webb je infračervený ďalekohľad, ktorý vidí svetlo neviditeľné pre ľudské oko, a preto dokázal zachytiť nové detaily, ktoré iné prístroje nedokázali. Nový obrázok je kombináciou údajov zozbieraných Webbovou Near-Infrared Camera a Mid-Infrared Instrument a zachytáva moment v čase, keď sa koliesko stále pomaly otáča. Teleskop Webb oficiálne začal vedeckú činnosť 12. júla, teda v ten istý deň, keď NASA podľa vesmírnej agentúry zverejnila svoje prvé snímky a ďalšie snímky, ktoré prídu v najbližších týždňoch.

READ  Údaje ukazujú, že 1 zo 44 amerických detí je postihnutých autizmom

Video hore: NASA potichu zverejňuje pozemské testovacie fotografie Jupitera zachytené vesmírnym teleskopom Jamesa Webba

Vesmírny teleskop Jamesa Webba sa pozrel cez kozmický prach, aby odhalil nové detaily a úžasný obraz vzácneho typu galaxie.

Najnovšia snímka z vesmírneho observatória ukazuje galaxiu Cartwheel, prstencovú galaxiu vzdialenú 500 miliónov svetelných rokov, ktorá vznikla, keď sa väčšia špirálová galaxia a menšia galaxia prudko zrazili.

Keď sa galaxie zrazia, môžu zmeniť veľkosť a zloženie. V galaxii Cartwheel, ktorá vyzerá ako koleso vagóna, farebný krúžok obopína ešte jasnejší vnútorný krúžok – oba siahajú smerom od srdca kolízie, ako je znázornené na obrázku Webb.

Tieto vlastnosti vedú vedcov k tomu, že zaraďujú kolesá medzi prstencové galaxie, čo je oveľa menej bežné ako špirálové galaxie.

V dôsledku Webbových schopností astronómovia získali nové poznatky o jednotlivých hviezdach a formovaní hviezd v chaotickej galaxii, ako aj o čiernej diere v galaktickom strede.

Nový obrázok odhaľuje viac o tom, ako sa Mliečna dráha vyvíjala miliardy rokov.

Uprostred horúceho prachu v jasnom vnútornom prstenci sa tvoria obrovské mladé zhluky hviezd, ukazuje obrázok.

Medzitým sa vonkajší prstenec rozširuje už 440 miliónov rokov a práve tu dochádza k tvorbe hviezd a smrti hviezd (vo forme výbuchov supernov). Keď sa prstenec roztiahne, zrazí sa s plynom, čo spôsobí vznik ďalších hviezd.

Obrázok teleskopu Jamesa Webba

Na obrázku sú viditeľné aj dve menšie sprievodné galaxie.

Hubbleov vesmírny teleskop a ďalšie observatóriá študovali premetové koleso, ale nahromadenie prachu zakrylo tajomstvá Mliečnej dráhy. Webb je infračervený ďalekohľad, ktorý vidí svetlo neviditeľné pre ľudské oko, a preto dokázal zachytiť nové detaily, ktoré iné prístroje nedokázali.

Nový obrázok je kombináciou údajov zozbieraných Webbovou Near-Infrared Camera a Mid-Infrared Instrument a zachytáva moment v čase, keď sa koliesko stále pomaly otáča.

READ  NASA zachytila ​​na Marse „lesklú kovovú fóliu“ na podivnom obrázku – dokážete vyriešiť záhadu?

Teleskop Webb oficiálne začal vedeckú činnosť 12. júla, teda v ten istý deň, keď NASA zverejnila prvé snímky a ďalšie snímky by mali podľa vesmírnej agentúry pribudnúť v najbližších týždňoch.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close