Hlavné správy

Na stole bol ďalší konflikt: poradcovia odradili Trumpa od útoku na Irán

Trump sa podľa nich pýtal svojich popredných poradcov, čo si myslia o možnosti amerického útoku na Irán. Poradcovia však prezidenta od takéhoto kroku odradili s argumentom, že by to mohlo v posledných týždňoch jeho pôsobenia vyvolať širší regionálny konflikt. Podľa NYT sa stretnutie Trumpa s poradcami uskutočnilo minulý štvrtok v reakcii na najnovšiu správu agentúry OSN pre jadrový dohľad, podľa ktorej sú iránske zásoby obohateného uránu už 12-krát vyššie, ako je limit stanovený v dohode so svetovými mocnosťami.

Na stretnutí sa údajne zúčastnili aj viceprezident Mike Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, úradujúci šéf Pentagónu Christopher Miller a predseda Zboru náčelníkov štábov Mark Milley. Podľa zdrojov NYT je možné, že prezident stále zvažuje útok na ciele súvisiace s Iránom alebo jeho spojencami, ako sú napríklad milície podporované Teheránom v susednom Iraku.

Na základe dohody so svetovými mocnosťami v roku 2015 Irán obmedzil svoj jadrový program výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií. Donald Trump však v roku 2018 od dohody odstúpil a následne obnovil tvrdé sankcie voči Teheránu. V tejto situácii sa Irán začal postupne odkláňať od kľúčových ustanovení dohody, keď začal obohacovať urán nad úroveň stanovenú v dohode a zvyšoval svoje rezervy nad povolený limit.

Novozvolený americký prezident Joe Biden, ktorý sa má ujať funkcie 20. januára, sľubuje, že sa pokúsi obnoviť jadrovú dohodu s Iránom, čo vyjadrujú aj predstavitelia Islamskej republiky. Takýto krok by však Bidenu sťažil, keby Trump v posledných týždňoch svojho pôsobenia prijal opatrenia na rozčúlenie Iránu, uvádza agentúra DPA.

READ  Ruský obranný dôstojník - The New Indian Express

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close