Svet

Na záznam neexistujú žiadne merače. Čínska ponorka sa dostala na dno Mariánskej priekopy

Čína spustila ponorku na dno Mariánskej priekopy v Tichom oceáne. Zábery z ponorky odvysielala v piatok čínska štátna televízia CCTV. Na palube sú traja vedci. Cieľom ponoru na najhlbšie miesto na svete bolo pozorovanie druhov a odber vzoriek hornín. Ponor do spodnej časti priekopy sa pravdepodobne bude opakovať.

Ponorka zvaná Fen-chou-ke, čo v čínštine znamená bojovník, podľa vedcov dosiahla hĺbku 10 909 metrov. Vďaka zostupu na dno Mariánskej priekopy vedci „pozoroval veľa živočíšnych druhov a distribúciu organizmov na dne oceánu“, uviedla AFP.

Misia odobrala aj vzorky hornín. Môže ich Čína využiť na výskum možností ťažby oceánskych hlbín, kde sa nachádzajú zásoby vzácnych minerálov.

Mariánsky podmorský priekop je asi 2 500 kilometrov dlhé a 69 kilometrov široké hlbokomorské údolie, ktoré sa nachádza juhozápadne od amerického ostrova Guam.

Čínska výprava zatiaľ neprekonala rekord z roku 2019, keď misia amerického vedca Victora Vescova zostúpila do hĺbky 10 929 metrov. Investor z Texasu a bývalý námorný dôstojník Vescovo v tom čase našiel počas ponoru nové druhy zvierat. Všimol si však aj Vescovo plastový sáčok a ďalšie stopy po znečistení človeka.

Predchádzajúci rekord držal Švajčiar Jacques Piccard a poručík amerického námorníctva Don Walsh. Na palubu batyskafu v Terste vyštartovali do hĺbky 10 916 metrov už v roku 1960.

Nie je náhoda, že títo dvaja urobili to isté. Piccard bol synom oceánografa Augusta Piccarda, ktorý zostrojil batyskaf. A americké námorníctvo ho kúpilo za štvrť milióna dolárov dva roky pred expedíciou.

Muži strávili na dne priekopy iba dvadsať minút a okrem toho cestou prenikol tlak cez jedno z vonkajších plexiskiel. Nečakane sa však podarilo nadviazať kontakt s námorníkmi na povrchu.

Aj keď Terst nebol schopný odobrať vzorky ani fotografovať, celý zostup sa považoval za úspech. Objav zvierat ukázal, že v hlbinách vody je kyslík, teda že tu cirkuluje voda – a že hlbokomorské priekopy nie sú vhodné ako úložisko vyhoreného jadrového paliva.

READ  OBSE vyšle do volieb v USA iba 30 pozorovateľov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close