svet

Na živote bielych nezáleží, napísal profesor. Univerzita ju za to propagovala

Priyamvada Gopalová, profesorka indického pôvodu na Britskej univerzite v Cambridge, čelí hrozbám v dôsledku svojej činnosti na sociálnych sieťach. Na Twitteri napísala, že „na živote bielych ľudí nezáleží“.

Vyhlásenie zdôvodnila tvrdením, že byť bielym nie je samo osebe kritériom na počítanie života človeka. Univerzita zdôraznila, že obhajuje právo akademikov na vlastný názor a reagovala na výhrady kritikov tým, že Gopalovi ponúkla miesto na čiastočný úväzok miesto na plný úväzok.

„Na bielych životoch nezáleží. Rovnako ako na bielych životoch. Zrušte belosť.“ 51-ročný profesor napísal na Twitteri reakciu na incident, pri ktorom lietadlo so slovami „White Lives Matter“ preletelo cez štadión počas zápasu medzi anglickou Premier League a zápasom medzi Manchester City a Burnley.

Stalo sa to po tom, čo hráči podporili pohyb Black Lives Matter tým, že udreli do trávnika pred výkopom. Lietadlo so zástavkou bolo uvedené do prevádzky fanúšikmi Burnley. Vedenie klubu ho dôrazne odsúdilo a ospravedlnilo sa jeho priaznivcom.

Twitter odstránil správu učiteľa po niekoľkých hodinách. Gopalová to však znova napísala na sociálnej sieti. “Opakujem. Na živote bielych ľudí nezáleží. Rovnako ako bieli ľudia,” napísala. Twitter však po krátkej dobe odstránil aj druhú správu.

Medzitým ho však začali zdieľať stovky ľudí a jeho slová sa šírili. Gopala potom ohromila vlna kritiky. Podľa spravodajského portálu British Daily Mail profesor dostal niekoľko hrozieb smrťou.

Univerzita v Cambridge ju však obhajovala. „Univerzita obhajuje právo svojich akademických pracovníkov vyjadriť v súlade so zákonom svoje názory, ktoré ostatní môžu považovať za kontroverzné“, Univerzita v Cambridge uviedla na Twitteri. V článku odsúdila aj hrozby, ktorým akademik čelí.

Uskutočnila sa aj petícia s názvom „Požiarny Cambridge profesor rasizmu“, ktorá vyzýva administratívu univerzity, aby okamžite prepustila učiteľa rasizmu.

Univerzita však urobila pravý opak – v stredu podporovala Gopala. Namiesto práce na čiastočný úväzok mu jeho vedenie ponúklo prácu na plný úväzok.

„Chcem tiež objasniť, že podporujem svoje tweety. Program Twitter bol odstránený, nie ja,“ uviedol profesor americkej literatúry a štúdií o rode a feminizme.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close