Svet

Nagate: Lídri postrádajú ľudskú tvár klimatických zmien

NEW YORK – Klimatický aktivizmus Vanessy Nagate za posledné tri roky ju katapultoval na svetovú scénu.

Od roku 2019 Negate pracuje prostredníctvom Rise Up Movement, platformy, ktorú vytvorila na zosilnenie hlasov afrických klimatických aktivistov, stojí na čele úsilia zastaviť odlesňovanie afrických dažďových pralesov a spustila projekt Wash Greens Schools, ktorého cieľom je inštalovať solárne panely na diaľku. časti jeho rodnej Ugandy.

Toto úsilie viedlo UNICEF k tomu, aby tento týždeň oznámil svojho nového veľvyslanca dobrej vôle, výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russell povedala, že Nagateovo vymenovanie „pomôže zabezpečiť, že hlasy detí a mladých ľudí nebudú nikdy vystrihnuté z konverzácie o klimatických zmenách – vždy zahrnuté do rozhodnutí, ktoré ovplyvniť ich životy.“

Napriek celosvetovému uznaniu Nakate hovorí, že to nestačí – hovorí, že to nestačí na záchranu planéty alebo ľudí na globálnom juhu.

„Svet tak dlho ignoroval to, čo sa deje na globálnom juhu,“ povedal v stredu pre agentúru AP 25-ročný rodák z Ugandy.

Na týždennom výlete s UNICEF do okresu Turkana v Keni Nakate videla dôsledky nedostatku potravín a vody spôsobeného najhorším suchom vo východnej Afrike za štyri desaťročia.

„Aby som sa vrátil do Afrického rohu – kde som bol v Turkane – boli časy, keď o tom ľudia hovorili, ale teraz na to ľudia zabudli,“ povedal. „Už sa o tom nehovorí, ale znamená to, že sa situácia skončila? Nie. Situácia v oblasti sucha je veľmi zlá a teraz sa to týka mnohých ľudí.

Začiatkom tohto roka medzivládna komisia pre rozvoj varovala pred vysokými teplotami a zrážkami pod normálom. boli zaznamenané S poveternostnými systémami na celom africkom kontinente sa očakávalo, že ďalšie dažde zlyhajú, čo naznačuje, že východná Afrika a Africký roh by mohli čeliť najhoršiemu suchu za posledných 40 rokov. Suchá v priebehu rokov viedli k stratám na úrode, úhynom dobytka a podvýžive v miliónoch.

READ  Líder bieloruskej opozície novinárom povedal, že môže byť mučený

Krajiny ako Etiópia, Somálsko a Keňa môžu vidieť, že súčasné podmienky hladomoru sa zintenzívňujú.

„Pokiaľ ide o klimatickú krízu, má iné, hrozné skutočnosti. Jednou z nich je, že ľudia, ktorí teraz trpia najviac, sú tí, ktorí sú najmenej zodpovední,“ povedal.

Podľa Global Carbon Project, skupiny vedcov, ktorí monitorujú emisie oxidu uhličitého v krajinách, Afrika – ktorá predstavuje asi 16 % svetovej populácie – je zodpovedná len za 3,2 % oxidu uhličitého uvoľneného do atmosféry od roku 1959.

Oxid uhličitý je hlavným prispievateľom ku klimatickým zmenám. Ako prírodný skleníkový plyn zachytáva teplo v atmosfére, čím zvyšuje globálne teploty. Zatiaľ čo africký kontinent je menším prispievateľom ku globálnym emisiám oxidu uhličitého, priemyselné krajiny ako Spojené štáty americké, Rusko a Čína prispievajú viac.

Pre aktivistov ako Nagate nie je riešenie klimatickej krízy len o zvyšovaní povedomia alebo o naliehaní na svetových lídrov, aby urobili rýchle politické zmeny na riešenie klimatických zmien. Krajiny ničenia ako Pakistan A Keňa – Vyžaduje si to aj posilnenie hlasov západných klimatických aktivistov, ktorí sú v medzinárodnom dialógu o zmene klímy často ignorovaní.

Pred COP27 – každoročným klimatickým summitom Organizácie Spojených národov v Egypte – tento november, Nakate počas týchto globálnych diskusií pozoruje výrazný deficit: nedostatok skutočných ľudských skúseností.

„Myslím si, že to, čo v týchto rozhovoroch skutočne chýba, je ľudská tvár klimatickej krízy a myslím si, že je to skutočne ľudská tvár, ktorá nám hovorí, čím spoločenstvá prechádzajú,“ povedal. „Hovorí to aj o riešeniach, ktoré komunity potrebujú, pretože medzi tým, o čom sa diskutuje, a tým, čo komunity hovoria, často dochádza k nesúladu.“

Pre Nakate to bolo zlyhanie globálneho vedenia. Dúfa, že lídri, najmä západní lídri, pochopia ťažkosti, ktoré ľudia zažívajú v dôsledku klimatickej krízy, a keď ju uvidia, okamžite zakročia.

READ  Rwanda: Kalibata vymenovaný do prezidentského poradného panelu COP28 pre klimatické zmeny

V konečnom dôsledku zodpovednosť a bremeno bojovať proti klimatickým zmenám a zabezpečiť, aby mnohé nemenované tváre klimatickej krízy neboli ignorované, musia niesť globálnych lídrov – nielen mladých ľudí, ktorí vybudovali globálne hnutie.

„Otázkou by malo byť, čo by mali lídri robiť. Čo by mali vlády robiť? „Celý čas, keď som robil aktivizmus, som si uvedomoval, že mladí urobili všetko,“ povedal Nagate.

V situácii sa však snaží nájsť nádej.

„V tom všetkom sa snažíte nájsť nádej, pretože práve v tejto nádeji nájdete silu stále hovoriť, že toto chceme alebo toto nechceme,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close