Veda

Najčastejšie dlhé príznaky COVID, ktoré lekári práve teraz vidia

Keď sa blížime k trojročnej známke pandémie koronavírusu, veci vyzerajú úplne inak ako pred niekoľkými rokmi. Máme vakcínu, bivalentné posilňovacie injekcie, liečbu COVID a rozumieme vysoko nákazlivému vírusu.

Ale ešte neznámejšia oblasť je stále súčasťou rovnice: dlhotrvajúci COVID, oslabujúci výsledok infekcie COVID-19, ktorá postihuje milióny ľudí na celom svete.

Neexistuje žiadna špecifická definícia tohto stavu. Namiesto toho je COVID z dlhodobého hľadiska „zastrešujúcim pojmom“, ktorý opisuje [the] rôzne účinky na fyzické a duševné zdravie, ktoré pretrvávajú aj po pôvodnej infekcii COVID,“ povedal Dr Haroon FriedbergKlinický spoluvedúci programu obnovy po COVID v zdravotníckom centre Wexner na Štátnej univerzite v Ohiu.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb definujú dlhotrvajúci COVID ako príznaky, ktoré pretrvávajú viac ako štyri týždne po infekcii; Svetová zdravotnícka organizácia hovorí, že časový plán je 12 týždňov. „Definícia závisí od toho, s kým hovoríte,“ povedal Friedberg, čo sťažuje diagnostiku, identifikáciu a liečbu. Sťažuje to aj skutočnosť, že dlhodobé príznaky COVID sa veľmi líšia od človeka k človeku.

Symptómy môžu byť prítomné v mnohých rôznych telesných systémoch, Povedal sarah gormanGenerálny riaditeľ organizácie Critica, ktorá bojuje proti vedeckým dezinformáciám. „Takže môžu existovať respiračné symptómy, môžu existovať kardiovaskulárne symptómy, gastrointestinálne symptómy, kognitívne a neurologické symptómy, ako aj symptómy duševného zdravia,“ povedala.

Podľa niektorých definícií možno až 200 symptómov opísať ako súčasť dlhotrvajúceho COVID. „Ja Preto to môže byť pre ľudí v primárnej starostlivosti, ktorí sa starajú o pacientov, také ťažké, pretože u rôznych ľudí to môže vyzerať tak odlišne,“ povedal Friedberg.

Výskumníci a lekári pracujú na jej pochopení a liečbe ľudí, ktorí ňou trpia. Prvým krokom v každom liečebnom pláne je však uznať, že máte čo do činenia s dlhotrvajúcou infekciou COVID.

Tu sú najčastejšie príznaky.

vyčerpávajúca únava

Podľa Gormana je najčastejším príznakom únava – a nie je to ten druh únavy, ktorý možno napraviť zdriemnutím alebo zaspaním.

Pre ľudí, ktorí sa stretávajú s týmto typom únavy, povedal Gorman, jeden deň prílišnej námahy môže viesť k niekoľkým dňom, kedy nebudú schopní nič robiť.

rýchla srdcová frekvencia a nepohodlie na hrudníku

Friedberg povedal, že veľa ľudí s dlhodobým ochorením COVID hlási rýchly srdcový tep a bolesť na hrudníku alebo nepohodlie. Podľa Johns Hopkins MedicineRýchla srdcová frekvencia sa môže tiež prejavovať ako nepravidelný srdcový tep alebo môžete pociťovať iné fyzické príznaky, ako je závrat.

Bolesť hlavy

Friedberg povedal, že ďalším bežným príznakom dlhotrvajúceho Covidu je bolesť hlavy.

štúdie ukazujú Že to nie je jednorazová bolesť hlavy, ale trvalá bolesť hlavy. Závažnosť sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca.

mozgová hmla

Gorman povedal, že niektorí ľudia nemajú radi výraz „mozgová hmla“, ale tento kognitívny symptóm je ďalším znakom dlhotrvajúceho COVID. To znamená, že máte problém venovať pozornosť, byť zábudlivý a nebyť kognitívne bystrý ako zvyčajne, povedala.

„A veľa ľudí má problémy s fungovaním, pretože majú pocit, že ich kognícia je skutočne narušená,“ povedal Gorman.

otvorený modálny obrázok

Boonchai Wedmakvand cez Getty Images

Ľudia trpiaci Covidom po dlhú dobu môžu mať dýchavičnosť, čo je bežný príznak.

ťažké dýchanie

Ďalším častým príznakom je podľa Friedberga dýchavičnosť. Niekto, kto sa zaoberá týmto problémom, môže zistiť, že má problémy s chôdzou po schodoch a nemusí byť schopný vrátiť sa k svojmu cvičebnému režimu pred COVID.

žalúdočné problémy

Je tu aj malá sekcia [of patients] ktorí majú aj žalúdočné problémy,“ povedal Dr William LagoLekársky riaditeľ Clevelandskej kliniky Recover Clinic Pre dlhodobých pacientov s COVID. „Videli sme veľa ľudí s pretrvávajúcou hnačkou, ktorá sa niekedy môže spájať s infekciou COVID.“

poznámky CDC Táto bolesť brucha je ďalším príznakom spojeným s dlhotrvajúcim Covidom.

symptómy duševného zdravia

Poruchy duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť, sú bežnými príznakmi dlhotrvajúceho ochorenia Covid. Niekoľko štúdií publikovaných za posledné tri roky zistilo, že ľudia, ktorí boli infikovaní COVID-19 boli pravdepodobnejšie Zažiť problémy s duševným zdravím. Konkrétne výskum publikovaný v r britský lekársky časopis zistili, že ľudia, ktorí mali COVID, mali o 35 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku úzkosti a o 40 % vyššiu pravdepodobnosť depresie.

READ  Ženy s chronickým COVID-19 možno nikdy nebudú môcť cvičiť tak, ako pred chorobou

Okrem toho štúdia publikovaná v roku 2020 Lancet Lekársky časopis zistil, že do troch mesiacov od choroby 20 % ľudí s infekciou Covid po prvýkrát zažilo aj psychiatrickú diagnózu.

Niektorí ľudia môžu mať iba jeden príznak; iné môžu mať niekoľko.

,Väčšina ľudí, ktorí prichádzajú na našu kliniku, má viacero symptómov a sú dosť rozšírené,“ povedal Lago.

Inými slovami, ak máte na tomto zozname dva rôzne príznaky – napríklad hnačku a nepohodlie na hrudníku – je to stále znak dlhotrvajúceho ochorenia COVID. Môžete však mať aj jednu z vyššie uvedených podmienok a stále sa dlhodobo vyrovnávať s COVID.

Long COVID sa môže v rôznych populáciách líšiť.

„Je to naozaj zaujímavé, nedávno vyšla štúdia, ktorá hovorí, že existujú rôzne formy dlhého COVID, ktoré sú bežnejšie u rôznych skupín ľudí,“ hovorí Gorman.

U mužov je pravdepodobnejšie, že budú mať srdcové symptómy (ako je bolesť na hrudníku alebo búšenie srdca), zatiaľ čo ženy majú väčšiu pravdepodobnosť neurologických symptómov (ako je mozgová hmla), povedala. Okrem toho je u žien pravdepodobnejšie, že budú mať predĺžené príznaky COVID, podľa augustovej štúdie zverejnenej v Journal of Women’s Health,

A čo viac, symptómy sa líšia aj medzi rasovými a etnickými skupinami, povedala.

„Mnoho černochov, ktorí majú COVID dlhú dobu… nie je rozpoznaných ani diagnostikovaných,“ povedal Gorman. Keď sú však diagnostikovaní napríklad černosi, vykazujú menej kognitívnych symptómov ako bieli ľudia.

Ak sa obávate, že máte COVID už dlhší čas, navštívte svojho lekára primárnej starostlivosti.

V tomto bode neexistuje jednorazová liečba pre dlhý COVID, aleSú tu terapeutické látky, ktoré sú v rôznych štádiách klinických skúšok,“ povedal Gorman. Výskumníci napríklad pracujú na tom, aby zistili, či je Paxlovid užitočný pri dlhotrvajúcich ochoreniach COVID, zatiaľ čo iné štúdie testujú mozgovú hmlu. a skúmajú liečbu bežných symptómov, ako je napr. ako únava.

,[You] Musíte mať možnosť získať overenie a schválenie od [your] zdravotnícky tím,“ povedal Friedberg. „Myslím si, že mať úzky vzťah s dobrým lekárom alebo poskytovateľom primárnej starostlivosti je naozaj dôležité.“

Ak si myslíte, že máte dlhotrvajúci COVID, mali by ste najskôr navštíviť svojho lekára primárnej starostlivosti, ktorý vám môže pomôcť určiť, či ide o predĺžený COVID alebo iné ochorenie.

Ak zistíte, že váš lekár primárnej starostlivosti nepotvrdzuje alebo vám nepomáha cítiť sa lepšie, skontrolujte, či sa vo vašej oblasti nenachádza dlhšia klinika na liečbu COVID. Podľa Friedberga je po celej krajine veľa takýchto liečebných centier.

Survivor Corps, dlhoročná skupina presadzujúca COVID, je Databáza liečebných centier Pomocou ktorých môžete nájsť najbližšieho lekára.

Hoci existujú neznáme, robí sa veľa výskumov.

Gorman povedal, že je ľahké pociťovať skazu a pochmúrnosť ohľadom COVID po dlhú dobu, ale v oblasti výskumu sa dejú dobré veci. Okrem toho, „tExistujú dobré dôkazy, že ľudia sa zotavujú,“ povedal Gorman.

„Dlhodobé celkové miery Covidu sa nedávno zmiernili čiastočne preto, že niektorí ľudia uviedli, že sa ich symptómy zlepšili,“ povedal. Mnoho ľudí sa bojí, že budú mať dlhotrvajúci COVID navždy, ale nemusí to tak byť.

To znamená, že je tiež dôležité byť opatrný. U kohokoľvek sa môže COVID vyvinúť dlho po druhej alebo dokonca tretej infekcii COVID. Neviete, ako bude vaše telo reagovať na chronický stav.

Friedberg povedal, že niektorí z jeho pacientov bojujú s COVID roky, čo je frustrujúce a izolujúce. Ak máte COVID dlhší čas, Friedberg zdôrazňuje, že nie ste sami; „Na celom svete sú milióny ľudí, ktorí majú rovnaké príznaky.“

Vedzte, že ľudia pracujú na vyriešení tohto problému. dostal Národný ústav zdravia 1 miliarda dolárov na dlhodobý výskum COVIDA lekári a výskumníci pracujú na pochopení tohto stavu.

„Myslím si, že už dlho existuje v lekárskej a vedeckej komunite okolo COVID skutočná cesta zameraná na akciu a túžba skutočne s tým niečo urobiť,“ povedal Gorman.

Odborníci sa stále učia o COVID-19. Tento príbeh obsahuje informácie, ktoré boli známe alebo dostupné v čase uverejnenia, ale pokyny sa môžu zmeniť, keď vedci objavia o víruse viac. Prosím Pozrite sa na Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb pre najaktuálnejšie odporúčania.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close