Veda

Najväčšia známa kométa sa pohybuje dosť blízko nás, aby bola viditeľná

Kométa Bernardinelli-Bernstein, tak pomenovaná, pretože ju našla katedra fyziky a astronómie na Pensylvánskej univerzite Postgraduálny študent Pedro Bernardinelli a profesor Gary Bernstein majú 100 až 200 kilometrov. Tím oznámil objav v júni.

Táto neobvyklá kométa si urobí svoje Najbližšie sa dostaneme k nášmu Slnku v roku 2031, ale aby ste to videli, budete potrebovať veľký amatérsky ďalekohľad.

Obria kométa, tiež známa ako C / 2014 UN271, je z periférie našej slnečnej sústavy a milióny rokov si razí cestu k nášmu Slnku. Je to tiež najvzdialenejšia kométa, ktorú bolo možné na jej vnútornej ceste objaviť, a ktorá poskytne vedcom príležitosť pozorovať ju a študovať ju po ďalšie roky.

Kométa Bernardinelli-Bernstein bola detekovaná počas šiestich rokov údajov zhromaždených kamerou Dark Energy Camera, ktorú prevádzkoval Victor M. Blanco sa nachádza na 4-metrovom ďalekohľade. Dáta zhromaždené touto kamerou sa prenášajú do prieskumu The Dark Energy Survey, ktorý tvorí spolupráca viac ako 400 vedcov zo siedmich krajín a 25 inštitúcií.

Fotoaparát, tiež známy ako DECam, pomáha mapovať 300 miliónov galaxií na nočnej oblohe – ale zachytáva aj záblesky komét a transpeptúnskych objektov alebo ľadové nebeské telesá, ktoré sú blízko Neptúna. Žijú na okraji solárny systém. Orbita.

Bernardinelli a Bernstein použili algoritmy v Národnom centre pre superpočítačové aplikácie na University of Illinois v Urbana-Champaign na identifikáciu transneptúnskych objektov. Počas svojej práce astronómovia zaznamenali 32 v jednom objekte.

Kométy sú ľadové zvyšky, ktoré boli vyvrhnuté zo slnečnej sústavy, keď sa vytvorili obrovské planéty a presunuli sa do svojej súčasnej konfigurácie. Keď sa kométy na obežnej dráhe priblížia k nášmu Slnku, ich ľad sa odparí a vytvorí sa ich charakteristický vzhľad.

Stred kométy obsahuje jadro alebo pevnú „špinavú snehovú guľu“. Kómy sú plynné mraky, ktoré sa tvoria okolo jadra kométy, keď sa ľad odparí. Odparujúci sa plyn a prach sú tiež tlačené za kométu a ponechávajú dva chvosty osvetlené slnečným žiarením. Tieto chvosty môžu byť dlhé stovky alebo dokonca milióny kilometrov.

READ  Prvé obrázky „kozmického webu“ odhaľujú skryté trpasličie galaxie

Zábery objektu zhotovené v rokoch 2014 až 2018 nepreukázali komediálny chvost. Ale za posledné tri roky si objekt vytvoril chvost, ktorý z neho oficiálne robí kométu Bernardinelli-Bernstein.

Pozorovania vykonané pomocou siete ďalekohľadov Las Cumbres Observatory po celom svete pomohli potvrdiť stav aktívnej kométy.

Staroveké medzihviezdne kométy pochádzali z obrovských planetárnych systémov

„Keďže sme tímom po celom svete, stalo sa to tak, že bolo moje popoludnie, zatiaľ čo ostatní spali. Na prvom obrázku bola kométa zakrytá satelitnou páskou a moje srdce kleslo. Ale potom boli ostatní celkom zrejmé. A bože: určite tam bola roztomilá malá rozmazaná bodka, vôbec nie taká ostrá ako susedné hviezdy! “ Vo vyhlásení uviedla astronómka Michelle Bannisterová z University of Canterbury na Novom Zélande.

Cesta kométy sa začala vo vzdialenosti 6 biliónov kilometrov od Slnka, čo je 40 000 astronomických jednotiek. Vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom je astronomická jednotka. Pre porovnanie, Pluto je 39 astronomických jednotiek od Slnka.

kométa Oort prišiel z oblaku objektov, zreteľná skupina ľadových objektov, ktoré sú vzdialenejšie ako čokoľvek iné v našej slnečnej sústave. Vedci sa domnievajú, že kométy pochádzajú odtiaľto, ale v Oortovom mračne vlastne nepozorovali žiadne objekty.

Oortov mrak sa nachádza medzi 2 000 a 100 000 astronomických jednotiek od Slnka. Nakoniec sa kozmické lode NASA Voyager 1 a 2, ako aj New Horizons, dostanú do Oortovho mraku. Keď to však urobia, ich zdroje energie budú po celé storočia mŕtve.

Kométa Bernardinelli-Bernstein je v súčasnosti vzdialená asi 3 miliardy kilometrov – asi tak vzdialenosť Uránu od Slnka. – a v jeho najbližšom bode v roku 2031 to bude len o niečo viac ako vzdialenosť Saturnu od Slnka.

Bernstein vo svojom vyhlásení uviedol: „Mali sme tú česť objaviť azda najväčšiu kométu, aká bola kedy pozorovaná – alebo aspoň väčšia ako ktorákoľvek dobre študovaná kométa – a umožniť ľuďom sledovať jej vývoj.„ Brali sme to skoro. “ . „Nenavštívila planéty už viac ako 3 milióny rokov.“

READ  Výskumníci z UC Santa Cruz zistili, že čierna diera sa vyvinie hviezdou

Táto neobvyklá príležitosť študovať prichádzajúce kométy dá astronómom šancu lepšie pochopiť pôvod a zloženie komét. Môže to byť jedna z mnohých obrovských komét, ktoré vznikli V Oortovom mraku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close