svet

Najvýkonnejší laser doteraz zničil lietadlo vo vzduchu. Zameral na americkú loď

Americké námorníctvo úspešne otestovalo najvýkonnejší vysokoenergetický bojový laser doteraz. Je umiestnená na bojovej lodi a jej sila môže zasiahnuť a poškodiť lietadlo vo vzduchu a obrnenú loď na mori. Námorníctvo to oznámilo v piatok, keď súčasne zverejňovalo fotografie a videá. Podľa niektorých odhadov má laser silu až 150 kilowattov.

Obrázky ukazujú obojživelnú loď USS Portland, ktorá zachytáva lietajúci dron pomocou vysokoenergetického lasera. Laseroví vojaci aktivovaní z paluby lode.

Armáda nezverejnila presné umiestnenie ani silu laserového testu. Podľa správy Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie z roku 2018 by to mohol byť laser s výkonom 150 kilowattov, píše CNN.

Zmení pravidlá vojny na mori

„Vykonaním testov laserových zbraní na mori získame cenné informácie o ich použití, čo bude pre nás užitočné pri posudzovaní potenciálnych hrozieb.“ povedal kapitán Karree Sander. Dodal, že vďaka tejto pokročilej technológii sa vojnové pravidlá na mori zmenia.

Laser sa tiež mohol stať bežnou súčasťou systému protiraketovej obrany.

Námorníctvo uviedlo, že vedené energetické zbrane sú účinné proti robotom alebo malým ozbrojeným člnom. Účelom vývoja tejto techniky je poskytnúť veliteľom ozbrojených síl množstvo výhod, najmä vo forme rozhodujúcejšieho priestoru pre manévrovanie a útok.

Počas „fotografovania“ laser nevytvára šum. Nepotrebuje muníciu, iba energiu. „(Laser) strieľa na útočiaci objekt veľké množstvo fotónov bez toho, aby musel čeliť sile vetra, dosahu alebo čokoľvek iného.“ “ Poručík Cale Hughes vysvetlil. „S jeho pomocou sme schopní zasiahnuť ciele rýchlosťou svetla“, dodáva.

Laserové zbrane proti robotom

Po rokoch testovania sa americké námorníctvo rozhodlo vybaviť prvú loď laserovou zbraňou v roku 2013. Zariadenie sa nachádzalo na USS Ponce, ktorý bol pôvodne prepravnou a pristávacou loďou prevedené na podporné plavidlo flotily. Plavidlo bolo vyradené minulý rok.

Po útokoch robotov ISIS začala armáda nasadiť lasery. V roku 2016 sa jeho droni na niekoľko mesiacov zmocnili oblohy a zastavili ofenzívu irackej armády a amerických špeciálnych síl počas oslobodenia Mosulu.

Džihádisti previedli zbrane na konvenčné komerčné kvadrokoptéry a iné lacné drony, ktoré je zvyčajne možné získať online v obchodoch s hračkami, a vyzbrojiť ich strelivom a granátmi. Potom ich poslali do boja takmer bez povšimnutia.

Americká armáda potom začala testovať experimentálny systém MEHEL 2.0 (mobilný vysokoenergetický laser) na pancierovom vozidle s kolesami Stryker, ktorý bol schopný doslova zamiesť drona z oblohy.

Pred tromi rokmi, keď mala americká armáda laser s výkonom 10 kW, USA ohlásili testovanie na výkonnejšiu zbraň. Americký náčelník protiraketovej obrany James Dickinson potom navrhol, aby armáda mohla vyskúšať laser s výkonom až 100 kW. Ak teda aktuálne testovaný laser skutočne dosiahne 150 kW, armáda prekročila svoje predchádzajúce predpovede.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close