Veda

Nakoniec poznáme výrobné náklady pre SLS a Orion a sú divoké

v skvelej forme , Technik pracuje na kozmickej lodi Orion na vrchole rakety SLS v januári 2022.

NASA

Generálny inšpektor NASA Paul Martin slúži ako nezávislý strážny pes pre nespočetné množstvo aktivít vesmírnej agentúry. Počas svojho pôsobenia vo funkcii generálneho inšpektora, od svojho vymenovania v roku 2009, Martin sledoval vývoj rakety NASA Space Launch System a kozmickej lode Orion.

Hoci jeho úrad zverejnil viac ako tucet správ o rôznych aspektoch týchto programov, nikdy nezosumarizoval svoje názory na programy – od utorka.

vystupovať pred jedným Vypočutie Snemovne reprezentantov pre vedu V programe Artemis agentúry NASA Martin po prvýkrát zverejnil prevádzkové náklady veľkých rakiet a kozmických lodí. Okrem toho si vzal na mušku NASA a najmä jej veľkých leteckých dodávateľov za „veľmi slabý“ výkon pri vývoji týchto vozidiel.

Martin uviedol, že prevádzkové náklady len na samotný štart Artemis by boli 4,1 miliardy dolárov len pre raketu, kozmickú loď Orion a pozemné systémy. Je to, povedal, „cenovka, ktorá nám pripadá nestála.“ S týmto komentárom Martin v podstate hodil rukavicu a povedal, že NASA nemusí mať zmysluplný prieskumný program okolo SLS a Orionu za túto cenu.

rozložiť náklady

Na neskoršom pojednávaní Martin rozpísal náklady na let, ktoré by sa vzťahovali aspoň na prvé štyri štarty programu Artemis: 2,2 miliardy dolárov na stavbu jednej rakety SLS, 568 miliónov dolárov na pozemný systém pre kozmickú loď Orion. miliardy a 300 miliónov dolárov Európskej vesmírnej agentúre pre servisný modul Orionu. NASA, povedal Martin, tieto údaje skontrolovala a potvrdila.

Šokujúce na týchto nákladoch je, že nezahŕňajú desiatky miliárd dolárov, ktoré už NASA vynaložila na vývoj kozmickej lode Orion od roku 2005 a rakety Space Launch System od roku 2011. Raketa SLS a kozmická loď Orion by ľahko zdvojnásobili sumu 4,1 miliardy dolárov, ktorú uviedol Martin.

READ  Týchto 63 masových spoločenstiev je teraz v „červenej zóne“ infekcie COVID-19

Toto číslo je oveľa vyššie, ako očakávala NASA. pred piatimi rokmi, Vysoký predstaviteľ NASA povedal Ars. povedal Že by vesmírna agentúra chcela znížiť prevádzkové náklady na jednu misiu ročne na 2 miliardy dolárov alebo menej. Iný zdroj v tom čase uviedol, že interný cieľ bol 1,5 miliardy dolárov.

Martin tiež povedal, že NASA nemá jasno v nákladoch, ktoré sa vynaložia na program Artemis, a že celkovo jeho úrad verí, že NASA vynaloží na program Artemis v rokoch 2012 až 2025 93 miliárd dolárov.

„Bez toho, aby NASA plne zohľadňovala a presne vykazovala celkové náklady súčasných a budúcich misií Artemis, bude pre Kongres a administratívu ťažšie prijímať informované rozhodnutia o potrebách dlhodobého financovania NASA – kľúč k tomu, aby sa Artemis stal udržateľným podnikom, „povedal Martin.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close