Hlavné správy

Nákup spoločnosti Electron je „radikálnou možnosťou“ na riešenie energetickej krízy, hovorí slovenský minister

Slovenský minister financií Igor Matovič hovorí pre médiá, keď utečenci utekajúci z Ukrajiny prichádzajú na Slovensko po tom, čo Rusko 26. februára 2022 vo Vyšných Nemečkách spustilo rozsiahlu vojenskú operáciu proti Ukrajine. REUTERS/Radovan Stoklasa

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

11. septembra (TASR) – Kúpa väčšinového podielu v Slovenských elektrárňach vrátane talianskeho Enelu je pre Slovensko „serióznou“ možnosťou na riešenie európskej energetickej krízy, povedal v nedeľu minister financií Igor Matovič.

Matovič však uviedol, že najpravdepodobnejším riešením je obmedzenie ziskov neplynových výrobcov energie, na čom sa už v EÚ pracovalo po tom, čo EÚ v piatok s opatrením súhlasila. čítaj viac

„Jedným z riešení je, že sa pokúsime dohodnúť so súčasnými akcionármi na odkúpení (ich) podielu v Slovenských elektrárňach,“ citovala TASR Matoviča v nedeľňajšej diskusnej relácii súkromnej televízie Markíza.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

Povedal, že získanie úplných akcií by štátu umožnilo mať kontrolu nad cenovou politikou, ale odmietol špekulovať o nákladoch na takýto krok.

Slovenský štát vlastní 34 % energetických spoločností a Enel a česká energetická skupina EPH spoločne vlastnia zvyšných 66 %.

Keď štát hľadá spôsoby, ako bojovať proti účtom za energiu, agentúra vo februári súhlasila s obmedzením cien elektriny pre domácnosti, aby sa vyhla neočakávaným daniam.

Slovensko sa na jadrovú energiu spolieha asi polovicu svojej výroby a Slovenské elektrárne prevádzkujú jediné jadrové elektrárne v krajine vrátane Mochoviec a jadrovej elektrárne Bohunice s výkonom 1 000 MW.

Na treťom bloku v Mochovciach sa začala skúšobná prevádzka a blok s výkonom 471 MW sa začne vyrábať začiatkom roka 2023.

Zaregistrujte sa teraz a získajte neobmedzený bezplatný prístup na Reuters.com

READ  Slovenská koalícia pri riešení vysokej inflácie je v kríze

Reportáž Jasona Howetta v Prahe Strih Raisa Kasolowski

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close