Svet

Námorníctvo dostane nový „Nishan“ inšpirovaný Shivaji Maharaj, India sa lúči s koloniálnou minulosťou

premiér Narendra Modi V piatok bol odhalený nový námorný prápor alebo „Nishan“ inšpirovaný cisárom Maratha Chhatrapati Shivaji Maharaj. Inaugurácia sa zhodovala s uvedením lietadlovej lode Vikrant do prevádzky. Po mnoho rokov bol vlajkou indického námorníctva červený kríž na bielom pozadí, národná vlajka v rohu a stĺp Ashok v strede.

Zatiaľ čo nový dizajn bol do štvrtka držaný pod pokrievkou, úrad premiéra uviedol, že „pochová našu koloniálnu minulosť“. Počas podujatia premiér tiež predstaví nový námorný prápor (Nishan), ktorý odstráni koloniálnu minulosť a bude odrážať námorné dedičstvo Indie, uviedol úrad predsedu vlády.

V bezpečnostných kuloároch sa špekulovalo, že nová vlajka odstráni červený kríž svätého Juraja na bielom pozadí. Kríž bol symbolom víťazstiev britského misionárskeho bojovníka sv. Juraja.

Verí sa, že kresťanský bojovník menom St. George bol križiak počas tretej krížovej výpravy. Bol prijatý britským kráľovským námorníctvom a po získaní nezávislosti zostal indickým námorným praporčíkom, keďže indické obranné sily pokračovali s britskými koloniálnymi vlajkami a odznakmi, až kým 26. januára 1950 nebola prijatá indická verzia.

Námorný prápor videl britský Union Jack nahradený indickou trikolórou v kantóne (ľavý horný roh), ale kríž svätého Juraja zostal zachovaný. V roku 2001 bol kríž nahradený námorným erbom. Ale vrátilo sa to v roku 2004. V roku 2014 sa opäť zmenili národné symboly Ashok Stambam a Satyameva Jayate – námorný prápor pripevnený v strede vlajky.

„Červený kríž nemá nič spoločné s históriou Indie. Boli teda vznesené požiadavky na zmenu,“ povedal predstaviteľ News18.

Austrália, Nový Zéland, Kanada, Pakistan, Južná Afrika a Bangladéš sú krajiny Commonwealthu, ktoré už zmenili svoju vlajku.

Premiérovo odhalenie nového „Nishaanu“ pre indické námorníctvo je vyvrcholením dlhodobej požiadavky, aby vlajka námorníctva bola indickejšia.

READ  Rudy Giuliani - Prodigy hodí Elizabeth

Prečítajte si všetko Najnovšie správy India A Mimoriadne správy Tu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close