Veda

Nápady, ako vrátiť vesmírnu posádku po úniku ruskej kapsuly vesmírne novinky

Vykonávajú sa testy, aby sa zistilo, či kapsula Sojuz MS-22 nie je vhodná na let s posádkou po úniku chladiacej kvapaliny.

Ruská vesmírna agentúra zvažuje „záchranný“ plán, ktorý by troch členov posádky priviedol domov v predstihu Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) Po ich kapsule Sojuz došlo k úniku chladiacej kvapaliny.

Predstavitelia Roskosmosu a NASA na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedli, že pokračujú vo vyšetrovaní toho, ako vedenie chladiacej kvapaliny k vonkajšiemu radiátoru kapsuly minulý týždeň utrpelo malé prepichnutie, práve keď sa dvaja astronauti pripravovali na rutinnú výstup do vesmíru.

Nebolo prijaté žiadne konečné rozhodnutie o presnom spôsobe, akým sa traja ruskí členovia posádky vrátia na Zem – či už vypustením ďalšieho prázdneho Sojuzu, aby ich získal späť, alebo menej pravdepodobnou možnosťou poslať ich domov v deravej kapsule bez možnosti voľby. chladiaca kvapalina.

Sergej Krikalev, ktorý vedie programy ľudských vesmírnych letov v ruskom Roskosme, novinárom povedal, že škody sa vyhodnocujú.

Ak tepelná analýza, ktorá posúdi, aké horúce bude v kabíne, dospeje k záveru, že kapsula Sojuz MS-22 nie je vhodná na let s posádkou, v polovici marca bude z kozmodrómu Bajkonur vypustená ďalšia kapsula Sojuz. sa presunul nahor a kapsula by bola poslaná na ISS bez posádky, povedal.

„Koncom februára chcú poslať ďalšie vozidlo Sojuz,“ povedal Joel Montalbano, programový manažér NASA ISS, ktorý sa tiež zúčastnil hovoru.

Ak by to tak bolo, poškodená kozmická loď by sa vrátila na Zem bez posádky.

Krikalev minulý týždeň povedal, že únik mohol byť spôsobený úderom malého meteoritu. Ale on a jeho kolegovia z NASA nechali otvorenú možnosť iných príčin, ako je zlyhanie hardvéru alebo dopad malého kúska vesmírneho odpadu.

READ  Skupina lekárov v USA prijala novú politiku hodnotenia zdravej hmotnosti

ISS v stredu uviedla, že v tomto roku doteraz uskutočnila jednu z troch operácií na záchranu trosiek. Predtým to bolo v júni a októbri.

Únik podnietil riadiacich misie v Moskve, aby 14. decembra odvolali výstup do vesmíru, keďže dramatický živý webový prenos z NASA ukázal príval častíc podobných snehovým vločkám, ktoré vybuchovali zo zadnej časti kozmickej lode Sojuz.

Únik trval celé hodiny a vyprázdnil chladič chladiacej kvapaliny používanej na reguláciu teploty vo vnútri priestoru pre posádku kozmickej lode.

NASA uviedla, že nikomu z posádky ISS nikdy nehrozilo nebezpečenstvo úniku.

Priestor pre posádku ruskej kapsuly je momentálne odvetrávaný na ISS, čo umožňuje prúdenie vzduchu cez otvorený poklop. NASA predtým uviedla, že teplota kapsuly zostala „v prijateľných medziach“, ale Krikalev povedal, že teplota by rapídne stúpla, ak by sa poklop ISS zatvoril.

ISS je vedecké laboratórium dlhé ako futbalové ihrisko, obieha okolo 400 km (250 míľ) nad Zemou a je nepretržite obsadené už 20 rokov.

Stanicu spravuje partnerstvo pod vedením USA a Ruska, ktoré zahŕňa aj Kanadu, Japonsko a 11 európskych krajín. Od začiatku ruskej vojny proti Ukrajine a západných sankcií voči Rusku zostáva vzácnym miestom spolupráce medzi Moskvou a Washingtonom.

Kozmonauti Sergej Prokopjev a Dimitrij Petelin, ktorí boli v čase objavu úniku spôsobilí na výstupy do vesmíru, prileteli na ISS v septembri na dnes už zmrzačenej kapsule MS-22 s americkým astronautom Frankom Rubiom.

Štyria ďalší členovia posádky ISS – ďalší dvaja z NASA, tretí ruský a japonský kozmonaut – nastúpili na ISS v októbri prostredníctvom lode SpaceX Crew Dragon, ktorú NASA uzavrela. Žijú aj na palube so svojou kapsulou na ISS.

READ  400 miliónov rokov staré „obrnené“ ryby môžu zmeniť históriu žralokov, ako ich poznáme

Únik narušil rutinu ruskej ISS ​​na nasledujúce týždne, čo si vynútilo pozastavenie všetkých budúcich výstupov do vesmíru Roskosmosu, pretože predstavitelia v Moskve presunuli svoju pozornosť na uniknutý MS-22.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close