Veda

Nápor Covid-19 na jeseň a v zime by mohol zabiť 2 900 Američanov denne. Tu je dôvod, prečo a ako môžete príliv otočiť

Ale nemusí to tak byť. Vďaka inteligentnému prístupu k týmto mesiacom chladného počasia vedci tvrdia, že môžete vzdorovať ich pochmúrnym prognózam.

Odborníci na zdravie tvrdia, že chladnejšie počasie, chrípkové obdobie, znovuotvorené školy a pandemická únava sú receptom na najťažšie mesiace v boji proti koronavírusom. Tu je dôvod, prečo:

Chladnejšie počasie: Keď sa viac ľudí zhromaždí v interiéri, existuje menej príležitostí na rozptýlenie vírusových častíc – čo zvyšuje riziko šírenia koronavírusu.

A „existuje dosť dobrých údajov na to, aby sa to dalo povedať dochádza k prenosu aerosólov (koronavírusu), “uviedol doktor Anthony Fauci, riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby.
Respiračné aerosóly sú menšie ako kvapky dýchacích ciest a môžu byť emitované, keď človek hovorí alebo dýcha.

„Aerosól znamená, že kvapky neklesnú okamžite. Po určitý čas sa tu zdržiavajú,“ uviedol Fauci.

To sa stáva „veľmi dôležitým“, keď ste v interiéri a je slabé vetranie.

Chrípkový koronavírus: Chrípkové obdobie zvyčajne začína v októbri. A jeho tohtoročná kolízia s pandémiou koronavírusov by mohla spôsobiť značnú ranu systému zdravotnej starostlivosti – a vášmu telu.
Áno, môžete mať súčasne Covid-19 a chrípku.  Tu uvádzame, čo by to mohlo urobiť s vašim telom

„Určite môžete dostať chrípku aj Covid-19 súčasne, čo by mohlo byť pre váš imunitný systém katastrofické,“ uviedol lekár pre rodinné lieky na Floride doktor Adrian Burrowes.

V skutočnosti vás jeden z dvoch vírusov môže skutočne pripraviť zraniteľnejší voči infikovaniu druhým, uviedol epidemiológ Dr. Seema Yasmin, riaditeľ Stanfordskej zdravotníckej komunikačnej iniciatívy.

„Vaša obranyschopnosť klesá a je zraniteľný voči tomu, že dostanete druhú infekciu navyše,“ povedala Yasmin.

Záchvaty v školách a na univerzitách: Mnoho škôl, ktoré vracali študentov späť do tried, trpí ohniskami, ktoré by mohli v nasledujúcich mesiacoch naďalej pribúdať.

Štúdie tvrdia, že prípady Covid-19 narastajú medzi ľuďmi vo vysokoškolskom veku

Akonáhle sa študenti a učitelia nakazia, môžu nevedomky šíriť vírus vo svojich komunitách.

READ  Čínsky rover Yutu 2 si všimol „tajomnú chatrč“ v tvare kocky na odvrátenej strane Mesiaca

Kraju Atény-Clarke, ktorý je domovom Gruzínskej univerzity, sa počas leta darilo udržiavať čísla Covid-19 na relatívne nízkej úrovni, v komunitách však utrpel „dramatický vzostup“, uviedla starostka Kelly Girtz.

„Je zrejmé, že sa jedná o návrat veľkého počtu študentov, ktorí tu nie sú cez leto, do areálu,“ uviedol starosta.

Niektoré univerzity už zrušili jarné prázdniny kvôli obavám z programu Covid-19. Medzi ne patrí Syracuse University, Georgia Tech a Ohio State University.

Pandemická únava: Sme imunita stáda ani zďalekaa vakcína pravdepodobne nebude verejne dostupná do polovice roku 2021.
Očakáva sa, že dovtedy sa denný počet obetí USA bude stabilne zvyšovať do konca tohto roka, dosiahol do 27. decembra viac ako 2 900 úmrtí v USA denne, podľa projekcií IHME v pondelok.
Mesiace po infekcii Covid-19 majú pacienti stále ťažkosti s dýchaním a nadmernú únavu

Existujú dva hlavné dôvody predpokladaného nárastu, uviedol riaditeľ IHME Dr. Christopher Murray.

„Po prvé, keďže v niektorých štátoch počet prípadov klesol, máme tendenciu vidieť, že ľudia sú menej opatrní, majú sklon k väčšiemu kontaktu,“ uviedol. „Ale najdôležitejším účinkom je potom sezónnosť vírusu – to, že ľudia idú do interiéru, k prenosu dochádza viac.

„Preto náš model ukazuje obrovský nárast, ktorý skutočne očakávame v októbri a zrýchlenie v novembri v decembri.“

Ako zabránime tomuto nárastu jeseň / zima?

To, že pandémia stále existuje, ešte neznamená, že si nemôžete vychutnať jeseň a zimu.

Zostaňte vonku, ak môžete: Každý by mal obmedziť svoje interakcie vo vnútorných priestoroch, uviedol Dr. David Aronoff, riaditeľ divízie infekčných chorôb z Vanderbilt University Medical Center.

Ak máte zhromaždenia, investujte do spôsobov, ako ich udržiavať vonku – napríklad do ohniska, teplého plášťa alebo tepelnej lampy, povedala doktorka Leana Wen, lekárka na pohotovostiach a hosťujúca profesorka na Milken Institute School of University vo Washingtone. Verejné zdravie.

Nasledujúcich pár mesiacov by mohlo byť škaredo.  Tu je návod, ako zostať v bezpečí
Noste masku: Odborníci na zdravie tvrdia, že nosenie pleťová maska ​​s dvoma alebo viacerými priedušnými vrstvami je jedným z najlacnejších, najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov reining vírusu a priblíženie života k normálu, rýchlejšie.
Podľa odborníkov by to tiež mohlo pomôcť zachrániť desaťtisíce životov. Ak 95% Američanov neustále nosilo masky na verejnosti, Mohlo by sa zachrániť 100 000 životov v USA podľa IHME do 1. januára.
A to na konci decembra predpokladalo takmer 3 000 obetí by klesla na asi 1 000, keby prakticky všetci Američania nosili masky na tvár verejne.

Ak navštevujete priateľov alebo rodinu, robte to múdro: „Už vieme, že veľká časť šírenia Covid-19 nie je v skutočnosti riadená formálnym prostredím s cudzími ľuďmi, ale neformálnymi stretnutiami rodiny a priateľov,“ uviedla Wen. „Niektorí jednotlivci môžu byť sklamaní zo stráženia svojich blízkych.“

Jedná sa o cestovné obmedzenia štátu Covid-19

Ak musíte cestovať na sviatky, pred cestou sa vyhnite riskantnému správaniu, napríklad stolovaniu v reštauráciách v interiéroch alebo blízkemu kontaktu s ľuďmi, s ktorými nežijete.

Je tiež dobré nechať sa otestovať skôr, ako sa stretnete s blízkymi. ale nezískajte falošný pocit bezpečia s negatívnymi výsledkami testov.
„Niekedy existujú falošné negatívy, čo znamená, že máte chorobu, ale test ju nezistí,“ tvrdí Penn Medicine.

„Pretože je možné získať negatívny výsledok, aj keď máte koronavírus, je dôležité byť opatrný, aj keď dostanete negatívny výsledok.“

READ  Svadobná hostina v štáte Maine je teraz spojená so smrťou 7 ľudí, ktorí sa nezúčastnili

A aj keď je negatívny výsledok testu správny, mohli ste byť od vykonania tohto testu infikovaní.

Nájdite zábavné spôsoby, ako bezpečne oslavovať sviatky: Táto sezóna nemusí byť na spadnutie a pochmúrnosť. CDC v skutočnosti ponúka dlhý zoznam spôsobov, ako bezpečne oslavovať Halloween a Deň vďakyvzdania.
50 zábavných vecí, ktoré môžete urobiť na jeseň (vyberte si)

Namiesto halloweenských večierkov alebo trikových úprav navrhuje CDC vyrezávanie tekvíc s rodinou alebo s priateľmi a susedmi v bezpečnej vzdialenosti.

Môžete tiež usporiadať súťaže vo virtuálnom kostýme alebo lov na Halloween, kde „dostanú deti zoznam vecí s tematikou Halloweenu, ktoré majú hľadať, keď chodia vonku od domu k domu a na diaľku obdivujú halloweensku výzdobu,“ uviedla CDC.

Na Deň vďakyvzdania môžete oslavovať virtuálnou večerou s priateľmi alebo rodinou zďaleka a zdieľaním svojho obľúbeného receptu na Deň vďakyvzdania, informovalo CDC.

Môžete tiež pomôcť blízkym, ktorí sú vystavení vysokému riziku pre Covid-19, alebo tým, ktorí sa cítia izolovaní, a to pripravením tradičných jedál vďakyvzdania „a ich dodaním spôsobom, ktorý nezahŕňa kontakt s ostatnými“.

Scottie Andrew a Shelby Lin Erdman z CNN prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close