Ekonomika

Napriek ekonomickým varovaniam Slovensko naďalej poskytuje pomoc Taliansku za 250 kg

Významným gestom dobrej vôle a veľkorysosti sa Slovensko, ktoré je z hľadiska počtu obyvateľov najbližšie k Škótsku, zaviazalo poslať balíčky pomoci do Talianska.

Nedávno zvolený predseda vlády Igor Madovič a jeho kabinet požiadali ministerstvo financií krajiny, aby vydalo 250 000 dolárov na balíčky pomoci.

Môže mať formu vysielania zdravotníckych pracovníkov do Talianska, poskytovania zdravotníckych potrieb alebo poskytovania pôžičiek

Osobné ochranné pracovné prostriedky a umiestňovanie pacientov do zdravotníckych zariadení na Slovensku.

Ivan Gorkok, veľvyslanec Slovenska v USA, tweetol: „Taliansko zažíva najťažšie chvíle vo svojej modernej histórii. Slovensko je pripravené pomôcť. Som rád, že moja krajina súhlasila s pomocou Taliansku. “

Vďaka svojej včasnej a rýchlej reakcii na epidémiu je Slovensko s 5,4 miliónmi obyvateľov jednou z najmenej postihnutých krajín v Európe, čo svedčí o tom, že menšie krajiny, napríklad Taliansko so 60 miliónmi obyvateľov, môžu konať rýchlejšie.

Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré zatvorili obchody, bary a kultúrne a športové zariadenia. Krajina hlásila asi 850 prípadov – štvrtý najnižší v EÚ po Bulharsku, Lotyšsku a Malte – a iba dve úmrtia.

Madovič, ktorý sa úradu ujal až včera, uviedol, že obchody by sa nemali zatvárať, ale ďalšie zamknuté oblasti ekonomiky možno považovať za otvorené znova.

Táto ekonomika je ťažko ovplyvnená. Podľa agentúry Bloomberg „Exportne orientovaná ekonomika, ktorá dominuje v automobilovom priemysle, sa tento rok pravdepodobne zníži o 10 percent a rozšíri rozpočtový deficit na 10% HDP. Ďalej uviedla: „Vláda sľúbila, že mesačne použije 1,2 miliardy dolárov na opatrenia, ktoré majú zabrániť nezamestnanosti pracovníkov.“ “

Madovič, stredopravý populista, ktorý sa postavil na protikorupčný lístok, uviedol, že každé opätovné otvorenie bude vychádzať z odporúčaní vedeckých poradcov jeho vlády a že k tejto otázke nemôže povedať „ani ekonóm“.

READ  Škoda Karoq sa už vyrába v Bratislave! Dobré správy v ťažkých časoch - Časopis - Auto

Dánski študenti sa začínajú vracať do školy

Dánsko sa stalo prvou krajinou, ktorá umožnila deťom vrátiť sa do školy po tom, čo ich odstavila infekcia korónovým vírusom.

Po oficiálnom ukončení 17. marca v snahe zabrániť šíreniu vírusu sa včera ako fáza znovu otvorili jasle, škôlky a základné školy.

Vyučovanie sa obnoví iba v polovici dánskych samospráv a asi 35% kodanských škôl, pretože ostatní požiadali o viac času na úpravu zdravotných predpisov. Všetko sa očakáva
Znovu sa otvorí do 20. apríla.

V centre Kodane prišlo asi 220 študentov do druhého stupňa do Norfolk Park School, kde ich privítali ich učitelia, ktorí mávali dánskymi vlajkami. Dnes budú nasledovať deti v tretích a štvrtých ročníkoch.

Začiatkom tohto mesiaca dánska vláda oznámila, že školy sa znovu otvoria „pod podmienkou, že si každý bude udržiavať odstup a umyje si ruky“.

Niektorí rodičia proti tomuto kroku podali petíciu s tým, že si neželajú, aby ich deti boli použité ako morčatá.

K včerajšku zhromaždilo 18 000 podpisov, pričom 15 rodičov v norfolckej škole odmietlo poslať svoje deti späť,

Podľa organizátorov petície „deti môžu chorobu ľahko prenášať bez toho, aby ochoreli“.

Školy sú povinné zabezpečiť, aby sa medzi učebňami dodržiavala vzdialenosť dvoch metrov od stolov a aby sa zabezpečili priestory pre menšie skupiny.

Učitelia by mali zabezpečiť, aby študenti nikdy neboli v skupinách viac ako dvoch a aby bolo päť ľudí zvonku.

Bary, reštaurácie, kaderníctva, nákupné centrá a diskotéky v Dánsku sú zatvorené a stretnutia viac ako 10 ľudí sú zakázané.

Fínsko začína zvyšovať kapitálové zámky

Fínsko, severská krajina s podobným počtom obyvateľov ako Škótsko, začalo zaspávať, keď obliehalo hlavné mesto Helsinki.

Fínsko má 3161 potvrdených prípadov korónových vírusov a 64 úmrtí, do nemocnice bolo prijatých 232 pacientov, z toho 162 v regióne hlavného mesta.

READ  Jedna z najsľubnejších vakcín sa už vyrába, bude k dispozícii o pár týždňov

Mika Salminen, riaditeľka zdravotnej starostlivosti na fínskom Inštitúte zdravia a dobrých životných podmienok, uviedla: „Kontrolné opatrenia pomaly znižujú šírenie choroby.“

Do najviac postihnutého hlavného mesta Usima a ďalších častí krajiny boli 28. marca uvalené zákazy cestovania, aby sa zabránilo šíreniu vírusu do ďalších častí Fínska.

Predsedníčka vlády Sanna Marinová včera uviedla, že vláda nemá legitímny dôvod pokračovať v výluke, ktorú považuje za vážne opatrenie na prísnejšie obmedzenie slobody pohybu ľudí.

Marin uviedol: „Toto nie je absolútne nevyhnutné kontrolné opatrenie, ako to vyžaduje zákon o pohotovostných právomociach.“

Vláda však podľa neho odporučila vyhnúť sa zbytočným cestám.

„Na základe zhromaždených údajov je možné kontrolovať hromadenie prípadov ďalšími existujúcimi opatreniami,“ uviedla ministerka vnútra Maria Ohisalo.

Medzi ďalšie opatrenia patrí zatváranie verejných priestranstiev, ako sú školy a knižnice, do 13. mája. Reštaurácie budú zatvorené do konca mája, okrem predaja so sebou.

Škótsko je v uzamknutej polohe. Obchody zatvorené a predaj novín klesol. Nie je prehnané tvrdiť, že budúcnosť národa je ohrozená. Zvážte podporu nášho digitálneho predplatného za 2 mesiace na 2 mesiace kliknutím na tento odkaz: www.thenational.scot/subscribe. Ďakujem – buď v bezpečí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close