šport

Národné akadémie prosperujúce s podporou UEFA | Vnútri UEFA

Len málokto by vlani v lete čakal, že Izrael bude jedným z finalistov Eura mužov do 19 rokov na Slovensku, no ich úspech neprišiel náhodou.

Od roku 2019 je Izraelská futbalová asociácia jednou z troch národných asociácií, ktoré od UEFA dostávajú zákazkovú podporu pri riadení a rozvoji vlastnej elitnej mládežníckej akadémie, ktorá vytvára profesionálne prostredie, v ktorom môžu mladí hráči dosiahnuť svoj skutočný potenciál.

Program, ktorý funguje aj vo Fínsku a Severnom Írsku, má za cieľ zlepšiť technické programy asociácií a pomôcť najlepším mladým hráčom zvýšiť tréningové štandardy bez toho, aby zanedbávali svoje tradičné vzdelanie.

Jasné známky úspechu

Pretočte sa späť na júl 2022 a izraelskí mladíci do 19 rokov čelili vo finále Anglicku, čo je dôkaz, že plán môže fungovať.

Ofir Haim, tréner Izraela do 19 rokov, sa napriek prehre 3:1 od Anglicka v Trnave tešil z postupu. Výkony jeho skupiny vyvolali gratulácie od premiéra aj prezidenta krajiny.

Tréner Izraela Ofir Haim (uprostred) oslavuje s personálom po víťazstve ich tímu v semifinále majstrovstiev Európy hráčov do 19 rokovUEFA cez Sportsfile

„Bol som veľmi vzrušený, celý život som neveril, že sa mi ozve premiér, a zrazu mi zavolali,“ povedal.

„Znamená to, že sme urobili niečo veľké. Je to historický moment. Hrali sme skvelý futbal, bolo to úžasné. Keď som to ako tréner sledoval z postrannej čiary, nemohol som uveriť, že je to môj tím. Videl som najlepší futbal, aký mužstvo má.“ niekedy som hral a som na to veľmi hrdý.“

Takéto momenty predstavujú úspech programu Elite Youth Academy, ale jeho ciele nie sú obmedzené na zlepšenie krátkodobej konkurencieschopnosti; Ciele sú aj profesionalizácia štruktúr akadémií a dlhodobé zvyšovanie spoliehania sa na kvalitných hráčov.

READ  Prebieha Flowbank Challenger Biel / Bienne

Ako UEFA stanovuje štandard

Program elitnej akadémie mládeže

Program sa zameriava na talentovaných hráčov do 14, 15 a 16 rokov, buduje silné väzby s miestnymi školami a klubmi a poskytuje technickú a taktickú prípravu na najvyššej úrovni bez kompromisov v oblasti tradičného vzdelania hráčov. Dostávajú tiež psychologické a nutričné ​​poradenstvo so špecializovanými pracovníkmi sociálnej starostlivosti v každej tréningovej skupine.

V Izraeli, kde akademickí učenci navštevujú školu s 2 000 študentmi, financovanie UEFA pomáha vybudovať obytné štvrte pre 70 hráčov a nové kancelárie a zasadacie miestnosti pre trénerov.

„V UEFA trváme na tom, aby hráči mali správnu rovnováhu,“ hovorí Jean-Francois Domargue, vedúci rozvoja elitných mladých hráčov. „Je dôležité, aby akadémia zvládala kvalitnú výchovu v škole a vo futbale, pretože nie všetci sa stanú profesionálmi. Chceme vytvárať dobrých ľudí s dobrým charakterom a je dôležité, aby deti rešpektovali aj tento aspekt.“

Viac príležitostí v Severnom Írsku

Neexistencia profesionálnej klubovej štruktúry brzdila rozvoj hráčov v Severnom Írsku, pričom mladí ľudia museli navštevovať vrcholový tréning trikrát týždenne z celej krajiny, čo viedlo k vysokej miere odchodov.

Poskytnutie rezidenčného riešenia s prístupom k profesionálnemu tréningu zmenilo víziu asociácie a kvalifikáciou na tohtoročné elitné kolá majstrovstiev Európy UEFA do 17 a 19 rokov dosiahlo Severné Írsko historické prvenstvo s 20 hráčmi z národnej akadémie. (13 U-17, 7 U-19) bude figurovať v týchto družstvách.

Mladí hráči vynikajú svojím tempom v Severnom Írsku

Mladí hráči vynikajú svojím tempom v Severnom ÍrskuAK

Tréner Gerard Little verí, že program elitnej mládežníckej akadémie bol kľúčovým faktorom tohto nedávneho úspechu.

„Založenie elitnej mládežníckej akadémie v Severnom Írsku nám umožnilo riešiť mnohé z kľúčových výziev, ktorým v súčasnosti čelíme,“ hovorí. „To zlepšuje prípravu hráčov znížením požiadaviek na cestovanie, zvýšením času kontaktu a zlepšením rovnováhy medzi školou a futbalom, čo vedie k lepším akademickým a športovým výkonom.“

READ  Číňanka Wu Yiping sa zapísala do histórie postupom do 3. kola US Open

Francúzsky víťaz UEFA EURO ’84 Domergue spolu so svojím tímom pravidelne navštevuje Izrael a v nasledujúcom období dohliada na dve ďalšie akadémie (nasledované Rogerom Meichtrym vo Fínsku a Olivierom Dogliom v Severnom Írsku). Nedávno strávil štyri dni v izraelskej organizácii.

„V každej krajine vidíme, že sa im darí a že každá akadémia má jasnú stratégiu,“ vysvetľuje. „Sledoval som veľa stretnutí a vidím skvelé, profesionálne koučovanie v súlade s našou víziou hry. V rámci stratégie UEFA je dôležité čo najviac podporovať rozvoj európskeho futbalu.“

Príbehy o úspechu v celej Európe

Fínsko, Izrael a Severné Írsko sú druhou skupinou, ktorá prešla procesom elitnej mládežníckej akadémie s UEFA. Prvý tím, ktorý modeloval schému, spustený v sezóne 2014/15, zaznamenal pozoruhodný pokrok na úrovni mládeže aj seniorov.

Seniorský tím Severného Macedónska dosiahol svoje prvé finále veľkého turnaja na UEFA EURO 2020, zatiaľ čo Arménsko si v rokoch 2019 a 2021 užívalo postup v Lige národov UEFA.

Gruzínsko videlo, že jeho národná vláda pokračuje vo financovaní výstavby Päť regionálnych akadémií Po celej krajine bude koncom tohto roka hostiť finále majstrovstiev Európy do 21 rokov (s Rumunskom). Bielorusko sa zapojilo do programu s výrazným pokrokom vo vývoji svojich elitných mládežníckych hráčov.

Každá asociácia naďalej dostáva finančnú podporu prostredníctvom miestnych partnerstiev a hetrikového programu UEFA – primárneho prostriedku riadiaceho orgánu európskeho futbalu na nasmerovanie príjmov zo seniorských majstrovstiev Európy späť do futbalového rozvoja.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close