Veda

NASA odstráni svoju raketu Mesiac z odpaľovacej rampy na opravu

Nová raketa Big Moon od NASA mieri späť do garáže na drobné opravy, pričom možno posunie svoj prvý štart späť na koniec leta alebo neskôr.

To znamená, že NASA sa nateraz vzdáva pokusov dokončiť skúšky mokrých šiat pre raketu – prepracované cvičenie odpočítavania nazývané „mokré“, pretože obsahuje viac ako 700 000 galónov ultrachladného kvapalného vodíka. tankov.

Posledný mesiac sedela raketa s názvom Space Launch System na štartovacej rampe počas testu pozemného systému v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride. Skúšky sa mali uzavrieť nácvikom šiat so závažím.

Tri pokusy o uskutočnenie tohto cvičenia sa však skončili predčasne pre množstvo technických závad počas odpočítavania. Účelom skúšok s novým raketovým systémom je identifikovať a opraviť takéto problémy.

Technici tiež zistili poruchu ventilu na hornom stupni a minulý štvrtok pre tretiu skúšobnú skúšku upravili tak, aby sa dali naplniť iba palivové nádrže na pomocnom stupni. Potom sa však zistil únik vodíka, ktorý sa nazýval šnúra chvostového sťažňa pripevnená k spodnej časti rakety, a skúška bola ukončená. Kyslíková nádrž nebola do polovice plná a práve sa začalo tankovanie vodíka.

Minulý týždeň predstavitelia NASA uviedli, že dúfajú, že sa podarí opraviť únik vodíka, kým bude raketa ešte na štartovacej rampe. V pondelok však povedal, že zmenil názor. Budúci týždeň sa má raketa presunúť späť do budovy Vehicle Assembly Building, kde sa technici ľahko dostanú k častiam rakety. To by umožnilo výmenu objemného ventilu horného stupňa.

V rovnakom čase externý predajca, ktorý poskytuje plynný dusík – používaný na čistenie nebezpečných plynov – zmodernizuje svoj systém. Počas dvoch skúšobných pokusov sa odpočítavanie oneskorilo kvôli prerušeniu dodávky dusíka.

READ  Kvapky veľkosti Pac-Mana sa stávajú prvým biologickým robotom na svete, ktorý sa sám replikuje

„Raketa Mega Moon si počína veľmi dobre,“ povedal Tom Whitmire, zástupca pridruženého správcu pre vývoj spoločných prieskumných systémov v NASA, počas tlačovej konferencie v pondelok. „Myslím si, že s touto raketou začíname byť naozaj chytrí. Ale máme pred sebou ešte trochu práce.“

Space Launch System, kľúčový komponent programu NASA Artemis na posielanie astronautov späť na Mesiac, mešká roky oproti plánu a prekračuje rozpočet o miliardy dolárov. S najnovšími problémami bude náročné pripraviť raketu včas na štart počas dvojtýždňového okna začiatkom júna, povedal Whitmeyer. Existujú príležitosti na ďalšie dva týždne od konca júna a konca júla.

„Momentálne pracujeme na niekoľkých rôznych možnostiach harmonogramu, ktoré v priebehu týždňa prehodnotíme s manažérskym tímom,“ povedal riaditeľ štartu Charlie Blackwell-Thompson.

Jedným by bolo vykonať minimálne množstvo potrebných opráv – ventil horného stupňa a únik vodíka – a čo najrýchlejšie sa vrátiť na štartovaciu rampu na skúšku mokrých odevov. Druhá možnosť by zahŕňala ďalšie práce potrebné na prípravu rakety na štart. Obe možnosti by si vyžadovali ďalšiu cestu do budovy montáže vozidiel.

Treťou možnosťou by bolo úplne pripraviť raketu na štart a potom sa vrátiť na skúšku aj štart do budovy bez akéhokoľvek ďalšieho cestovania.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close