Veda

NASA pracuje na nových zariadeniach pre test tankovania Artemis I pred možným spustením budúci týždeň – Orlando Sentinel

NASA dnes v Kennedyho vesmírnom stredisku začala testovať jadro a horný stupeň Space Launch System, čo by mohlo pripraviť cestu pre štart Artemis I na Mesiac budúci týždeň, ale nový únik v palivovom potrubí opäť spôsobil, že NASA bolí hlava. .

Zdá sa, že testovanie, ktoré začalo o 7:30 na štartovacej rampe 39-B, zaisťuje, že palivové potrubia vybudované od čistenia 3. septembra budú opravené s viac ako 730 000 galónmi kryogénneho kvapalného vodíka a kvapalného kyslíka. . Je potrebné lietať v hlavnom stupni SLS, ako aj v hornom dočasnom stupni kryogénneho pohonu.

Ale nový únik v rovnakom potrubí, ktorý spôsobil toto drhnutie, bol zistený, keď NASA prestala tankovať tekutý vodík krátko pred 10:00.

„Zistili únik vodíka v pupočnej šnúre sťažňa chvostovej časti,“ povedal komentátor komunikácie NASA Darrol Nell. „Je to na dne rakety. V dutine, kde je rýchlo odpojovacie vedenie, majú 7 % vodíka. Toto bolo opravené.“

Rýchle odpojenie je navrhnuté tak, aby spôsobilo pád rakety a vzdialenie sa, keď je vystrelená.

NASA má 7% únik nad 4% limitom pre limity kryogénneho paliva. NASA nakladala kvapalný kyslík od deviatej hodiny ráno bez problémov, ale opäť sa načítal tekutý vodík, ktorý spôsobil NASA problémy počas prvého pokusu o spustenie v auguste, ako aj počas skúšok mokrých odevov na jar.

NASA potom pristúpila k vyriešeniu problému pomocou rovnakého procesu zahrievania, ktorý niekoľkokrát vyskúšala pri detekcii úniku v minulosti. Tento proces vráti teploty liniek na ich super nízke teploty plnenia: mínus 423 stupňov Fahrenheita pre tekutý vodík a mínus 294 stupňov Fahrenheita pre tekutý kyslík.

Potrubie sa potom znovu ochladí v nádeji, že zmeny tlaku a teploty môžu uzavrieť všetky priestory, ktoré môžu byť zdrojom úniku.

Opätovné pokusy o naloženie kvapalného vodíka sa začali po 11:30, no s menšími zmenami v prevádzke.

„Toto sa líši od predchádzajúcich plánov počas druhého pokusu o spustenie a spočíva v tom, že sa chystajú znížiť tlak v zásobnej nádrži na menej ako 5% psi – ponechajú to ako príliš nízky tlak pre túto operáciu,“ povedal Keel. „A potom, keď upravujú tok v nádrži v kryosfére, stávajú sa veľmi, veľmi pomaly, láskavými a jemnými, aby zvýšili tlak.“

READ  Okolo najjasnejšieho kvazaru vesmíru bola zistená zvláštna rádiová štruktúra

Fix bol trochu rozbehnutý a fungoval s oboma kryogénnymi palivami, takže na poludnie kvapalný kyslík dosahoval 100 % svojej kapacity 196 000 galónov a kvapalný vodík až 25 % pri veľmi rýchlych tokoch nie. so svojou kapacitou 538 263 galónov.

Po reštarte sa únik vyšplhal na vrchol len 3,4 %, uviedli predstavitelia NASA a tímy boli schopné dokončiť ďalší plánovaný test nazývaný kickstart bleed, počas ktorého sa na vypustenie štyroch RS z dna jadra používa kvapalný vodík. na chladenie motora. fórum. Tento proces bol jedným z problémov, ktoré viedli k tomu, že prvý pokus o spustenie v auguste bol vyčistený kvôli chybnému senzoru, ktorý hovoril, že jeden z motorov nie je taký chladný, ako by mal byť, čo je požiadavka, ktorú musí NASA zabezpečiť pre motory. tepelne upravené tak, aby zniesli superstudené palivo, ktoré prúdi do motora.

Od 12:45 bol proces plnenia kvapalným vodíkom na 68 %, ale stále pod normálnym tlakom rýchleho plnenia, ktorý sa bežne používa na tankovanie v deň spustenia.

„Tím diskutoval o plánoch posunúť sa vpred s riaditeľom štartu a tu sú,“ povedala Nell. „Chcú postupne zvyšovať tlak v zásobnej nádrži, čím sa zvýši aj tlak pri tomto rýchlom odpojení. Tiež to zvyšuje prietok, ako sa očakávalo pri rýchlom toku plnenia, ktorý by bol nominálny pre pokus o spustenie. To je konečný cieľ.“ Je.“

O 13:00 bol kvapalný vodík plný na viac ako 90 % a krátko po dosiahnutí vrcholu boli tímy v režime doplňovania, počas ktorého sa do fázy jadra pumpuje iba toľko tekutého vodíka, aby sa doplnilo prevarené množstvo.

„Práve sme sa dozvedeli niekoľko zaujímavých údajov, a to je, že počas operácie rýchleho plnenia, keď bola zásobná nádrž na nakladanie kvapalného vodíka pod plným tlakom, bola miera úniku menej ako pol percenta,“ povedal Keel. „Pre tím je to veľmi zvládnuteľné, ale veľa ľudí si nad tým v súčasnosti stále škriabe.“

Dnešný test odhalil aj zlyhaný senzor, ktorý mohol spustiť zmenu z pomalého na rýchle plnenie tekutým vodíkom. Tímy NASA zastavili nakladanie kvapalným vodíkom, keď sa snažili prepnúť na záložný senzor, a vtedy bol zistený únik.

„Dostávame dobré správy od tímu Liquid Hydrogen týkajúce sa úniku,“ povedal Keel. „To znamená, že sa zmenil trend, keď predtým, keď sa tlak zvýšil, únik sa zvýšil, ale teraz vidia trend pre toto konkrétne tesnenie, že keď sa tlak zvýši, zníži sa. Ako hovoria inžinieri, tak to je navrhnuté a určené na fungovanie… Takže teraz obe nádrže základnej fázy dopĺňajú palivo a sú stabilné.“

Teraz, keď je hlavný stupeň plný, je v pláne otvorenie prívodných vedení k hornému stupňu ICPS, čo je hardvér s vlastným motorom, ktorý bude používať SLS po tom, čo bude vesmírna loď Orion vyslaná z atmosféry Zeme.

Tímy povedali, že majú ísť na tankovanie ICPS tesne pred 14:00. Jeho menšie nádrže obsahujú 19 250 galónov tekutého vodíka a 5 700 galónov tekutého kyslíka.

ICPS Orion ho vyšle na cestu na niekoľkotýždňovú misiu, známu ako Trans-Lunar Injection, vďaka ktorej bude bezpilotná kozmická loď cestovať ďalej od Mesiaca ako ktorákoľvek iná. Rýchlo vás privedie späť na Zem. Kozmická loď hodnotená ľuďmi, aby sa zaistilo, že bude bezpečná pre astronautov na budúcich misiách Artemis.

Po tankovaní ICPS NASA plánuje urobiť to, čo sa nazýva predbežný tlakový test, ktorý privedie nádrž na kvapalný vodík v jadrovej fáze na úroveň tlaku, ktorá bude potrebná tesne pred spustením, čo umožní inžinierom kalibrovať kondicionovanie motora. Bol by potrebný vysoký prietok oboch pohonných látok, niečo, čo by sa urobilo počas konečného sčítania v deň štartu.

Tímy môžu ísť na predtlačový test o 15:30

„Tento predtlačový test je dôležitý pre počet terminálov,“ povedal Keel. „Vypúšťanie s vysokým prietokom začne o T-4 minúty a 40 sekúnd počas terminálového odpočítavania do odpočítavania štartu. To bude trvať asi 4 1/2 minúty a motor dostane ideálnu teplotu na štart. Spúšťací tím ešte musí tento proces overiť. Teraz na to majú príležitosť.“

Zatiaľ nebol testovaný, pretože na jar sa pri skúškach mokrých šiat vyskytli problémy s tlakom a ventilmi, čo manažérom misií neumožnilo splniť všetky svoje ciele. Napriek tomu pokračovali v pokusoch o spustenie. Tento test podložky v podstate slúži ako ďalšia skúška šiat so záťažou.

READ  Webbov teleskop bude odtiaľ hľadať známky života

Pôvodne sa predpokladalo, že tankovacia operácia bude ukončená do 15:00, ale meškanie kvôli úniku sa tento čas predĺžilo.

Po najnovšom čistení vykonala NASA opravy na štartovacej rampe, takže ak bude dnešný test úspešný, budúci utorok by mohol byť možný pokus o štart.

Prejdite na Launch – Space News

týždenne

Získajte pre svoj teleskop prehľad o všetkých novinkách týkajúcich sa vesmíru, od štartov rakiet až po pokroky v kozmickom priemysle.

Motory základného stupňa v kombinácii s dvoma posilňovačmi rakiet na tuhé palivo, ktoré sa dnes netestujú, poskytnú pri štarte ťah 8,8 milióna libier, vďaka čomu je SLS najvýkonnejšou raketou, aká bola kedy použitá v Apolle. Saturn V robí rakety najlepšími. Program.

Test už zahŕňal to, čo manažéri NASA nazývali láskavým, zdvorilým spôsobom nakladania, aby sa predišlo akýmkoľvek teplotným a tlakovým šokom, ktoré by mohli byť dôvodom úniku z 3. septembra.

„Je to súčasť novej operácie, kde to berú veľmi pomaly s tekutým vodíkom, aby chladili potrubia veľmi pomaly a potom spomalili o niečo pomalšie ako normálne v pomalom tanku,“ povedal Keel.

NASA stále potrebuje súhlas od amerických vesmírnych síl, ktoré kontrolujú východný rozsah, na ktorý raketa štartuje. NASA sa usiluje o uvoľnenie pravidla o testovaní batérií na systémoch ukončenia letu rakiet, ktoré v súčasnosti vyžaduje, aby NASA zabezpečila nabitie batérií do 25 dní, čo je proces, ktorý si vyžaduje veľké množstvo. . Dlhá kombinácia rakety, nosnej rakety a kozmickej lode, aby ste sa vrátili späť do budovy montáže vozidiel.

Naposledy bol samodeštrukčný mechanizmus testovaný pred 16. augustom, keď Artemis I naposledy dosiahol štartovaciu rampu z VAB.

Ak NASA dostane výnimku, sleduje dva možné dátumy spustenia. Prvým je utorok 27. septembra, 70-minútové okno, ktoré sa otvorí o 11:37, poletí na takmer 40-dňovú misiu, ktorá sa vráti na Zem 5. novembra. Druhým je nedeľa 2. októbra. , okno s dĺžkou 109 minút, ktoré sa otvára o 14:52 a štartuje na takmer 41-dňovú misiu a pristáva 11. novembra.

Sledujte vesmírne pokrytie Orlanda Sentinela Facebook.com/goforlaunchsentinel,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close