Veda

NASA práve pristála na asteroide Bennu. Čo potrebujete vedieť o misii

Umelecké poňatie vesmírnej sondy NASA Osiris-Rex zhromažďujúcej vzorku z asteroidu Bennu.

NASA / Goddard / University of Arizona

Poznámka redakcie: Osiris-Rex sa dotkol Bennu. Naše spravodajstvo o udalosti je tu. Naše odpovede na všetky vaše otázky týkajúce sa misie sú uvedené nižšie.

Kozmická loď NASA Osiris-Rex krátko pristáli na veľkom asteroide Utorok, aby z jeho povrchu odniesli nejaké kamene a prach, ktoré sa majú vrátiť na Zem na štúdium, a v stredu NASA odhalila prvú várku obrázkov. Udalosť označuje a prvý pre NASA a potenciálny prínos pre vedu, výskum vesmíru a naše chápanie slnečnej sústavy.

Touch-and-go, alebo TAG, zbierka vzoriek asteroidov 101955 Bennu sa považoval za úspech okolo 15:12 p. NASA vysielala manéver TAG naživo na televízii NASA a televíznom prijímači web agentúry. Na konci tohto dielu nájdete opätovné sledovanie priameho prenosu. Ak chcete odpovedať na všetky svoje ďalšie otázky týkajúce sa Bennu, čítajte ďalej.

Kedy sa misia začala?

Osiris-Rex ako koncept existuje minimálne od roku 2004, keď tím astronómov tento nápad prvýkrát navrhol NASA. Po viac ako desaťročí vývoja kozmická loď vypustený z mysu Canaveral na Floride 8. septembra 2016, na vrchole rakety Atlas V od United Launch Alliance, spoločného podniku spoločností Lockheed Martin a Boeing. Kozmická loď strávila nasledujúcich 26 mesiacov plavbou do Bennu, oficiálne priletela 3. decembra 2018.

Odvtedy misijný tím strávil takmer dva roky na obežnej dráhe vesmírnej skaly v tvare kosoštvorca, prieskumom a mapovaním jej povrchu vybral najlepšie miesto vzorkovania. V posledných mesiacoch viedli skúšky až k pokusu o odber vzoriek.


Teraz hrá:
Sleduj:

NASA úspešne pristáva na kozmickej lodi Osiris-Rex na asteroide …


4:44

Prečo Bennu?

Bennu sa nazýva asteroid „kamenná hromada“, čo znamená, že sa sformoval v hlbokej vesmírnej minulosti, keď gravitácia pomaly spájala zvyšky starodávnej kolízie. Výsledkom je telo v tvare niečoho ako kolovrátok s priemerom asi tretiny míle (500 metrov) a povrchom posiatymi veľkými kameňmi a balvanmi.

Bennu sa považuje za okno do minulosti slnečnej sústavy: nedotknuté telo bohaté na uhlík, ktoré nesie stavebné prvky planét i života. Niektoré z týchto zdrojov, napríklad voda a kovy, by tiež mohli stáť za to, aby sa v budúcnosti niekedy využívali na Zemi alebo na prieskum vesmíru.

Asteroid má ešte jednu ďalšiu vlastnosť, ktorá ho robí zvlášť zaujímavým pre vedcov a ľudí všeobecne – má šancu zasiahnuť Zem v ďalekej budúcnosti. On Zoznam rizík vplyvu NASA, Bennu sa umiestnil na 2. mieste. Aktuálne údaje ukazujú desiatky potenciálnych dopadov v poslednej štvrtine 22. storočia, hoci všetky majú iba minútovú šancu na to, aby sa skutočne splnili.

Ako funguje TAG?

Pre kohokoľvek, kto niekedy makal s robotmi alebo sa dokonca prihlásil do robotickej súťaže, sa misia Osiris-Rex javí ako vrcholný vrchol snov mladého robotika. Procedúra odberu vzoriek typu touch-and-go je zložitá úloha s veľkými záujmami, ktorá sa roky vytvára v kľúčovom vrcholnom okamihu. Ak sa to podarí, bude hrať úlohu v histórii a našej budúcnosti vo vesmíre.

Základný plán je, že Osiris-Rex sa dotkne Bennu skalnato miesto pristátia prezývané Slávik. Kozmická loď s veľkosťou dodávky bude musieť okolo pristávacej plochy prekonať balvany veľkosti budovy, aby sa dotkla relatívne čistého priestoru, ktorý je veľký iba ako pár parkovacích miest. Robotické vzorkovacie rameno však bude jedinou časťou Osiris-Rex, ktorá skutočne odišla na povrch. Jeden z troch tlakových nádob s dusíkom vystrelí, aby rozprúdil vzorku prachu a malých hornín, ktoré sa potom môžu zachytiť v zbernej hlave ramena na bezpečné uchovanie a návrat na Zem.

Zostup na povrch Bennu bude trvať zhruba štyri hodiny, čo je asi čas, ktorý asteroid potrebuje na vykonanie jednej úplnej revolúcie. Po tomto pomalom prístupe skutočný postup odberu vzoriek TAG pozoruhodne trvá menej ako 16 sekúnd.

Príprava na TAG neprebehla úplne podľa plánu. Organizátori misií pôvodne dúfali, že povrch Bennu bude mať veľa potenciálnych miest na pristátie pokrytých predovšetkým jemnými materiálmi porovnateľnými s pieskom alebo štrkom. Ukázalo sa, že povrch Bennu je mimoriadne členitý bez skutočných príjemných miest na pristátie.

Potom, čo strávil veľkú časť posledných dvoch rokov prehodnocovaním misie, sa tím rozhodol vyskúšať „prevlečenie ihly“ krajinou naplnenou balvanmi u Slávika.

Všetko sa to zatiaľ vypláca. Osiris-Rex dokázal dorážať, ale s istotou sa dozvieme, či zhromaždil vzorku až neskôr v októbri. Našťastie, ak bola značka neúspešná, kozmická loď to môže skúsiť znova – je vybavená tromi dusíkovými nádobami na streľbu a narušenie povrchu, čo znamená, že tím dostane až tri pokusy o získanie vzorky.

Potom čo?

Okamžite po zhromaždení svojej vzorky Osiris-Rex vystrelí svoje trysky späť z Bennu. Kozmická loď bude po zvyšok roku 2020 naďalej visieť nad Bennu, kým budúci rok konečne vykoná odletový manéver a začne dvojročnú cestu späť na Zem.

24. septembra 2023 má spoločnosť Osiris-Rex odhodiť svoju kapsulu na vrátenie vzoriek, ktorá pristane v púšti v Utahu a bude späť na štúdium.

Nerobilo sa to predtým?

Áno. Japonská kozmická loď Hayabusa úspešne vrátila drobné zrnká asteroid 25143 Itokawa na Zem v roku 2010. Jeho nástupca Hayabusa-2, v roku 2019 vystrelil špeciálnu medenú guľku na veľký asteroid Ryugu a potom získal časť črepín. Táto vzorka je na ceste späť na Zem.

Ako môžem pozerať?

Udalosť sa naživo vzťahovala na kanál CNET Highlights. Stream môžete znova pozrieť nižšie:

READ  NASA sleduje obrovské množstvo rastúcich anomálií v magnetickom poli Zeme

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close