Veda

NASA študovala dôvod skorého konca testovacej paľby mesačnej rakety – Spaceflight Now

Počas sobotňajšej krátkej skúšky na zelenú farbu vystrelili štyri kozmické raketové systémy RS-25. S pozdravom: NASA

Kritické vypálenie vesmírneho systému NASA Moon Rocket v Mississippi sa skončilo 67 sekúnd po jeho začiatku v sobotu, dosť krátko po osemminútovom horení, ktoré pre vesmírnu agentúru trvalo hlavné štádium rakety. Loď sa chystala uvoľniť cestu. Kennedyho vesmírne stredisko na Floride pre zahájenie príprav.

Jadro SLS postavené v spoločnosti Boeing najskôr rozsvietilo štyri letecké prúdové raketové motory RS-25, ktoré sa mali rozsvietiť v sobotu o 17:27 EST (16:27 CST; 2227 GMT), pričom sa predpokladá, že budú trvať dlhšie ako osem rokov bol. Minúta, vyvrcholenie celoročnej série pokladníc v kozmickom stredisku Stennis na juhu Mississippi.

Pôst na testovacom stanovišti Mammath B-2 v jadre SLS s dĺžkou 212 stôp (98 m) v Stensone po zhorení štyroch hlavných motorov v intervale 120 milisekúnd.

Motory, ktoré zostali z programu raketoplánu, skonštruovaného s ťahom do 1,6 milióna libier, sobotňajší horúci požiarny test otestoval najsilnejšiu streľbu raketou v kozmickom stredisku Stennis, keďže NASA na rovnakom stojane testovala mesačnú raketu Saturn 5 z obdobia Apolla Bol. v 60. rokoch.

Ale potom, čo sa zotavil zo života a spôsobil zemetrasenie dlhšie ako minútu, motor RS-25 prerušil velenie palubného počítačového systému rakety, čo viedlo k nešpecifikovanej poruche jedného z powerpointov .

Inžinieri vyšetrovali príčinu predčasného vypnutia motora v sobotu večer, úradníci NASA však mali niekoľko podrobností o tom, čo sa môže stať na začiatku testovacej streľby.

Správca NASA Jim Bridenstein uviedol: „Viem, že nie všetci sú takí šťastní, ako by sme inak mohli byť, pretože sme chceli dostať osemminútový horúci oheň a za minútu sme skončili.“

Pred sobotňajšou skúšobnou streľbou predstavitelia NASA uviedli, že prebiehajú prípravy na prvý skúšobný let systému na vypúšťanie kozmických rakiet koncom roku 2021. Nebolo to hneď, ako by predčasné vypnutie motora SLS v sobotu mohlo ovplyvniť tento plán, aj keď by to určite znamenalo väčšie riziko.

„Máme veľa údajov, ktoré prejdeme, a spôsob, akým spustíme program v roku 2021, je alebo nie je možný.“ Aj keď všetko dnes nebolo také, aké sme dnes očakávali, povedal Bridenstein Bolo by to, bol to dôležitý deň. ““

Odchádzajúci šéf NASA, ktorý v stredu odstúpi po ukončení Trumpovej administratívy, uviedol, že inžinieri zhromaždili kritické údaje o výkone rakety napriek obmedzeniu motora. Systém vypúšťania do vesmíru je kľúčovým prvkom programu NASA Artemis, ktorého cieľom je priviesť astronautov späť na Mesiac prvýkrát od roku 1972.

SLS vypustí kapsulu posádky NASA Orion na vysielanie astronautov po Mesiaci. NASA plánuje slúžiť ako základňa výskumu a trasový bod pre posádku cestujúcich medzi Zemou a mesačným povrchom. Postavte mini vesmírnu stanicu, do ktorej budete slúžiť Kozmická loď Orion bude spojená s originálnym plavidlom na mesačnej obežnej dráhe, kde budú astronauti plávať v pristávacej dráhe a smerovať k mesačnému povrchu.

Prvý testovací let SLS, známy ako Artemis 1, vynesie kozmickú loď Orion na obežnú dráhu Mesiaca bez astronautov. Druhý let SLS / Orion okolo Mesiaca v časovom rámci 2023 prinesie troch astronautov a jedného člena kanadskej posádky.

READ  Riaditeľ CDC vysvetľuje, kto potrebuje ďalší posilňovač vakcíny Kovid

Do konca roku 2024 sa cieľ Trumpovej administratívy, spočívajúci v obsadení človeka na južnom póle Mesiaca, rýchlo stráca. Časová os bola agresívna, keď viceprezident Mike Pence v roku 2019 oznámil cieľ pristátia na Mesiaci 2024. Ale zatiaľ čo Kongres prostriedky neprivlastnil, NASA uviedla, že na splnenie harmonogramu je potrebné vyvinúť lunárne pristávače s ľudským hodnotením, čo vyvoláva ďalšie pochybnosti o termíne do roku 2024. .

Odborníci na vesmírnu politiku sa domnievajú, že je nepravdepodobné, že by Bidenova administratíva udržala cieľ pre pristátie na Mesiaci do roku 2024, ale môže sa pokúsiť pomalšie dostať amerických astronautov späť na Mesiac.

Od vyhlásenia programu v roku 2011 sa systém vesmírneho vypaľovania opakovane oneskoroval, chýbajúce ciele pre jeho zavedenie chýbajú v rokoch 2017, 2018, 2019 a 2020. NASA od roku 2011 do 30. septembra 2020 vynaložila na program SLS viac ako 18 miliárd dolárov.

„Je to udalosť dôležitá pre USA, je dôležitá pre naše vedenie vo svete, je dôležité, aby sme išli na Mesiac a včas sa tam dostali,“ uviedol v sobotu Bridenstein. Program Artemis ide nad rámec vedy.

„Ide o nástroj diplomacie. Reč je o americkom vedení. Ide o prieskum, “uviedol.

Bridgestine uviedla, že spoločné vypálenie všetkých štyroch motorov RS-25 bolo „výhrou“. Motory leteli na kozmickej lodi trikrát.

Počas vývoja rakety a raketoplánu Saturn 5 Moon NASA vypálila na Stennis testovacie články, aby overila konštrukciu pohonného systému. Aby sme ušetrili peniaze, prvý jadro s plným SLS slúži ako testovací článok aj ako letová jednotka. Úradníci NASA uviedli, že s platformou prijímajú ďalšie preventívne opatrenia, pretože sú plánované na prípadný let.

„Nie je to zlyhanie,“ vyhlásil Bridenstein. „Je to skúška … Vykonáme úpravy a letíme na Mesiac.“

READ  Crew-Dragon prekonáva rekord v najdlhšom lete americkej kozmickej lode s hodnotením človeka - Spaceflight Now

Na základe analýzy obrazového a zvukového vysielania v televízii NASA sa prvé príznaky problémov pri krátkej skúške horúceho požiaru SLS dostavili približne 50 sekúnd po vznietení motora, keď technik z testovacieho tímu vyhlásil „MCF“ alebo „Major“ . Porucha komponentu na komponente číslo 4 ”.

„Kópia, ale stále bežíme, stále máme štyri dobré motory, však?“ Skúšobný vodič odpovedal na komunikačnej sieti.

Člen testovacieho tímu povedal: „Áno, skopírujte to“.

Okamžite po zavolaní MCF, približne 67 sekúnd po naštartovaní motora, videozáznam ukázal, že sa motory v jadrovom stupni objavujú v sekvencii vypínania. Slovné potvrdenie vypnutia motora prišlo o pár sekúnd neskôr od člena testovacieho tímu.

Programový manažér NASA SLA John Hancutt na tlačovej konferencii uviedol: „Na Engine 4 sa hovorilo o„ FID “, čo je naša terminológia na identifikáciu poruchy, za ktorou okamžite nasleduje MCF, kľúčová súčasť Vyskytla sa chyba. Niekoľko hodín po teste. „V tejto chvíli neviem veľa o tom, kde ste. Každý parameter, ktorý sa pokazil s motorom, môže odoslať toto ID poruchy. „

Umelecká koncepcia štartu vesmírneho systému s kozmickou loďou Orion agentúry NASA. S pozdravom: NASA

Motor sa asi na minútu vypol do testovacieho programu, zhruba v rovnakom čase bol RS-25 naprogramovaný tak, aby škrtil naspäť na 95% ťah a potom vrátil plný výkon na 109% menovitého výkonu. Zároveň mali byť motory namontované pomocou hydraulických kardanov.

„Takže v tom čase prebieha veľa mobility,“ povedal Honeycutt. „V čase, keď sme začali s kardanovým (alebo) ošetrením, sme videli trochu záblesku, ktorý vychádzal z rozhrania tepelnej ochrannej prikrývky na motore 4.“

„V tom čase … radič motora poslal dáta do radiča základného stupňa na vypnutie vozidla,“ uviedol Honeycutt. „Tím dnes urobil veľa, veľa sme sa dozvedeli o vozidle, naložili sme vozidlo, mylne sme si vytvorili tlak v systéme, upravili sme motory a na RS-25 sme dostali asi 60 sekúnd. „

Manažér programu Boeing SLS John Shannon uviedol, že tímy, ktoré strieľali pred testom, chceli dosiahnuť dobu chodu najmenej 250 sekúnd na jadre pred pokračovaním v horúcom ohni. Až do tohto bodu testu boli motory odhodené a zatlačené späť s plným ťahom a absolvovali dva kardanové profily, vrátane stierania v T + plus 2 minúty a 30 sekúnd, aby sa skontrolovala štrukturálna reakcia na pohyby motora. urobil.

„Celý čas sme si hovorili, že chceme získať najmenej 250 sekúnd, ale myslím si, že musíme urobiť náležitú starostlivosť a pozrieť sa na údaje, ktoré sme zhromaždili, aby sme sa uistili, že máme dobrý plán. Pohybuje sa vpred, “povedal Honeycutt.

READ  Najlepší medzinárodní zdravotnícki pracovníci sú znepokojení novšími variantmi covid, ktoré môžu byť schopné prežiť vakcíny

Breidenstein v sobotu uviedol, že čoskoro bude známe, či budú inžinieri musieť vykonať ďalšiu skúšku horúceho ohňa v základnej fáze, alebo či je pravdepodobné, že počiatočné vypnutie motora oddiali prvé spustenie prvého testu SLS, ktorý sa v roku 2022 nazýva misia Artemis 1 sa označuje ako.

„Závisí to, aký bol nesúlad a aké náročné je napraviť,“ uviedol Bridenstein. „A musíme toho veľa zistiť. Takže si myslím, že sa môže veľmi dobre stať, že je to niečo, čo sa dá ľahko napraviť, a cítime, že ideme pod mys a potom zostaneme včas. Je tiež pravda, že môžeme čeliť výzve, ktorá je časovo náročnejšia. „

Pokiaľ februárové testovacie streľby prebehli úplne, NASA poslala pred koncom februára jadro SLS do Kennedyho vesmírneho strediska a scénu na stohovanie presunula pomocou dvoch zosilňovačov rakiet, horného stupňa a kozmickej lode Orion. hotový. Vo februári by mohlo dôjsť k ďalšiemu skúšobnému streľbe, akonáhle sa predstavitelia NASA rozhodnú opäť vykonať skúšku horúcim ohňom.

Honeycutt uviedol, že motor RS-25 trvá tri až štyri týždne, kým vyschne, skontroluje a pripraví jadro na druhú skúšku horúcim ohňom. Časovým faktorom zmeny nie je čas, ktorý je potrebný na vykonanie akejkoľvek opravy, aby sa odstránil problém, ktorý sa predčasne končí sobotňajšou horúcou skúškou.

Každý zo štyroch motorov RS-25 vystrelených v sobotu letel na flotile kozmických lodí NASA. Motory do roku 1998 zahájili 21 misií raketoplánu.

NASA má k dispozícii RS-25, ak inžinieri potrebujú vymeniť jeden z prvých základných stupňov SLS. Úradníci uviedli, že pozemné posádky v Stensone by si mohli vymeniť motory nastupovaním do rakiet.

Honeycutt povedal: „Plne sme pochopili problém a posúdili sme jadro, ako aj motory, aby sme mohli problému porozumieť a podľa potreby ho opraviť alebo opraviť.“ . “ .

Honeycutt uviedol, že jediné poškodenie rakety bolo vidieť po sobotňajšej skúšobnej streľbe na tepelnú prikrývku blízko motora číslo 4, kde tímy videli záblesk tesne pred zastavením motora.

Na otázku, či niektorý z doteraz analyzovaných údajov vyžaduje od inžinierov akékoľvek zásadné zmeny v základnej fáze, Honeycutt odpovedal: „Čo som doteraz videl o hardvérovom výkone počas skúšok mokrých šiat, To, čo sme dnes počas horúceho ohňa urobili, a vzhľadom na obmedzené množstvo predstavivosti, ktoré som doteraz mohol vidieť, si nemyslím, že vidíme výraznú zmenu. „

E-mail autorovi

Sledujte Stephena Clarka na Twitteri: @ Stephen Clarke 1.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close