Veda

NASA tvrdí, že obrovská erupcia sopky spôsobila niečo bezprecedentné

Výbuch bol ohromujúci.

Keď 15. januára vybuchla sopka Hunga Tonga-Hunga Haapai, poslal rázové vlny okolo planéty, Tieto snímky prebudili vedcov Zeme. A teraz výskumníci našli výbuch Načerpal dostatok vodnej pary do atmosféry vyplniť obrovský 58 000 bazén – Suma nikdy predtým nevídaná.

Voda dosiahla vrstvu atmosféry nazývanú stratosféra, Oveľa vyššie, než kde lietajú veľké dopravné lietadlá, Stratosféra existuje približne osem až 33 míľ nad zemským povrchom.

„Nikdy sme nič také nevideli.“

„Nikdy sme nič také nevideli,“ povedal Luis Milan, vedec v oblasti atmosféry NASAKey Jet Propulsion Laboratory, ktoré viedlo nový výskum, uviedol vo vyhlásení. Milne a jeho tím použili pozorovania NASA A satelit, nástroj, ktorý sleduje plyny v zemskej atmosfére, na potvrdenie nadmerného vstrekovania vody do atmosféry.

Vidieť všetko:

Ako klimatické zmeny otriasli zemskou osou


kredit: NASA

Planéta s vodou rovnakej erupcie by mala, akokoľvek malé a dočasné, klimatické účinky. Je to preto, že vodná para je skleníkový plyn, čo znamená, že zachytáva teplo na planéte rovnakým spôsobom ako oxid uhličitý, ktorý teraz raketovo stúpa v zemskej atmosfére, Tento efekt vodnej pary „nestačí dosť“ Zmena podnebia vplyv,“ Povedala NASA,

(dnešné Klimatické zmeny sú do značnej miery poháňané ľudskými činmiNie prírodné javy, ako sú sopečné erupcie.)

Odkiaľ sa vzalo toto množstvo vody – ktoré bolo takmer štvornásobkom objemu masívnej erupcie hory Pinatubo v roku 1991 – v stratosfére – odkiaľ sa vzalo? Hunga Tonga-Hunga Hapai je podmorská sopka, čo znamená, že povodie, kde dochádza k erupcii, je pod vodou. Nachádza sa asi 500 stôp pod povrchom, čo spôsobuje výbuch obrovského množstva vody, ktoré prudko vyletí do neba.

Ak by bola erupcia hlbšia, obrovská masa morskej vody by túto vysoko výbušnú erupciu „umlčala“, poznamenala NASA. Všetky správne ingrediencie sa však spojili a vytvorili ranu, ktorá vedcov neprestávala udivovať.

zem je divoká,

READ  Na Marse zmizla voda. Toto by mohlo byť tam, kam to smerovalo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close