Veda

NASA vymenúva rôznorodú astronautskú posádku pre mesačnú misiu Artemis II

HOUSTON – NASA po prvýkrát za viac ako polstoročie vymenovala posádku astronautov, ktorá mieri na Mesiac.

Sú to veliteľ misie, Reed Wiseman; Victor Glover, pilot; Christina Koch, špecialistka na misie; A Jeremy Hansen, tiež špecialista na misie. Prví traja sú astronauti NASA, zatiaľ čo pán Hansen je členom Kanadskej vesmírnej agentúry.

„Takže som nadšený?“ Pani Koch povedala počas podujatia odhaľovania posádky na Ellington Field, malom letisku, ktoré NASA používa na výcvik astronautov. „Presne tak. Ale moja skutočná otázka znie: Si vzrušený?“

Zhromaždený dav ako odpoveď zatlieskal.

Misia je veľkým krokom vpred v programe Artemis agentúry NASA na návrat astronautov na povrch Mesiaca, aby preskúmali chladné oblasti v blízkosti južného pólu Mesiaca. Vodný ľad nájdený v hlbokých tmavých kráteroch by mohol dodávať vodu a kyslík pre budúcich astronautov, ako aj palivo pre misie hlboko do vesmíru.

Od návratu poslednej lunárnej misie NASA, Apollo 17, v roku 1972, ľudia po prvýkrát precestovali viac ako niekoľko stoviek míľ od planéty. Počas pobytu na Marse vedci dúfajú, že to, čo sa tam nájde, odpovie na otázky o tom, ako vznikla slnečná sústava.

Administrátor NASA Bill Nelson povedal: „Spoločne pôjdeme – na Mesiac, na Mars a ešte ďalej.“

Pri tejto ďalšej misii však štyria astronauti na palube Artemis II nepristanú na Mesiaci.

Namiesto toho by cestujúci podnikli 10-dňovú cestu, ktorá by sa otočila okolo Mesiaca a vrátili sa na Zem. Aktuálne je naplánované na koniec budúceho roka.

„Toto je vzrušujúce obdobie pre ľudí z Artemis, o tom niet pochýb,“ povedal v rozhovore Harrison Schmitt, posledný žijúci astronaut z Apolla 17. Povedal, že mnohí ľudia si „úplne neuvedomujú, že sme asi tri generácie ďaleko od akejkoľvek skúsenosti s ľudskou bytosťou v hlbokom vesmíre, a to je pravdepodobne najdôležitejšia časť misie.“

READ  5 hasičov v Ceres má pozitívny test na COVID-19, informujú hasiči

Dr. Schmidt, ktorý je tiež bývalým senátorom Spojených štátov z Nového Mexika, povedal, že nie je nevyhnutne prekvapený, že to trvalo tak dlho. „Povedal by som, že som sklamaný,“ povedal. „Veľa vecí sa sprisahalo, aby zastavili program Apollo a zabránili nám vrátiť sa na chvíľu späť.“

Astronauti v roku 2023 sú veľmi odlišní od tých, keď boli Spojené štáty v pretekoch o porazenie Sovietskeho zväzu na Mesiac. Počas programu Apollo priletelo na Mesiac 24 astronautov a 12 z nich kráčalo po povrchu. Všetci boli Američania. Boli to všetko bieli muži, z ktorých mnohí boli testovací piloti.

„Keď sme vyberali astronautov,“ povedal pán Glover v rozhovore, „chceli sme vybrať tú istú osobu, len viacero kópií.“

Zbor astronautov tentoraz odráža širšiu časť spoločnosti.

Pán Glover bol veliteľom prvej operačnej misie Crew Dragon spoločnosti SpaceX na Medzinárodnej stanici a prvým černochom, ktorý slúžil ako člen posádky na obežnej dráhe.

Pani Koch bude prvou ženou, ktorá sa vydá za nízku obežnú dráhu Zeme, a pán Hansen ako Kanaďan je prvým Neameričanom, ktorý doteraz cestoval.

„Je skvelé, že vieme, že je to dôležitý cieľ agentúry a našich partnerov,“ povedal pán Glover o rôznorodosti posádky Artemis II. „Ale malo sa to stať aj organicky kvôli zboru, ktorý máme a ktorý tak dobre reprezentuje Ameriku.“

Pán Hansen povedal, že Spojené štáty mohli uskutočniť misiu Artemis samy, ale namiesto toho sa rozhodli spojiť medzinárodnú spoluprácu s Kanadou a Európskou vesmírnou agentúrou. Táto dohoda vyhradila miesto na lodi Artemis II pre kanadského astronauta.

„Všetci Kanaďania sú vďační za toto globálne myslenie a vedenie,“ povedal Hansen.

Ako naznačuje názov misie, Artemis II bude druhou v programe Artemis NASA. Artemis I vypustil vlani v novembri ako bezpilotné testovacie zariadenie Space Launch System, obrovskej novej rakety NASA a kapsuly astronautov Orion. Kozmická loď Orion strávila dva týždne na obežnej dráhe okolo Mesiaca, kým sa vrátila na Zem a špliechala nad Pacifikom.

READ  Drobný novo nájdený ornský jednorožec je najbližšou známou čiernou dierou na Zemi

Po rokoch odkladov – vývoj rakety trval dlhšie, ako sa pôvodne sľubovalo – misia Artemis I prebiehala z väčšej časti hladko, aj keď sa vyskytli nejaké problémy. Tepelný štít Orionu chránil kozmickú loď pri opätovnom vstupe do zemskej atmosféry, no očakávalo sa od neho viac.

Artemis II so štyrmi astronautmi na palube umožní dôkladne otestovať systémy podpory života Orionu. Predstavitelia NASA sa potom budú cítiť istejšie pri vykonávaní dlhšej a zložitejšej misie Artemis III, ktorá bude zahŕňať dvoch astronautov pristávajúcich blízko južného pólu.

Pán Wiseman, pán Glover a pani Koch povedali, že nie sú sklamaní, že členstvo v posádke Artemis II vylúčilo možnosť prechádzky po Mesiaci počas Artemis III.

„Pravdepodobne to bude znieť ako klišé,“ povedal pán Wiseman, „ale lietať na ktorejkoľvek z týchto misií je obrovský problém. Je to skvelé. Páči sa mi myšlienka ísť von na Mesiac.“

„Bude pre nás úspechom vidieť našich kolegov astronautov kráčať po Mesiaci,“ povedal.

Po dlhom popoludňajších rozhovoroch s novinármi štyria astronauti opustili Johnsonovo vesmírne stredisko s policajným sprievodom na štadióne NRG v centre Houstonu, aby si pozreli majstrovský zápas NCAA v basketbale mužov medzi University of Connecticut a San Diego State University.

NASA sa v súčasnosti zameriava na prvé pristátie na Mesiaci, ktoré sa uskutoční koncom roka 2025, ale generálny inšpektor NASA predpovedá, že misia skĺzne do roku 2026 alebo neskôr. Misia Artemis III vyžaduje použitie Starship – obrej kozmickej lode vyvíjanej SpaceX, raketovou spoločnosťou Elona Muska – na prepravu dvoch astronautov zo vzdialenej mesačnej obežnej dráhy na povrch. Prvý testovací štart Starship to Space by sa mohol uskutočniť v najbližších týždňoch.

V 60. rokoch 20. storočia vesmírne preteky odzrkadľovali geopolitický konflikt medzi USA a Sovietskym zväzom. Akonáhle preteky vyhrali, záujem o Mesiac klesol zo strany verejnosti, politikov a dokonca aj NASA.

READ  Na dne arktického mora boli po prvýkrát zaznamenané obrovské ponory

Aj tentoraz sú tu určité geopolitické rezonancie. Čína sa tiež snaží vyslať astronautov na Mesiac v najbližších rokoch. Ale už to nie sú len vlády, ktoré mieria na Mesiac.

Japonský miliardár Yusaku Maezawa si kúpil výlet na hviezdnej lodi, ktorá obletí Mesiac po podobnej trajektórii ako Artemis II. Dennis Tito, podnikateľ, ktorý ako prvý vesmírny turista navštívil Medzinárodnú vesmírnu stanicu v roku 2001, a jeho manželka Akiko si rezervovali miesta na samostatnom výlete Starship okolo Mesiaca.

Pred piatimi desaťročiami by to bolo, ako keby si miliardár kúpil Saturn V, raketu, ktorá poslala astronautov Apolla na Mesiac.

Dnes sa zdá byť takmer nevyhnutné, že turistické stopy budú pretínať mesačný povrch v nasledujúcich rokoch.

Chris Hadfield, kanadský astronaut, ktorý odišiel do dôchodku v roku 2013 po troch cestách do vesmíru, v rozhovore prirovnal vesmírne lety k začiatkom letectva. Rozkolísané plavidlo, ktoré postavili bratia Wrightovci v roku 1903, vzlietlo, ale sotva. Ale pokrok bol rýchly. Prvý let holandskej leteckej spoločnosti KLM sa uskutočnil v roku 1920.

„Sedemnásť rokov od bratov Wrightovcov k ziskovej leteckej spoločnosti, ktorá stále existuje,“ povedal pán Hadfield.

Povedal, že inovácia výrazne znížila náklady na opustenie Zeme.

„Môžete vidieť, že náklady klesajú, keď sa vozidlá zlepšujú, a to zvýši prístup a príležitosti,“ povedal pán Hadfield.

Pre astronautov Artemis II, Dr. Schmidt ponúkol jednoduchú radu: „Len si to užite,“ povedal.

Vjosa Isai A Ježiš Jimenez Prispievaný prehľad.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close