Veda

Nastaviť výstrahu kalendára: NASA v pondelok vysiela prvé presmerovanie asteroidov

v skvelej forme , Umelcova koncepcia elektroniky Dart na poslednú chvíľu predtým, ako utrpí katastrofálne zlyhanie.

Najbližší pondelok NASA odvysiela svoj prvý pokus o úpravu obežnej dráhy asteroidu, čo je schopnosť, ktorá bude potrebná, ak zistíme asteroid, ktorý predstavuje riziko zasiahnutia Zeme. Planetárne obranné úsilie je zamerané na plavidlo s názvom DART pre test dvojitého presmerovania asteroidov, ktorý sa zameria na menší asteroid s názvom Dimorphos, ktorý obieha okolo väčšieho 65803 Didymos a tvorí binárny systém. Ak všetko pôjde podľa plánu, DART sa nasmeruje na čelnú zrážku, ktorá spomalí Dimorphos a zmení jeho obežnú dráhu okolo Didymosu. NASA opakovane zdôraznila, že neexistuje spôsob, ako by asteroid alebo akýkoľvek materiál z kolízie mohol predstavovať hrozbu pre Zem.

ARS pre plánovanú kolíziu sa uskutoční v Mission Control Center v Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL), ktorá bude tiež vysielaná naživo na YouTube kanáloch NASA. Aj keď budeme hneď vedieť, či kolízia prebehla podľa plánu, môže trvať niekoľko mesiacov, kým si budeme môcť byť istí, že dráha Dimorphosu bola úspešne upravená.

Aby sme vás pripravili na pondelkové slávnosti, dali sme dokopy pozadie misie Dart a plánované následné komentáre.

Šípka a jej konečný prístup

Samotná kozmická loď DART váži niečo cez 600 kilogramov a je pozoruhodná predovšetkým nedostatkom vybavenia. Jeho solárne panely zahŕňajú experimentálny koncentračný solárny článok, ktorý zaberá menej miesta na výrobu elektriny podobne ako existujúci vesmírny hardvér, a jeho hlavný vysielač testuje novú konfiguráciu antény. Jeho iónový motor je tiež vývojom novej generácie predchádzajúceho hardvéru NASA.

Všetky funkcie sú ale ovládané prostredníctvom jedinej kamery, Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera pre optickú navigáciu alebo 2 560 × 2 160-pixelovej jednofarebnej kamery DRACO. DRACO a prenosový hardvér sú schopné poslať obraz späť na Zem každú sekundu. Počas svojho konečného priblíženia k Didymosu by bola šípka tak ďaleko, že spiatočný prenos by trval viac ako minútu. Ako také bude konečné priblíženie a zameranie asteroidu riadené palubným navigačným systémom nazývaným Smart NAV (Small-Body Maneuvering Autonomous Real Time Navigation).

READ  Dr. Makar: Usmernenie CDC o vakcíne proti ovčím kiahňam odhaľuje protichodné posolstvo COVID agentúry

Práve teraz je dimorfóza taká malá, že ju DRACO nedokáže vyriešiť, a zostane tak asi hodinu a pol pred dopadom. Ako opísal zástupca inžiniera misie DART Evan Smith, systém sa prepne na palubnú navigáciu približne štyri hodiny pred nárazom a Smart Nav bude sledovať veľké didymos a poskytovať navigačnú podporu približne 50 minút pred zrážkou. Alebo asi po pol hodine sa to dá vyriešiť. 2,5 minúty pred zrážkou by sa iónový motor vypol a DART by vrazil do kolízie rýchlosťou približne 6 kilometrov za sekundu.

Aj keď má Dimorphos priemer len 120 metrov, úplne vyplní scénu s Dracom, ktorý začne asi dve minúty pred zrážkou. „Nevieme, ako Dimorphos vyzerá,“ povedala Nancy Chabotová, planetárna vedkyňa z APL. „Bude to prvýkrát, čo vôbec uvidíme, ako tento asteroid vyzerá.“ Na konečnom obrázku odoslanom sekundu pred dopadom vyrieši prvky, ktoré majú podľa Chabota priemer iba desať centimetrov.

A potom, ak všetko pôjde dobre, vysielanie sa zastaví.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close