Ekonomika

NATO je pripravené pohroziť Putinovi „vážnymi následkami“

Očakáva sa tiež, že koalícia vyšle nových vojakov do krajín NATO susediacich s Ukrajinou vrátane Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska.

Okrem summitu NATO sa Biden stretne aj s Európskou úniou a spojencami G7. Pocestuje aj do Poľska. Spojené štáty pred summitom minulý mesiac formálne rozhodli, že ruské sily spáchali vojnové zločiny a sľúbili, že budú Putina brať na zodpovednosť – vrátane stíhania trestných činov.

Niekoľko dní po tom, čo Biden povedal, že je presvedčený, že Putin je vojnový zločinec, americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo „starostlivé preskúmanie“ verejných a spravodajských zdrojov, ktoré zistilo, že boli spáchané vojnové zločiny.

V ďalšom možnom rozkole niektoré členské štáty EÚ vyzvali Európu, aby sa pripojila k americkému embargu na dovoz energie z Ruska.

Mnohí európski lídri varovali pred energetickými embargami, no namiesto toho sa chcú zamerať na to, ako rýchlo sa EÚ dokáže vymaniť z ruského dovozu nájdením alternatívnych dodávateľov a palív.
Belgický premiér Alexander de Groo tento týždeň povedal, že uvalením sankcií na ruský export energie by EÚ zažila vojnu, ktorá by ešte viac poškodila ekonomiku kontinentu. „Dotlačenie našej krajiny a celej Európy do recesie“.

Podľa ukrajinských ozbrojených síl Rusko zintenzívnilo svoje nálety, v stredu ich bolo zaznamenaných viac ako 250, oproti 60 v predchádzajúci deň. V Kyjeve, Černoviciach a Charkove došlo k niekoľkým útokom na vojenskú a civilnú infraštruktúru.

NATO odhaduje, že od začiatku ruskej vojny na Ukrajine pred mesiacom zahynulo 7 000 až 15 000 ruských vojakov.

Ukrajina zverejnila málo informácií o svojich vlastných vojenských obetiach, pričom Zelenského naposledy oznámil takmer pred dvoma týždňami, že bolo zabitých asi 1300 ukrajinských vojakov.

V stredu 23. marca 2022 v Kyjeve na Ukrajine cvičí žena v blízkosti auta a bytu poškodeného granátovým útokom.dlh:AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Želenskij, ktorý sa na summite zúčastňuje prostredníctvom video odkazu, vyjadril ďalšiu sentimentálnu výzvu občanom na celom svete, aby sa zhromaždili v uliciach a na námestiach na celosvetový protest proti krvavej mesačnej invázii Ruska.

READ  Vernisáž výstavy fotografií o biodiverzite a zmene klímy v Európskej únii a Mexiku

Načítava

V nočnej televízii z prázdnych ulíc svojho obliehaného hlavného mesta Kyjeva Zhelenský apeloval v angličtine na globálnu jednotu.

„Svet musí zastaviť vojnu,“ povedal. „Poďte zo svojich kancelárií, svojich domovov, svojich škôl a univerzít, príďte v mene mieru, poďte s ukrajinskými symbolmi na podporu Ukrajiny, na podporu nezávislosti, na podporu života.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close