Veda

Navajský národ bojuje o prežitie koronavírusu

Navajo malo na májovom vrchole 2 304,41 prípadov Covid-19 na 100 000 ľudí, v porovnaní s mierou štátu New York 1 806 prípadov na 100 000, podľa údajov Johns Hopkins University.

Od začiatku pandémie až do 22. novembra zaznamenal národ Navajo zo sčítania ľudu v roku 2010 15 039 prípadov zo 173 667 obyvateľov, čo znamená, že táto ťažko postihnutá populácia má viac ako 8 659 prípadov na 100 000 ľudí.

Nedávny nárast pozitívnych prípadov prinútil národ Navajo prerušiť činnosť až do 6. decembra. Škola je plne online a väčšina firiem je zatvorená, pretože národ Navajo pracuje na znižovaní šírenia vírusu. Dôležité podniky musia každý deň zatvoriť do 15:00.

Nedostatok vládnej podpory

Riaditeľ strednej školy v Piñone Timothy Nelson je presvedčený, že existuje vysoký počet infikovaných národov Navajo z mnohých dôvodov, vrátane nedostatku podpory federálnej a štátnej vlády.

„Vždy som ľuďom hovoril:„ Ak chcete vidieť krajinu tretieho sveta, pozrite sa do Spojených štátov, “uviedol Nelson. „Kde sú vládne prostriedky na boj proti tomuto vírusu Covid tu na Navajo?“

Nevidel žiadne dôkazy o štátnej pomoci v Pinone alebo v mestách v jeho okolí, ktoré by pomohli v boji proti pandémii.

„Robí ma to živým,“ povedal Nelson. „Hovoríme si Spojené štáty americké a pomáhame iným krajinám, ale v skutočnosti nepomáhame tým našim.“

Podľa čísel zo sčítania ľudu z roku 2010 žije v národe Navajo 38% ľudí pod hranicou chudoby. To je viac ako dvojnásobok miery chudoby v USA, ktorá je 15,1%, oproti sčítaniu v roku 2010.

Na strednej škole Piñon, ktorú prevádzkuje štát, má viac ako 98% jej študentov nárok na bezplatný alebo skrátený obedný program, v porovnaní so štátnym priemerom 55%.

Keď sa miera infekcie zvýšila, Nelson uviedol, že sa bojí opýtať ľudí, ako sa majú, pretože zistí, že niekto z ich rodiny zomrel.

READ  Fotografie kozmického priestoru NASA: Vzácne snímky Neila Armstronga a Buzza Aldrina sa dražia

Pohreb, ktorého sa nemohla zúčastniť

Beverly Mix, matka štyroch detí, ktorá žije 15 kilometrov východne od Pinonu, uviedla, že jej bratranec zomrel na vírus a nikdy sa nerozlúčila. Na pohrebe sa podľa nej mohla zúčastniť iba najbližšia rodina a nesmeli si pozrieť jeho telo.

„Čo keby chceli dať veci do rakvy?“ Povedal Mix. „Z nemocnice ho dali do rakvy a bolo to.“

Koronavírus ohrozuje ich obyvateľov, ale nezdržal tieto domorodé kráľovné súťaží

Mnoho ďalších miestnych obyvateľov má podobné príbehy o lámaní srdca a stratách. Dvaja členovia fakulty v školskej štvrti Pinon zomreli v lete na koronavírus. Robert LaBarge, učiteľ angličtiny na strednej škole, má vo svojej triede študenta, ktorý je vnukom jedného z členov fakulty.

„Je to dieťa, ktoré je vždy dosť pozitívne naladené, trochu sarkastické a má vynikajúcu osobnosť,“ uviedol LaBarge. „Okamžite si si všimol, že je to akosi preč.“

Tento národ má obmedzené zdroje

Národ Navajo sa rozprestiera na veľkej časti severovýchodnej Arizony, juhovýchodných častí Utahu a severozápadného Nového Mexika a pokrýva 27 000 štvorcových míľ. Vzdialená poloha sťažuje ľuďom, ktorí tam žijú, prístup k vybaveniu, ktoré obyvatelia mesta považujú za samozrejmosť, ako je Wi-Fi a tečúca voda.

Dodržiavanie pokynov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA sa stáva ťažším, keď ľudia nemajú tečúcu vodu na umývanie rúk alebo sprchovanie alebo kúpanie. Zdržať sa v obraze s najnovšími správami a bezpečnostnými informáciami je tiež výzvou, ak je prístup k internetu obmedzený alebo úplne žiadny.

Záchrana staršej generácie

Beverly Mix (vpravo) trávi čas so svojou dcérou Chenoa Begaye (vľavo), keď dokončuje domáce úlohy mimo mini obchodu Blue Gap Mini.

Keď sú ľudia schopní sledovať tieto správy, obyvatelia národa Navajo ako Chenoa Begaye, senior na strednej škole v Chinle a dcéra Mixa, tvrdia, že je to výzva, ktorá presvedčí ich staršiu populáciu, aby počúvali.

„Väčšina domorodcov, neveríme tomu, čo vidíme v televízii,“ povedala Begaye. „Musíme to nechať pôsobiť na našu rodinu a potom povedať:„ Och, toto je vážne. ““

READ  Zem je trváca - bližšie k Slnku ako ktorýkoľvek iný deň v roku

Begayeho stará mama, ktorá je Mixovou matkou, má 72 rokov a ťažko počúvala pokyny a prispôsobovala svoju rutinu.

Tento zdravotnícky pracovník býval „hrdinom“.  Teraz sa cíti byť nenávidený

„Bolo ťažké pokúsiť sa ju naučiť:‚ Nasaď si masku, mami, daj si dezinfekčný prostriedok na ruku ‘,“ povedal Mix.

Komunita a trávenie času s blízkymi sú v rezervácii národa Navajo vysoko cenené, preto tiež išlo o snahu pomôcť jej matke pochopiť, že je najbezpečnejšie nevidieť ostatných.

„Rada chodí na návštevy a má rada návštevy. Aby sme jej povedali, aby to nerobila, zmenilo to pre ňu život,“ uviedol Mix.

Keď sa koronavírus prehnal rezerváciou, Mixova matka sa naučila prispôsobovať týmto pokynom. Nelson tiež chápe, že dodržiavanie pravidiel je zásadné, pretože zachraňuje vzácne životy. Pripustil však, že prísne predpisy ho psychicky vyčerpali.

„Keď ste v plnom prúde, keď ste v hotspote, vyžaduje si to daň,“ povedal Nelson. „Myslím si, že vtedy zasiahne realita, keď stratíš niekoho, koho poznáš, niekoho, kto mal Covida a čím si prešiel.“

Internistka CNN Megan Marples navštívila národ Navajo na reportážnej ceste pre Cronkite News na škole žurnalistiky a masovej komunikácie Waltera Cronkiteho na Arizonskej štátnej univerzite vo Phoenixe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close