Ekonomika

Návrat kedysi zomierajúceho jazera

Sektor cestovného ruchu pri jazere Urmia sa zrútil, urýchlený kvalitou toho zlého vetra. Kto by si predsa chcel vziať dovolenku bez jazera a zlého vzduchu? V roku 2008 uzavrela rodina Solmasa Daryaniho penzión, ktorý v tom čase nezaobchádzal s nikým okrem priateľov jeho starého otca. Ďalších 40 hotelov v meste čoskoro zavrelo dvere.

Demonštranti vyšli do ulíc okolo jazera v roku 2011 a skandovali slogany „Urmia umiera“ a parlament „nariadil popravu“. Bezpečnostné služby mnohých z nich zatkli Prísna predpoveď Budúce ťažkosti pre environmentálnych aktivistov.

Návrat vody

Jazero napriek tomu zostalo na žalostný pozostatok a v roku 2013 konečne urobilo zlom. Účelom riešenia toho, čo niektorí považovali za národné trápne, alebo záujmu o získanie hlasov v závislosti od toho, s kým hovoríte, je to, že Hassan Rúhání sľúbil, že jazero obnoví, keď sa bude uchádzať o funkciu prezidenta. Po jeho víťazstve pokračuje obnova.

Podľa UNDP sa 85% spotreby vody Urmie zameriava na reformu miestneho poľnohospodárstva. Úrady dúfajú, že znížia spotrebu bez toho, aby sa znížila potravinová bezpečnosť Iránu tým, že sa na viac ako 30 rokov vyradia poľnohospodári, napríklad melóny. Usporiadaním zavlažovacích postupov – najmä v noci, keď je pravdepodobnejšie, že voda klesne do zeme – očakávajú zdravšie a menej smädné plodiny.

Počiatočné výsledky to podporujú. V roku 2000 sa Mehdi Mirzai, bývalý odborník na vodu vo vládnom systéme plánovania a rozpočtovania, postavil do čela holandského pilotného projektu zameraného na zvýšenie výroby o 50% použitím o 30% menej vody a zmenením ich metód pestovania. „Ide o zmenu kultúry ľudí,“ hovorí. „Ak to dokážeme zmeniť, nezáleží na tom, aký je postoj vlády.“

Informovanie poľnohospodárov o výhodách týchto reforiem je dôležité pre budúcnosť jazera a prioritou pre tých, ktorí vedú obnovu. “Ak na ľudí urobíte nesprávny dojem, uvedomia si, že ich životy konkurujú obnove jazera,” uviedol bývalý vysoký úradník pre životné prostredie pre OSN. Hovorí analytik rozvojových projektov Mohsen Solimani Ruspahani. Technická podpora pre úsilie vlády v oblasti reštrukturalizácie. „Ide o budovanie dôvery.“ Týmto prístupom Ruspahani a jeho kolegovia veria, že môžu dosiahnuť cieľ, ktorým je 40% pokles spotreby vody.

READ  Mercedes-Benz už má elektrický skúter. Mikromobilita je trend

Ministerstvo životného prostredia, jedna z niekoľkých iránskych vládnych agentúr zapojených do obnovy jazera, nereagovala na žiadosti o vyjadrenie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close