Svet

NAŽIVO: Matovič a ministri prezentujú First Aid + – Spoločnosti a trhy – Ekonomika


,
,


14.10.2020 11:34, aktualizované: 12:51

V druhej vlne pandémie musí štát znášať väčšie bremeno ako v prvej vlne. Počas prezentácie „Prvá pomoc +“ to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Zvýši sa štátna podpora pre zamestnancov aj podnikateľov. Budú môcť požiadať o pomoc v období od 1. októbra, teda od novembra. Mal by byť o 50 percent vyšší. Štát tak rozdelí 200 miliónov eur mesačne.

Pre prevádzkovateľov, ktorých prevádzkarne sú povinne zatvorené, sa pomoc zvýši z 80 percent hrubej mzdy na 80 percent celkovej ceny práce, tj hrubej mzdy vrátane príspevkov zamestnávateľa. „Zamestnávateľom refundujeme aj časť príspevkov zamestnávateľa, aby si mohol udržať každé pracovné miesto,“ uviedol Krajniak.

Vláda v takzvanom kurzarbeite zvýši hranicu mesačného čerpania na zamestnanca na 1 100 eur zo súčasných 880 eur. „Osemdesiat percent maximálneho príspevku sa bude počítať z celkovej ceny práce, nie z hrubej mzdy,“ uviedol Krajniak. S poklesom ich výnosov sa zvýši aj štátna pomoc pre spoločnosti a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Pri poklese tržieb o viac ako 20% sa štátna pomoc zvýši zo 180 EUR na 270 EUR, pri poklese o viac ako 40% z 300 EUR na 450 EUR, pri poklese tržieb o viac ako 60% zo 420 EUR na 630 EUR a pokles o viac ako 80% bude namiesto pôvodných 540 EUR 810 EUR.

Vláda tiež zavádza takzvaný covidský doplnok pre zdravotníckych pracovníkov a zamestnancov pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb, ktorí počas práce ochorejú. Pracovná neschopnosť bude uhradená vo výške približne plnej čistej mzdy.

Finančné prostriedky pôjdu aj do oblasti cestovného ruchu. A to vo výške 100 miliónov eur. Podľa šéfa ministerstva dopravy Andreja Doležala (Sme rodina) môžu o vrátenie finančných prostriedkov za obdobie od 1. apríla požiadať aj hotely, aquaparky, kaviarne a reštaurácie. Ak podnikatelia a zamestnanci znížili tržby minimálne o 40 percent, majú právo požiadať a získať od 4 do 10 percent tržieb v roku 2019. Výška príspevku bude závisieť od poklesu tržieb.

READ  Trump vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN kritizoval Čínu za pandémiu a znečistenie - Svet - Správy

Sťažujú si hotelieri

Hotelieri už dlho poukazujú na to, že reštaurácie a hotely zatiaľ nedostali žiadne peniaze, a to ani na povinné zatvorenie na takmer tri mesiace. Kompenzáciu nedostali ani za pokles tržieb, keď boli otvorené stravovacie a ubytovacie zariadenia, no pre ďalšie opatrenia nemohli plne fungovať. Informoval o tom Marek Harbuľák, generálny riaditeľ Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS).

Podľa AHRS majú tisíce zamestnávateľov a podnikateľov v tomto sektore existenčné problémy a prehodnocujú ďalšie kroky. „Vzhľadom na tieto súvislosti žiadame vládu a poslancov o vylúčenie alebo nepodporenie pozmeňujúceho návrhu o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý prináša ešte väčšiu neistotu pre budúcnosť prevádzkovateľov a zamestnancov,“ dodal Harbuľák.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close