Nemci v tesnom súboji zdržujú Slovákov

Vlna za vlnou, výstrel za výstrelom. Slováci prišli na otvorenie majstrovstiev sveta 2024 IIHF pripravení, ale narazili na horúceho brankára.

Vďaka 35 zákrokom Philippa Grubauera Nemecko porazilo Slovensko 6:4 a to až do poslednej minúty.

Najlepšia zastávka Grubauera – jednoznačne záchrana hry – prišla v polovici tretej tretiny pri powerplay so Slovenskom. Pod nesmiernym slovenským tlakom sa Grubauer presadil a následne sa musel pripraviť na rýchly odraz dorážkou puku na hokejku kapitána Slovenska Tomáša Tatara. Ostreľovač bol dokorán otvorený pre príležitosť stupňa A a Krubauer sa nejako vrhol.

Chvíľu predtým sa Slovensko ujalo dvojgólového vedenia pred Nemeckom, keď svoj druhý presilovkový gól strelil Marek Hrivik po strele Krubauera. Hra bola napadnutá pre ofsajd zo strany Nemecka a po tom, čo rozhodcovia skontrolovali hru, bola výzva mimo ľadu zrušená a bolo rozhodnuté bez gólu, čím sa Nemci dostali do náskoku dvoch.

„Odohrali sme dobrý zápas. Bol to ťažký boj,“ povedal nemecký obranca Kai Wissmann. „Dobre sme využili naše tempo v tempe a dobre sme posunuli hru. Myslím si, že sme si zaslúžili vyhrať. Bolo to veľké víťazstvo. Slovensko je dobrý tím, takže je vždy príjemné začať zápas. Bola to fantastická atmosféra. Fanúšikovia oboch tímov.“

Slovensko vyrovnalo necelých šesť minút, keď Juraj Slafkowski rozvlnil sieť a poslal puk Leiborovi Hudáčkovi. Po štyroch minútach hry však Nemecko opäť získalo svoj dvojgólový náskok, keď Leonhard Pfoderl vymietol prihrávku domáceho Yassina Ehlisa. V čase 1:05 pridal gól do prázdnej brány Tobias Eder.

Slovensko však neskončilo, čím bol hlavný tréner Craig Ramsey spokojný. Matúš Sukel skóroval, keď do konca zostávalo 15 sekúnd, aby sa Slováci dostali do druhého zápasu.

„Mám pocit, že sme vynechali niektoré dôležité momenty v zápase, kde sme sa mali viac sústrediť,“ povedal Slovák Hrivik. Ďalší zápas musíme začať lepšie.“

Po bezgólovej prvej tretine otvoril skóre v 9:46 Dominik Cahun pri nemeckej presilovej hre 5 na 3, keď pri gólovej šarvátke vytiahol puk od farby. Brankár Slovenska Stanislav Skorvanek sa predčasne postaral o Ehlisovu jednorazovku, no Cahuna zblízka nedokázal zastaviť.

Nemecko sa ujalo vedenia 2:0 o necelé tri minúty neskôr v ďalšej presilovej hre, tentoraz gólom Jonasa Mullera, ktorý sa prenikol z bodu a tvrdou strelou zápästím prekonal Skorvanka.

Práve keď sa zdalo, že Nemci majú všetko pod kontrolou, Slovensko v priebehu dvoch minút dvoma gólmi stiahlo. Najprv Marek Hrivik prekonal Grubauera zľava a nemecký brankár zišiel dole.

Následne Martin Pospíšil pri modrej čiare pekne prihral bekhendom Martinovi Fehervarimu, ktorý bombou upravil na 2:2.

Nemecko sa ujalo vedenia neskoro v kádri, keď sa slovenská koncovka Lukasz vrhla na uvoľnený puk a vyrazila strelu z vrcholu kruhu. Nemecko viedlo po dvoch tretinách 3:2.

„Keď sme v druhom zápase vyrovnali, dostali sme sa na koňa, ale skórovali sme pred koncom tretiny,“ povedal Hrivik. „Možno keby sme začali tretí zápas, bol by to iný zápas.“

Nemecko sa vráti do akcie v sobotu, keď sa stretne s USA. Slovensko má voľno až do nedele, keď sa stretne s Kazachstanom.

„Chceme ísť od zápasu k zápasu a nepozerať sa príliš dopredu,“ povedal Wissmann o ďalšom zápase Nemcov „Ďalej hráme s USA a Švédskom, ktoré sú veľmi silné. Bude to ťažký začiatok harmonogramu, ale je podobný tomu, čo sme mali minulý rok.“