Zábava

Nemecká inflácia po prvý raz v ére eura dosiahla dvojciferné hodnoty

(Bloomberg) – Nemecká inflácia dosiahla dvojciferné hodnoty prvýkrát od zavedenia eura pred 20 rokmi, pričom po ukončení dočasných vládnych záchranných opatrení a zhoršení energetickej krízy v Európe vzrástla viac, ako sa očakávalo.

Najčítanejšie od Bloombergu

Spotrebiteľské ceny vzrástli oproti septembru o 10,9 %, čo zodpovedá augustovému zlepšeniu o 8,8 %, uviedol vo štvrtok Ústredný štatistický úrad. To je viac ako 10,2 % odhadovaných ekonómov v prieskume Bloomberg.

Očakával sa prudký nárast inflácie, keďže Nemecko znížilo letné zľavy na verejnú dopravu a pohonné hmoty. Rozsah zrýchlenia však bude trápiť Európsku centrálnu banku, ktorá sa snaží udržať rastúce ceny, keďže jej trvalý nárast by mal po zverejnení údajov v piatok dosiahnuť ďalšie rekordné maximum.

Nemecká vláda vo štvrtok oznámila, že obmedzí ceny plynu, čo je krok, ktorý by mohol posunúť ukazovatele inflácie vpred. Podľa ľudí oboznámených s problematikou si administratíva kancelára Olafa Scholza na toto úsilie požičia najmenej 150 miliárd eur (146 miliárd dolárov).

Tu je to, čo hovorí Bloomberg Economics:

„Očakávame, že náklady na energiu budú v budúcom roku ťahať rast cien. Naša súčasná prognóza hovorí, že spotrebiteľské ceny sa v roku 2023 zvýšia v priemere o 7 %. Zámer vlády zaviesť strop cien plynu pomôže tento výhľad trochu zmierniť, ale záleží na správnom návrhu opatrení.

–Martin Ademmer, ekonóm. Pre úplnú analýzu kliknite sem

Nemecké čísla inflácie zvyšujú riziko prekročenia priemerného odhadu eurozóny na úrovni 9,7 % v prieskume ekonómov agentúry Bloomberg – a Španielsko prekvapilo tým, že začiatkom štvrtka oznámilo výraznejšie spomalenie, ako sa očakávalo.

Či tak alebo onak, predstavitelia ECB pripravujú ďalšie veľké zvýšenie úrokových sadzieb po historickom zvýšení o 75 bázických bodov tento mesiac, čo odráža krok Federálneho rezervného systému.

READ  Herec Sean Connery, ktorý je známy najmä vďaka bondovkám, zomrel

Prezidentka Christine Lagardeová uviedla, že na niekoľkých nasledujúcich stretnutiach dôjde k zvýšeniu, zatiaľ čo viceprezident Luis de Guintos vo štvrtok povedal, že politici by mali urobiť „čokoľvek“ na kontrolu inflácie.

Traja členovia vládnej rady z pobaltského regiónu s rastom cien nad 20 % chcú 27. októbra zopakovať septembrový krok za tri štvrtiny. Ich kolegovia z ECB z Rakúska, Slovenska a Slovinska to vnímajú rovnako. Peňažné trhy v súčasnosti vidia 60-percentnú šancu, že depozitná sadzba sa zvýši na 1,5 % z 0,75 %.

„Ďalší krok by mal byť ešte väčší, pretože stále máme ďaleko od sadzieb konzistentných s 2% infláciou,“ povedal v stredu v rozhovore vo Vilniuse Lotyš Martins Kazaks. „Urobme veľký krok a zvýšme ceny.“

Úsilie ECB komplikuje rýchlo sa zhoršujúci výhľad pre 19-člennú eurozónu, keďže Rusko pred zimou ďalej obmedzuje dodávky energie, aby potlačilo západné sankcie za vojnu na Ukrajine.

Analytici čoraz viac predpovedajú recesiu eurozóny, ktorú postihla kríza životných nákladov, štvrtkové údaje ukázali pokles na úrovne naposledy zaznamenané počas pandémie.

Medzitým je pokles v Nemecku istý. Popredné výskumné firmy v najväčšej európskej ekonomike predpovedajú v budúcom roku pokles produkcie o 0,4 %, čím znížili svoje predpovede zo začiatku dňa. Aj keď vidia, že inflácia rastie – v priemere o 8,8 % v roku 2023 v porovnaní s 8,4 % v tomto roku.

Pred dnešným oznámením o stanovení cien plynu sa vláda snažila kompenzovať dopady na spotrebiteľov a podniky balíkmi pomoci vo výške takmer 100 miliárd eur.

(Aktualizácie s Bloomberg Economics.)

Najčítanejšie z Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close