Hlavné správy

Nemecko dodať Slovensku MANTIS a prehľadové radary

Nemecké ozbrojené sily (Bundeswehr) Ohlásená dodávka zbraňových systémov MANTIS a prehľadových radarov lietadiel LÜR. na Slovensko.

Najnovšie oznámenie prichádza po nedávnom stretnutí predstaviteľov nemeckého letectva (Luftwaffe) a slovenského ministerstva obrany (MO) 15. marca, aby prediskutovali výmenu systému protivzdušnej obrany a radaru.

Systémy sú darované na posilnenie záväzku Bundeswehru „trvale“ chrániť vzdušný priestor aliancie pozdĺž jej východnej hranice.

Dodávka dvoch MANTIS a celkovo piatich prehľadových radarov LÜRAirspace pre Ozbrojené sily SR by mala byť ukončená do októbra tohto roku.

MANTIS alebo modulárny, automatizovaný a sieťový systém zacielenia a odpočúvania Navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu proti rôznym vzdušným útokom na krátku vzdialenosť, vrátane rakiet, bezpilotných lietadiel, delostreleckých granátov a mínometov.

MANTIS má dva senzory, operačné stredisko riadenia paľby a až osem zbraní.

Ide o modulárny bezpečnostný systém do každého počasia, ktorý je možné prispôsobiť aj ako systém včasného varovania.

Systém možno použiť aj na ochranu kritickej vojenskej infraštruktúry, táborov a poľných táborov pred vzdušnými hrozbami.

Medzitým sa prehľadový radar LÜR používa na monitorovanie vzdušného priestoru a detekciu a identifikáciu lietadiel letiacich v stredných a malých výškach.

Bude fungovať vo dne aj v noci, aby zbieral údaje a poskytoval komplexný obraz vzdušného priestoru pre ďalšiu integráciu celej siete protivzdušnej obrany.

Nemecko okrem najnovšej iniciatívy pracuje aj na posilnení protivzdušnej obrany svojich spojencov v NATO a partnerských krajín dočasným umiestnením svojho Útvaru protivzdušnej a protiraketovej obrany na Slovensku.

Poverená pracovná sila je vybavená Sledovací radar na zachytenie cieľového (Patriot) zbraňového systému.

READ  Rozhovor veľvyslankyne Lindy Thomas-Greenfield s Patriciou Kordiakovou z TA3, Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close