Ekonomika

Nemecko hovorí o solidarite medzi požiadavkami Poľska na vojnové reparácie – EURACTIV.com

Capitals vám prináša najnovšie správy z celej Európy prostredníctvom podzemných správ mediálnej siete EURACTIV. Môžete sa prihlásiť na odber noviniek Tu.


Európske správy, ktoré si musíte prečítať. Vitajte hlavné mestá Od EURACTIV.

Dnešnú verziu poháňa ENTSO-E

Nenechajte si ujsť hlavnú udalosť roka: “ENTSO-E Vision Event – ​​Energetický systém pre uhlíkovo neutrálnu Európu“.

Kompletný program a podrobnosti o registrácii na toto 3-dňové podujatie sú k dispozícii https://entsoe-conference-2022.eu/.

Sledujte #VisionEvent22 a získajte ďalšie aktualizácie o prednášajúcich a konkrétnych reláciách!

Zaregistrujte sa tu >>


V dnešných správach z Capitals:

Niekoľko hodín po tom, čo poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau podpísal diplomatickú nótu, nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Beerbock pri návšteve Varšavy dychtila vyjadriť zmierenie. Čítaj viac.

///

inštitúcií EÚ

Námorné členské štáty naďalej odkladajú rozhodnutie o nových sankciách EÚ. Tlak zo strany členských štátov s veľkým priemyslom lodnej dopravy zostáva jedinou prekážkou dohody o ďalšom kole sankcií EÚ voči Rusku, keďže sa očakáva, že diplomati EÚ sa neskôr v utorok (4. októbra) stretnú pri ďalšom pokuse o finalizáciu balíka. Čítaj viac.

Ministri EÚ spochybňujú nariadenie Komisie o „zelenom tovare“. Ministri EÚ-27 sa minulý týždeň stretli, aby prediskutovali návrh Európskej komisie na reguláciu EÚ Čítať viac

///

Berlín

Kritika Nemecka za investíciu 200 miliárd eur. Plán Nemecka investovať 200 miliárd eur na ochranu domácností a podnikov pred energetickou krízou kritizovala Európska komisia a členské štáty ako izolovaný prístup. Čítaj viac.

///

Paríž

Francúzi hostili Ukrajincov, aby získali finančnú podporu. Francúzska premiérka Élisabeth Bourneová v pondelok oznámila, že Francúzi, ktorí vo svojich domovoch prijali vysídlených Ukrajincov, dostanú finančnú pomoc. Čítaj viac.

///

Viedeň

Rakúsko podporuje ďalšie sankcie voči Iránu. Rakúska vláda sa pripojila k piatim ďalším krajinám EÚ, ktoré po protestoch žien a následných vládnych represiách vyzvali na predĺženie sankcií proti Iránu. Čítaj viac.

READ  Krajiny, ktoré prisľúbili a nedodali zbrane Ukrajine - Baltic News Network

///

Hack

Oznámil to nový holandský minister poľnohospodárstva. Bývalý námestník Pete Adema preberá funkciu nového holandského ministra poľnohospodárstva, prírody a kvality potravín od Henka Stakuera, ktorý minulý mesiac odstúpil pre holandskú dusíkovú krízu. Čítaj viac.


Anglicko a Írsko

Dublin

Írsky úrad na ochranu údajov predložil návrh rozhodnutia o metadopytovaní. Írska komisia pre ochranu údajov (DPC) predložila návrh výsledku svojho vyšetrovania potenciálneho porušenia GDPR zo strany technologickej firmy Meta, oznámil v pondelok dozorný orgán. Čítaj viac.


Severské štáty a Pobaltie

Kodaň

Dánske ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo „pochmúrnu“ strategickú analýzu roku 2035 Dánske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok predstavilo nový strategický dokument, ktorý vykresľuje pochmúrnu budúcnosť z hľadiska geopolitiky a potenciálnych hrozieb.. Čítaj viac.


južná Európa

Madrid

Prieskum: Nový prieskum predpovedá, že voľby v roku 2023 vyhrá stredopravica Španielska stredopravá Ľudová strana (PP/EPP) je na dobrej ceste vyhrať voľby v máji a decembri 2023, hoci prieskumy naznačujú, že na vládnutie bude potrebovať podporu iných pravicových politických strán. El Pies predpovedá. Čítaj viac.

///

Rím

Talianski bratia, poslanec EP: Neexistuje spôsob, ako zlúčiť ECR a ID. Po talianskych voľbách neexistuje spôsob, ako by Európski konzervatívci a reformisti (ECR) vytvorili veľkú pravicovú skupinu s krajne pravicovou Identitou a demokraciou (ID), povedal v rozhovore pre EURACTIV Italy europoslanec bratov Talianska Nicola Procaccini. Čítaj viac.

///

Lisabon

Portugalsko ponúka ročné zvýšenie minimálnej mzdy pre štátnu službu o 52 eur. Zvýšenie miezd o 2 % až 8 % s garanciou 52 eur ročne do roku 2026 navrhla v pondelok odborom verejnej správy socialistická vláda. Minimálne ročné zvýšenie pre štátnu službu sa rovná zmene platovej úrovne (asi 52 €), ktorá sa líši o 8 % pri príjme nad 705 € a 2 % pri príjme nad 2 570,82 €.

READ  Domra: Nemecko sa chystá rozšíriť svoj systém vrátenia vkladov od januára 2022

(Denis Fernandez | Lusa.pt)

///

Atény

Napätie medzi Tureckom a Líbyou uhľovodíkovým memorandom. Vzhľadom na námietky Grécka a Francúzska podpísali Líbya a Turecko v pondelok memorandum o porozumení o prieskume uhľovodíkov v líbyjských teritoriálnych vodách a na jej území. Čítaj viac.

Výbor EP PEGA vyšetruje grécky škandál so spywarom. Panel vytvorený Európskym parlamentom na vyšetrenie škandálu so špionážnym a sledovacím softvérom známy ako PEGA má cestovať do Grécka a na Cyprus, aby vypočul kľúčových svedkov na mieste. Čítaj viac.


Visagrad

PRAHA

Česko rozširuje hraničné kontroly, žiada o pomoc EÚ. Česká vláda chce rozšíriť súčasné hraničné kontroly so Slovenskom z dôvodu „bezprecedentnej“ nelegálnej imigrácie, ktorá je problémom mnohých krajín EÚ, a Európska komisia chce vyvinúť riešenie. Čítaj viac.

///

Budapešť

Vládny Fidesz odmieta rezolúciu Fínska o kandidatúre do NATO Väčšina vládnucej strany odmietla návrh Maďarskej socialistickej strany (MSZP), ktorý stanovil 4. október za dátum parlamentného hlasovania o členstve Fínska a Švédska v NATO, uvádza sa v príspevku predkladateľa návrhu na Facebooku. , opozičný poslanec Bertalan Tóth. Čítaj viac.

Maďarsko schválilo protikorupčný zákon, aby sa vyhlo strate eurofondov Maďarský parlament v pondelok schválil prvý zo série protikorupčných zákonov, keďže Budapešť sa snaží vyhnúť strate finančných prostriedkov EÚ, keďže jej ekonomika skĺzne do recesie a precedens padol na historické minimá. Čítaj viac.

///

Bratislava

Žiadosť o financovanie koordinácie PM na Slovensku nie je možná. Po Premiér Eduard Heger požiadal komisiu, aby uvoľnila fondy kohéznej politiky na zmiernenie energetickej krízy, ktorá je podľa zdrojov nepravdepodobná a bola by v rozpore s pravidlami bloku. Čítaj viac.


Správy z Balkánu

Sofia

Bulharský prezident proti členstvu Ukrajiny v NATO Bulharský prezident Rumen Radev sa deklaroval proti členstvu Ukrajiny v NATO, kým sa neskončí konflikt s Ruskom. Čítaj viac.

READ  Moody's znižuje výhľad na dlhové problémy európskych bánk vrátane Nemecka

///

Belehrad

Vučič hovorí, že prežiť zimu 2023 je kľúčové. Srbský prezident Aleksandar Vučič hovorí, že konflikt na Ukrajine bude eskalovať a energetické problémy, ktoré budú Európu prenasledovať túto jeseň, budú prvým „pokusom“ pred budúcoročnou zimou, kľúčovým testom. Čítaj viac.

///

Tirana

Zmiešané správy o kontroverznom albánskom zákone o amnestii. Kontroverzná finančná amnestia, ktorú navrhla albánska vláda, naďalej kypí, keď ju premiér Edi Rama zdvojnásobil, zatiaľ čo ministerka financií Delina Ibrahimajová uviedla, že je stále predmetom verejných konzultácií a reviduje sa. Čítaj viac.

///

Agenda

 • : Predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyen sa stretla s prezidentom Francúzska, pánom Emmanuelom Macronom;
 • Komisárka Maria Gabriel v San Franciscu, USA: Na oficiálnej návšteve;
 • Komisár Johansson v Štrasburgu, Francúzsko: Zúčastňuje sa zasadnutia Európskeho parlamentu;
 • Frans Timmermans v Kinshase, Konžská demokratická republika pred COP27: pripája sa k dvom tematickým diskusiám o financovaní zmeny klímy a stratách a škodách;
 • Nemecko: Prezident Olaf Scholes a holandský premiér Mark Rutte usporiadali po rokovaniach o klíme tlačovú konferenciu;
 • Ministerstvo hospodárstva predkladá správu OECD o nemeckej inovačnej politike;
 • Francúzsko: Prezident Emmanuel Macron hostí vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho;
 • Rakúsko: Prezident bankového dohľadu ECB Andrea Enria prednesie prejav;
 • Luxembursko: Stretnutie ministrov financií EÚ (Ecofin);
 • Slovinsko: Parlament hlasuje o návrhu na legalizáciu manželstiev a adopcií osôb rovnakého pohlavia;
 • nám: SpaceX Crew-5 odštartovala k ISS;

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Vlad Makszimov, Daniel Eck, Benjamin Fox, Zoran Radosavljevic, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close