Svet

Nemecko pošle tanky Leopard na Ukrajinu v rámci zásadnej politickej zmeny – Irish Times

Nemecko pošle 14 bojových tankov Leopard 2 na Ukrajinu a umožní ostatným urobiť to isté, v rámci zásadnej politickej zmeny, ktorá by mala podporiť Kevinovu kampaň po 11 mesiacoch vojny s Ruskom.

V utorok večer prišli z Berlína správy, že USA sú blízko k rozhodnutiu prispieť svojimi bojovými tankami M1 Abrams.

Po mesiacoch váhania, ktoré vyvrcholilo minulý piatok napätým sporom so spojencami na americkom letisku v Ramsteine ​​v južnom Nemecku, kancelár Olaf Scholes v stredu v Bundestagu načrtne novú politiku.

„V tejto historickej situácii si Olaf Scholz plní svoje povinnosti kancelára,“ potvrdil zmenu Lars Klingbeil, spolupredseda vládnej Sociálnodemokratickej strany (SPD).

Mladší partneri SPD privítali rozhodnutie nasadiť modely Leopard 2A6 ako „odľahčenie“.

„Rozhodnutie bolo ťažké a trvalo dlho, ale nakoniec bolo nevyhnutné,“ povedala Agnes Strack-Zimmerman, hovorkyňa liberálnych Slobodných demokratov.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii uviedol, že nasadenie západných tankov by vyvolalo „nejednoznačne negatívne“ dôsledky.

Nemecko doteraz odmietalo posielať tanky – alebo vývozné povolenia iným – zo strachu, že by mohlo eskalovať konflikt a zatiahnuť NATO.

Keď pán Scholes požiadal USA, aby poslali aj bojové tanky, Washington odmietol s tým, že jeho vozidlá Abrams nie sú vhodné pre potreby Ukrajiny.

Zdalo sa, že v utorok večer sa situácia zmenila. Vysokopostavení predstavitelia Bieleho domu povedali rôznym americkým médiám, že prechod je možný, ale prezident Joe Biden ešte musí urobiť konečné rozhodnutie.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok v Berlíne povedal: „V tomto kľúčovom momente vojny musíme Ukrajine poskytnúť ťažké a pokročilé systémy a musíme to urobiť rýchlo.“

READ  Covit v Španielsku, dnes naživo: Omigron, obmedzenia, vakcíny, nové kmene ... | Na poslednú chvíľu

Nemecké ministerstvo obrany v utorok potvrdilo, že Poľsko požiadalo o presun eskadry 14 tankov Leopard A4 v súlade s pravidlami reexportu.

Ďalšie krajiny vrátane Fínska a jeho pobaltských susedov budú pravdepodobne nasledovať. Švajčiarsky parlament v utorok večer zrušil zákaz vývozu zbraní do krajín vo vojne, čím otvoril Kyjevu ďalší kanál podpory.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close