Ekonomika

Nemecko pozastavuje dovoz ropy z Ruska | Rixon

Vládni predstavitelia uviedli, že Nemecko plánuje zastaviť dovoz ruskej ropy do konca tohto roka, a to aj v prípade, že EÚ neuvalí v celej EÚ sankcie na svoje ďalšie embargo.

Snahy o uzavretie zmlúv s alternatívnymi dodávateľmi pokračujú na kancelárke v Berlíne a podľa anonymných predstaviteľov vláda dúfa, že zostávajúce logistické problémy vyrieši v priebehu nasledujúcich šiestich až siedmich mesiacov.

Zatiaľ čo sa ministri zahraničných vecí EÚ pripravujú v pondelok v Bruseli na diskusiu o ďalšom kole sankcií, veľvyslanci EÚ uviedli, že po námietkach Maďarska postupne odložia ropné embargo s tým, že tento krok by mohol poškodiť jeho ekonomiku.

Predstavitelia uviedli, že vláda nemeckého kancelára Olafa Scholesa je odhodlaná presadiť svoj národný plán ako súčasť európskych pokút za ruskú okupáciu Ukrajiny. Vláda nepovedala, ktoré krajiny budú výpadok kompenzovať.

Podľa ministerstva hospodárstva v Berlíne podiel Ruska na spotrebe ropy v Rusku už pred vojnou klesol z 35 % na 12 % na Ukrajine.

Získanie dostatku alternatívnej ropy pre významnú východonemeckú rafinériu, ktorá sa vo veľkej miere spolieha na ruskú ropu, známy ako ropovod Trushpa, zostáva jednou zo zostávajúcich výziev a je poháňaná Kremľom podporovaným výrobcom Rosneft PJSC.

Ropná rafinéria vo Schwedte zabezpečuje dodávky paliva pre berlínske medzinárodné letisko, väčšinu čerpacích staníc v hlavnom meste a priľahlej spolkovej krajine Brandenbursko, čo prinesie alternatívne dodávky cez nemecký pobaltský prístav Rostock.

Nemeckí predstavitelia potvrdili, že staré potrubie spájajúce Rostock a Schwedt by sa dalo použiť, ale úradníci tvrdia, že jeho relatívne malá veľkosť teraz predstavuje len 60 % plnej kapacity rafinérie. Úrady pracujú na zvýšení tlaku čerpadla v potrubí a modernizácii infraštruktúry, aby bolo možné absorbovať viac ropy.

Uvažuje sa aj o odklonení potreby paliva berlínskeho letiska z inej rafinérie, možno z Bavorska.

READ  Prieskum UNHCR počíta s utečencami smerujúcimi domov z Ukrajiny - UNHCR pre severnú Európu

Neruská ropa pre Schwedt bude spočiatku pochádzať z národnej rezervy neďaleko prístavu Wilhelmshaven, odkiaľ sa bude prepravovať do rafinérie cez Kielský kanál do Rostocku a odtiaľ do ropovodu na hovädzie mäso.

Rosnefť od 1. júna pripravuje legislatívu na prevzatie kontroly nad nemeckou rafinériou od ruskej spoločnosti, pretože sa zdá, že má málo stimulov na prevod dodávateľov do Schwedtu.

Holandsko, Katar

Očakáva sa, že ropné sankcie a energetická bezpečnosť budú vysoko na programe budúci týždeň, keď Scholes odcestuje do Holandska, aby vo štvrtok rokoval s holandským premiérom Markom Ruttem a v piatok v Berlíne usporiadal večeru pre katarského emira Sheikha Tamima bin Hamada Al Thaniho.

Shell PLC pozastavila predaj svojho podielu v rafinérii Schweit a rokuje s nemeckou vládou o svojom podiele, pretože minulý rok sa dohodla na jeho predaji spoločnosti Rosnefť.

Návrh EÚ sa snaží zakázať ropu a rafinované palivá začiatkom januára na nasledujúcich šesť mesiacov. Maďarsko a Slovensko dostali možnosť dodržiavať do konca roku 2024 a Česká republika do júna 2024. Všetky tri sú silne závislé od ruskej ropy.

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhol, aby prípadné ropné embargo prerokovali na summite lídri EÚ. Najbližšie je naplánované na koniec mája.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close