Svet

Nemecko si pripomenulo výročie začiatku Norimberského procesu

Kvôli pandémii koronavírusov bola udalosť malého rozsahu. Konalo sa v súdnej sieni číslo 600 v Norimberskom justičnom paláci, kde sa konalo samotné pojednávanie. “V novembri 1945 bol Norimberg v troskách. Mnoho nemeckých miest bolo v troskách. Naša krajina bola morálne a fyzicky zrovnaná so zemou.” Steinmeiera cituje agentúra AFP. „Ale tu, v tejto miestnosti, položili štyri víťazné mocnosti druhej svetovej vojny základ právneho poriadku Nového sveta, zatiaľ čo vonku boli vypratané sutiny.“ Hlavné pojednávanie s 22 nemeckými nacistickými vojnovými zločincami, ktoré sa začalo 20. novembra 1945, „písalo nielen dejiny práva, ale aj dejiny sveta,“ poznamenal Steinmeier. Proces, v ktorom po prvý raz v histórii museli zodpovedať vodcovia národného socializmu, položil základ princípu univerzálnej jurisdikcie, podľa ktorého vojnové zločiny a najvážnejšie zločiny proti ľudskosti „nikam nepostúpia bez trestu. vo svete.”

„Bez hlavného procesu v Norimbergu by dnes v Haagu (ICC) neexistoval medzinárodný trestný súd,“ zdôraznil nemecký prezident.„Bez Norimbergu by vojenskí velitelia zo Srbska, Chorvátska alebo Rwandy neboli potrestaní za masové vraždenie, mučenie a znásilnenie a genocída by sa dnes nepovažovala za trestný čin.“ pridal. Sýrčania v Nemecku by tiež neboli braní na zodpovednosť za zločiny proti ľudskosti spáchané za vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Steinmeier kritizoval súčasnú vládu amerického prezidenta Donalda Trumpa proti tribunálu v Haagu, keď v septembri uvalila sankcie na prokurátorku ICC Fatu Bensoudu za vyšetrovanie údajných amerických vojnových zločinov v Afganistane. Dúfal však, že USA „sa vrátia k spolupráci, ktorá uznáva hodnotu medzinárodného trestného práva“. Prezident tiež pripomenul, že okrem USA sa Rusko, Čína a India nepripojili k Medzinárodnému trestnému súdu, ktorý sa zaoberá stíhaním genocídy, zločinmi proti ľudskosti, vojnovými zločinmi a zločinmi agresie.

Tribunál bol založený Londýnskou dohodou z 8. augusta 1945 o prenasledovaní vojnových zločincov. Norimberg bol vybraný preto, lebo uprostred ruín sa zachoval takmer nepoškodený súdny dvor. Vedľa bolo minimálne poškodené väzenie a na jeho nádvorí stála menšia telocvičňa, ktorá sa o rok neskôr stala popravnou miestnosťou. Norimberg bol tiež mestom, kde Adolf Hitler pred vojnou organizoval masové zhromaždenia a kde boli v roku 1935 prijaté protižidovské norimberské zákony. Proces trval desať mesiacov; rozsudky vyhlásil tribunál 30. septembra a 1. októbra 1946. Dvanásť obžalovaných bolo odsúdených na trest smrti obesením. Troch prepustili, troch odsúdili na doživotie a štyroch odsúdili na dlhoročné tresty. Od novembra 1946 do apríla 1949 sa uskutočnilo ďalších 12 procesov.

READ  EÚ požiadala Srbsko, aby zrušilo svoju účasť na manévroch s Ruskom a Bieloruskom - Svet - Novinky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close