Veda

Nenechajte si ujsť meteorický roj Geminid – a sledujte živú meteorologickú kameru NASA

Meteorický roj Geminíd.

Geminidy sú spôsobené úlomkami nebeského telesa známeho ako . sa označuje ako 3200 Phaethon, ktorého pôvod je predmetom niektorých diskusií. Niektorí astronómovia ju považujú za vyhasnutú kométu na základe pozorovaní, ktoré ukazujú, že z povrchu Phaethonu odchádza malé množstvo materiálu. Iní tvrdia, že by to mal byť asteroid kvôli jeho dráhe a podobnosti s asteroidom Pallas v hlavnom páse.

Bez ohľadu na povahu Phaethonu, pozorovania naznačujú, že Geminidy sú hustejšie ako iné meteory súvisiace s dažďom, čo im umožňuje dosiahnuť až 39 míľ nad zemským povrchom, kým zhoria. Iné meteory súvisiace s dažďom, ako napríklad Perzeidy, horia oveľa viac.

Geminidy môže vidieť väčšina ľudí na svete. Napriek tomu ho najlepšie vidia pozorovatelia na severnej pologuli. Keď vstúpite na južnú pologuľu a presuniete sa smerom k južnému pólu, výška radiantu Geminíd – nebeského bodu na oblohe, z ktorého meteory Geminíd pochádzajú – bude vyššia a pod horizontom. Pozorovatelia na týchto miestach teda vidia menej Geminíd ako ich severné náprotivky.

Súhvezdie Gemini Geminidy Meteor

Zdá sa, že všetky meteory pochádzajú z rovnakého miesta na oblohe, ktoré sa nazýva radiant. Zdá sa, že Geminidy vyžarujú z bodu v Blížencoch, odtiaľ názov „Geminidy“. Grafika ukazuje žiarenia 388 meteorov s rýchlosťou 35 km/s, ako ich videla sieť NASA Fireball Network v decembri 2020. Všetky radianty sú v Blížencoch, čiže patria do sprchy Geminíd. kredit: NASA

Okrem počasia je hlavným faktorom pri určovaní toho, či bude počas daného roka dobrá miera meteorických rojov, aj fáza Mesiaca. Je to preto, že mesačné svetlo „vymýva“ slabé meteory, čo má za následok, že obloha sa pozorovateľom javí ako menej jasná. Tento rok bude Mesiac na vrchole Geminidov spln asi na 80 %, čo nie je ideálne pre náš veľmi uznávaný meteorický roj. Napriek tomu sa očakáva, že tento jasný mesiac zapadne okolo 14:00 v závislosti od toho, kde sa nachádzate, takže na pozorovanie meteoru zostáva niekoľko hodín až do súmraku.

READ  COVID: Izraelčania budú môcť získať osvedčenie o zotavení prostredníctvom sérológie

„Mnoho zelených ohnivých gúľ, Geminidy sú jediné spŕšky, ktoré budem môcť vidieť v chladných decembrových nociach,“ povedal Bill Cook, vedúci pre NASAÚrad pre životné prostredie meteoritov sa nachádza v Marshall Space Flight Center v Huntsville, Alabama.

NASA bude vysielať priamy prenos vrcholu spŕšky cez Meteor Camera v Marshall Space Flight Center NASA v Huntsville, Alabama, 13. až 14. decembra (ak bude naše počasie spolupracovať!), so začiatkom o 20:00 CST. nasa meteorove hodiny Facebook stránka.

Meteorické video zaznamenal All Sky Fireball Network Tieto videá sú tiež k dispozícii každé ráno na identifikáciu Geminidov – stačí sledovať udalosti označené ako „GEM“.

Viac o Geminidách sa dozviete nižšie:


Prečo sa nazývajú geminidy?

Všetky meteory spojené s rojom majú podobné obežné dráhy a zdá sa, že všetky pochádzajú z rovnakého miesta na oblohe, ktoré sa nazýva radiant. Zdá sa, že Geminidy vyžarujú z bodu v Blížencoch, odtiaľ názov „Geminidy“.

Aké rýchle sú Geminidy?

Geminidy sa pohybujú rýchlosťou 78 000 mph (35 km/s). Je 1000-krát rýchlejšie ako gepard, asi 250-krát rýchlejšie ako najrýchlejšie auto na svete a 40-krát rýchlejšie ako guľka!

Ako pozorovať Geminidy?

Ak nie sú žiadne mraky, otočte sa od jasného svetla, ľahnite si na chrbát a pozerajte sa hore. Nezabudnite nechať svoje oči prispôsobiť sa tme – takto uvidíte viac meteorov. Nezabúdajte, že táto úprava môže trvať približne 30 minút. Nepozerajte sa na obrazovku svojho mobilného telefónu, pretože to zničí vaše nočné videnie!

Meteority možno zvyčajne vidieť na oblohe. Nepozerajte sa do radiantu, pretože dráhy meteorov v jeho blízkosti sú veľmi krátke a ľahko sa dajú prehliadnuť. Keď uvidíte meteor, pokúste sa ho vysledovať dozadu. Ak skončíte v Blížencoch, je veľká šanca, že ste Blíženca videli.

READ  Čínsky lunárny rover nájde tajomnú "chatu" na odvrátenej strane Mesiaca

Pri pohľade do mesta s veľkým množstvom svetelného znečistenia bude ťažké vidieť Geminidy. Počas noci v tejto polohe môžete vidieť iba hŕstku.

Kedy je najlepší čas sledovať Geminidy?

Najlepšia noc na videnie sprchy je 13./14. december. Pozorovatelia oblohy na severnej pologuli môžu ísť von neskoro večer 13. decembra, aby videli niektoré Geminidy, ale pri mesačnom svetle a nízkej jasnosti na oblohe možno veľa meteorov neuvidíte.

Najlepšie hodnoty budú viditeľné, keď bude jas oblohy najvyšší okolo 2:00 miestneho času 14. decembra, vrátane južnej pologule. Mesiac zapadne približne v rovnakom čase. Najviac meteorov by preto malo priniesť pozorovanie od mesačného svitu do súmraku 14. decembra.

Stále môžete Geminidy vidieť počas iných nocí, pred alebo po 13. až 14. decembri, ale ceny budú oveľa nižšie. Posledné Geminidy možno vidieť 17. decembra.

Koľko Geminidov môžu pozorovatelia očakávať, že uvidia 13. a 14. decembra?

V skutočnosti je odhadovaná rýchlosť pre pozorovateľov na severnej pologuli bližšie k 30-40 meteorom za hodinu. Pozorovatelia na južnej pologuli uvidia menej Geminidov ako na severnej pologuli – možno 25 % miery na severnej pologuli.


Hoci tento rok nie sú najlepšie podmienky na pozorovanie meteorického roja Geminíd, na našej nočnej oblohe to bude stále skvelá show.

A ak chcete vedieť, čo je ešte na oblohe v decembri, pozrite si nižšie uvedené video zo série videí „Čo sa deje“ každý mesiac od Laboratória prúdového pohonu:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close