Svet

Neochota britského autora prijať Meganove obvinenia odráža rasistickú imperialistickú tradíciu, tvrdí autorka predaja

Londýn – Najnovšia hystéria Rozhovor s princom Harrym a jeho manželkou Megan Markle Pre moderátorku je Oprah Winfrey mimo fascinácie, s ktorou v britskej kolektívnej fantázii vznikajú autorské honoráre. Odsúdenie predsudkov prvorodeného syna niekdajšej americkej herečky voči farbe pridalo reakcii kontroverzný prvok dotykom otvorenej rany, ktorú mnohí hovoria – alebo predstierajú – nevyzerajú: rasizmu vo Veľkej Británii.

Toto je jeden z odkazov veľkého britského impéria, ktoré vytvorilo dnešnú krajinu, hovorí novinár Satnam Sangera, autor knihy „Empireland: How Imperialism Shaped Modern Britain“. Nedávno vydaná kniha je bestsellerom. Nachádza sa na nočnom stolíku najmenej dvoch ministrov premiéra Borisa Johnsona.

„Existuje národná nechuť prijať Meganove obvinenia, pretože existuje národná nechuť akceptovať existenciu rasizmu, ktorá je dôsledkom našej neochoty akceptovať rasizmus a bielu nadradenosť našich cisárskych dejín,“ uviedol pre GLOBO.

čítaj viac: Pripomeňme si najnovšie rodinné krízy týkajúce sa britskej monarchie

Nedávno už boli Briti konfrontovaní s témou účinkov hnutia Black Lives Matter, ktoré Hodil pomníky aristokracii na ostrov Obohatený vykorisťovaním otrockej práce (iba v Londýne má asi 8% idolov väzby na impérium). Opätovne tiež otvorila debatu o sťahovaní múzejných diel v dôsledku rabovania z koloniálneho obdobia, čo je ďalší dôležitý problém v krajine.

Podľa Sankaru, ktorý svoju knihu napísal na vrchole kontroverzií, sa Impérium vníma ako niečo, čo sa stalo u nás i v zahraničí, čo mu umožňuje venovať sa rôznym „selektívnym zábudlivostiam“ a rásť s nostalgiou. Vaša dobrá stránka.

Odpoveď:Po rozhovore medzi Harrym a Meganom kráľovská rodina uviedla, že rasistické obvinenia sú „znepokojujúce“ a budú sa brať „veľmi vážne“.

Morálna nejasnosť

Súhlasí s tým, že má 44 rokov, čo je jeho vek na to, aby pochopil, že jeho stvorenie formovali aj cisárske definície. Britka, novinárka, patrí k druhej generácii sikhov, ktorí sa prisťahovali do Spojeného kráľovstva. Navštevoval najlepšie školy v krajine a University of Cambridge. Ale uvedomil si, že o škaredej stránke ríše sa nehovorilo.

READ  Muž preklína deň, keď sa stal lekárom: VIDEO Stal sa terčom brutálneho útoku príbuzných obetí koronavírusu

Podľa Sankaru existuje akási „belosť“ čítania o vzdelávaní a kultúra britských občanov, ktorá vyplýva z rozšírenia ríše, ktorá v 20. rokoch 20. storočia zaberala 24% pevniny na planéte, čo si nestojí za zmienku.

Analýza:V súvislosti s narastajúcimi kontroverziami sú monarchie pripravené prežiť v Európe

– Imperializmus nemožno zničiť odstránením niekoľkých idolov alebo niektorými spoločnosťami, ktoré prehodnotia svoju temnú minulosť. To znamená, že je to dedičstvo mojej existencie a navyše to nevysvetľuje nič menej, ako to, kto sme ako národ – hovorí.

Príbeh Sankarovej knihy je ľahký a plný kuriozít. Vyhýba sa stránkam a uspeje vo veľkom. Nie je historik, ako hovorí v rozhovore. Hovorí, že historické knihy sú nudné, dlhé a vždy berú stránky. Sankara odhaľuje krvavé kapitoly z britskej histórie, ktoré široká verejnosť nepozná. Oslavuje multikulturalizmus zrodený z ríše, ale zdôrazňuje aj rôzne vrstvy kozmológie, ktoré sa Britom rozprávajú, a to, čo v krajine nazýva zvláštnou značkou rasizmu. Tvrdí, že je jednoduchšie považovať sa za krajinu, ktorá vyhrala druhú svetovú vojnu, ako sa pokúsiť pochopiť zložitú a morálne neurčitú históriu ríše.

Satnam Sangera, syn sikhských prisťahovalcov, ktorý si prečítali ministri Borisa Johnsona, je proti zvrhnutiu idolov Foto: Zjavenie

Deň povedomia o ríši

Sankara navrhuje vytvoriť Deň povedomia o Ríši. Nechváliť ho ako v minulosti, ale diskutovať a porozumieť mu. Nikto nehovorí o tisícoch „hnedých“, ktorí zahynuli pri bojoch o Britské impérium v ​​dvoch veľkých vojnách. Podľa neho je americký rasizmus zakorenený v predstavách ríše.

– Ľudia si myslia, že nemôžeme byť rasisti. Vyriešila sa otázka, či nacisti vyhrali druhú svetovú vojnu, alebo bojovali za zrušenie otroctva. Krajina veľa získala z obchodu s otrokmi až do 19. storočia – hovorí, že rozhovor sa uskutočnil presne v deň Britského spoločenstva národov, čo zmenilo dátum slávenia ríše.

Znie takto:Rozhovor Harryho a Megan ukazujú, ako prichádza rodinný front pre Britskú korunu

READ  Venezuela víta zatknutie národného vraha v Peru

Myšlienka impéria vysvetľuje „globálne nároky našich ministrov obrany“ v knihe, zmysel pre to, že „my sme výnimka, môže to ísť samo, pokiaľ ide o brexit alebo globálnu epidémiu“. To pomohlo urobiť z mesta jedno z hlavných svetových finančných centier a ďalej to ospravedlňuje bohatstvo rodín, spoločností a miest. Hovorí, že britská duša je plná cisárskych postáv. Je príkladom toho, že konzervatívny politik Boris Johnson bol v ríši maniak.

– Napísal životopis bývalého premiéra Winstona Churchilla, uvaril kávu v Mjanmarsku, prečítal si koloniálnu poéziu Rudyarda Kiplinga a uviedol, že Barack Obama nemal rád Spojené kráľovstvo, pretože jeho predkovia boli v Keni. – Pamätajte na to.

Vzdialenosť: Harry sa s Williamom rozpráva prvýkrát od rozhovoru, ale priateľ tvrdí, že rozhovory neboli správne

Depresia a paradajky

Táto kniha rozpráva o masakroch spojených s britskou expanziou. Vedie ju lúpež a rabovanie, chamtivosť, lov vojnových pohárov a rozhovory o akademickom záujme. Školské knihy odkazujú na Veľký hladomor v rokoch 1845 – 1849 v Írsku, hovorí však o tom, aby sa hladomoru v iných kolóniách nedotkol.

Aj napriek tomu, že Sankara ukázal prstom na ranu, nezdá sa, že by mal nejakú zášť. Hovorí, že až do generácie rodičov komunita ani len nediskutovala o svojom mieste v dejinách ríše a zdá sa, že mu nerozumie. Britskí občania donedávna držali svoje batožiny zapečatené pri deportácii. Nová generácia chce vedieť viac.

Kontroverzné: Pripomeňme si ďalšie výbušné britské rozhovory s tantiémami

Autor nehovorí, že „moderná etika sa nedá aplikovať na minulosť“ s cieľom vyriešiť imperializmus. Debata má svoju vlastnú gravitačnú silu, ktorá z neho podľa neho robí ríšu „skutočným priemyslom horúcich zemiakov“. Zachováva však úplnú diskusiu o vlastnostiach, ktoré prenikajú do kultúry krajiny dodnes, od slov zavedených v anglickom slovníku, od bungalovov cez šampóny až po kulinárske dedičstvo:

READ  USA budú od Číny požadovať, aby bolo pre ich spoločnosti „vyváženým ihriskom“

– Ak sa Impérium nestane, nebudem sa tu s tebou rozprávať.

Pokiaľ ide o sochy, myslí si, že by mali byť tam, kde sú, je však potrebné vysvetliť, komu patria. Súhlasí však s tým, že prihodením niektorých paradajok na Deň povedomia o empíre nie je na škodu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close