Veda

Neptúnove prstence sú jasne viditeľné na snímke z teleskopu Jamesa Webba: NPR

Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA urobil snímky Neptúna a jeho prstencov, ktoré nie sú z tohto sveta.

NASA


skryť titulok

prepnúť titulok

NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA urobil snímky Neptúna a jeho prstencov, ktoré nie sú z tohto sveta.

NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba uchvátil astronómov aj bežných ľudí úžasnými snímkami vzdialené galaxie a zem Blízki susedia,

Teraz to, čo povedal NASA teleskop hlbokého vesmíru za 10 miliárd dolárov Najjasnejší obraz Neptúnových prstencov Videné viac ako 30 rokov.

Ďalekohľad poskytol obraz ľadového obra Neptúna, ako aj sedem zo 14 známych mesiacov obiehajúcich okolo planéty, Povedala NASA, Na obrázku sú viditeľné aj pásy zahmleného prachu okolo planéty.

„Toto je poslednýkrát, čo sme videli tieto slabé, zaprášené prstence, a toto je prvýkrát, čo sme ich videli v infračervenom svetle,“ povedala Heidi Hamel, špecialistka na systémy Neptún a interdisciplinárna vedkyňa pre projekt Webb.

hummele tweetoval„Škaredo som sa rozplakala, keď som videla prvé obrázky Neptúna z JWST!“ OMG – pozrite sa na prstene, ktoré som kričala a ukazovala svoje deti, mamu, dokonca aj mačky.

Neptún sa zvyčajne javí ako modrý, čo sa pripisuje metánu v atmosfére, ale fotografie z Webbovej infračervenej kamery ukazujú planétu v bielej farbe. Nová fotografia ukazuje tenké čiary krásneho svetla okolo Neptúna, ktoré podľa NASA odrážajú slnečné svetlo z vysokohorských metánovo-ľadových oblakov.

Na fotografii je možné vidieť aj jeden z mesiacov Neptúna, Triton. Ale kvôli difrakčným špičkám na obrázku ho možno ľahko interpretovať ako vzdialenú hviezdu. Povrch Tritonu je pokrytý zmrznutým kondenzovaným dusíkom, ktorý odráža v priemere 70 % slnečných lúčov, uviedla NASA.

Obraz prstencov je najostrejší od roku 1989, keď NASA Voyager 2 Stala sa prvou kozmickou loďou, ktorá preletela okolo Neptúna, ktorý sa nachádza asi 2,8 miliardy míľ od Zeme, čo je viac ako 30-násobok vzdialenosti od Zeme k Slnku.

Neptún je najvzdialenejšia planéta našej slnečnej sústavy (Pluto bolo zastarané trpasličiu planétu v roku 2006), trvá 165 pozemských rokov, kým dokončí svoju obežnú dráhu. Zaujímavosťou je, že deň na Neptúne trvá len 16 hodín NASA,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close