Nezabudnuteľné štvrťfinále na fínskom snehu

1) 2003: Švédsko 6, Fínsko 5 (Helsinki)

To bolo rovnako šokujúce ako medzinárodný hokejový turnaj.

Samozrejme, keď sa Švédsko vzchopilo z deficitu 5:1, aby vyradilo Fínsko štvrťfinálovým víťazstvom 6:5, určite to nebolo prvýkrát, čo tím dosiahol takýto návrat vo veľkej aréne.

Fanúšikovia NHL si môžu napríklad spomenúť na víťaza Stanley Cupu z roku 1971 Montreal Canadians, ktorý šiel 5:1 s Boston Bruins a vyhral prvé kolo 7:5. V treťom zápase 1. kola v roku 1982 Los Angeles Kings ohromili Wayna Gretzkého, keď v zápase „Miracle on Manchester“ zdolali Edmonton Oilers 6:1, 5:5 z deficitu v tretej sezóne.

Ale rok 2003 bol ďalšou fázou, ktorá prišla medzi klasické severské archívy. Hetrik tímu Seylan pomohol Fínsku vybudovať si štvorgólový náskok a švédsky tréner Hardy Nilsson zrazil otváračku Tommyho Sala na podporu Michaela Telkivista. Náročný dav 13 414 v Helsinkách burácal radosťou.

„Keď sme prehrávali 5:1, myslím si, že každý bol pripravený priniesť golfové palice von,“ povedal Telkivist.

Vlna sa však úplne vráti. Keďže Švédi naďalej skórovali, Fínsko na začiatku tretej tretiny nahradilo otvárača Johnnyho Harmiho Bassi Norminen. Medzi vrcholy Tre Kronor patrí dvojica gólov Petra Forsberga vrátane odrazu Rush of Classic a postup PJ Axelsona 6:5 v presilovej hre na konci tretej tretiny.

Tréner Fínska Hannu Arvirta povedal: „Bol to pre nás splnený sen.

Napriek tomu, že sa v posledných rokoch dostali do takých výšok, o ktorých ich národný tím sníval, vrátane zlatých medailí na MS 2019 a OH 2022, je to sen, na ktorý fínski fanúšikovia nikdy nezabudnú.