Svet

Nie všetky samosprávy súhlasia s ubytovaním prisťahovalcov: „Poďme doviesť ľudí, čo s nimi?“

Na otázku spravodajského portálu tv3.lt, či Portirvintos skutočne pomôže pohraničným obciam a ubytuje nelegálnych prisťahovalcov, starostka okresu Širvintos Živilė Pinskuvienė hovorí, že to nesľúbil, pretože obec nemá žiadnu šancu.

„Vidíme obavy z iných obcí – hovorilo sa to jedným spôsobom, a teraz iným spôsobom, dokonca členovia Seemas hovoria o splácaní všetkého a v praxi boli schválené úplne iné sumy. Existuje veľká neistota,“ on hovorí.

Pre prisťahovalcov neexistujú žiadne ubytovacie zariadenia

Okres Šiauliai, na rozdiel od Širvintosa, bude súhlasiť s povolením prisťahovalcov, aj keď tam nie sú žiadne voľné budovy patriace obci. Je však žiaduce jasne uviesť, koľko ľudí tu bude, ako dlho tam zostanú a veľa ďalších naraz.

„Požiadali sme o objasnenie podmienok, pretože nie je jasné, ako môžeme byť samostatne zárobkovo činní so stravovaním, so strážami, s rôznymi potrebami. Je potrebné stanoviť určité jasné pokyny,“ komentoval Edwardas Bevinis, zástupca riaditeľa správy mesta Sialia. .

Valdemaras Jagdas, zástupca starostu obce Banavis, tvrdí, že v obci nie je voľný kampus na ubytovanie prisťahovalcov. Jedinou možnosťou je ubytovať ich v školských telocvičniach až do jesene.

„Ale postele, ktoré sa nedajú skladať ani skladať, spacáky, ich jedlo, udržiavanie verejného poriadku a čistenie priestorov musia byť nakoniec vyriešené.

Aj vy sa môžete rozprávať, kým nebudú školy zadarmo. Školský rok sa začína v septembri a sú povinné sály. Mestský úrad nemá žiadne ďalšie kampusy. Tie školy, ktoré sa uvoľnili, sú privatizované a predávané, nič. Hovorilo sa aj o komunitnom bývaní, ale veľa z nás má fronty, takže sa musíme postarať o našich obyvateľov, ktorí stoja vo fronte ako prví, “hovorí V. Jagtas.

Peniaze, eurá

Najznepokojujúcejšou vecou sú financie

. Na príklade pohraničných obcí Pinsquena tvrdí, že nie je jasné, prečo sa určuje výška nákladov preplatených obciam.

READ  Vzostup - ponorkový spor: EÚ zaostáva za Parížom

Podľa neho je suma preplácaná štátom veľmi malá a hovoria o tom obce, v ktorých sú ubytovaní prisťahovalci.

„Dámy, vedeli ste, že sa musia robiť verejné nákupy? Ak za túto cenu nikto neplatí, účtuje si vyššiu cenu. A vláda prepláca iba 5 eur. Starostovia všetkých obcí mi teda povedali, koľko to jedlo stálo .Z platov učiteľov, kam vziať obce?

Samosprávy si nežijú tak zle ako teraz o rok. Všetci prechádzame bitkou. Časť fondu je nevyplatená, existujú však veci, ktoré sa nevyužijú. Nikto tomu nerozumie a nechce to počuť, “hovorí.

„Poďme doviesť ľudí, čo s nimi? Publikovať alebo nie? Postaviť stráž alebo nie? Je potrebné zabrať územie? Aké jedlo potrebujú? Ako sa to všetko financuje?“ <...> Otázka utečencov nie je len otázkou suverenity, je to aj otázka štátneho významu. V tomto prípade chceme byť konkrétni. ““ E. Bevinis je druhý za Pinsquinou.

Pohľadová služba pohraničnej stráže zachytáva 4 osoby prekračujúce hranice z Bieloruska

Nie je vláda pripravená na príchod imigrantov?

. Podľa Pinskwiny musela vláda predpovedať, že takáto kríza zasiahne Litvu, pretože nepokoje v Bielorusku neboli prvým mesiacom.

„Len čo sme tieto funkcie začali odovzdávať Bielorusku, politici vedeli, čo robia, aký bol prvý krok, aký bude druhý krok, mali sme vedieť, že to tak bude. Všetci hovorili. Neboli žiadne ciele, ako sa chrániť pred tým, čo by sme robili. Všetko nasleduje. “, hovorí.

Tu sú komentáre zástupcu starostu obce Banavis. Pinsquins sa nezhodujú.

V. Podľa Jagdasa sa hneď, ako vyvstala utečenecká otázka, začalo sa riešiť.

„Dostali sme do pozornosti, že by taký problém nemal vzniknúť. Pred pol rokom to nikto nezačal vyrábať,“ hovorí.

Celkovo je v Litve už 2 158 nelegálnych prisťahovalcov

Cez deň, t. J. Celé pondelok, pohraničná stráž podľa pôvodných údajov zadržala 41 migrantov z Bieloruska za nelegálne prekročenie hranice. Od polnoci do utorka tohto roku bolo na bieloruských hraniciach zatknutých celkovo 2 158 nelegálnych prisťahovalcov.

READ  Sheffield News Live: Meno chlapca, ktorý tragicky zomrel v priehrade South Yorkshire

Zo 41 cudzincov zadržaných v pondelok sa 34 označilo za občanov Iraku alebo mali doklady z tejto krajiny.

Prisťahovalci do COVID-19 budú testovaní a izolovaní, kým nebudú k dispozícii výsledky. Okolnosti incidentu sa objasňujú a prebieha vyšetrovanie. Žiadatelia o azyl sú informovaní na ministerstve migrácie, ktoré tieto žiadosti spracuje.

Tento rok sa do Litvy pokúsilo vstúpiť 2 158 nelegálnych prisťahovalcov od pondelka do utorka o polnoci z Bieloruska. Toto číslo je 26-krát vyššie ako v roku 2020. Len v júli pohraničná stráž zatkla 1 497 migrantov. V júni ich bolo 473, v máji 77, v apríli 70 a v marci 8.

Väčšina osôb zadržaných tento rok na hraniciach s Bieloruskom boli občania Iraku alebo cudzinci, ktorí sa predstavili – 1 153. Zadržaných bolo 182 Konžanov, 121 Kamerunčanov, 78 Guinejcov, 74 Iráncov, 69 Sýrčanov a Afgancov, 68 Rusov a ďalších civilistov.

Od začiatku tohto roka bolo podľa predbežných údajov najviac imigrantov zadržaných v obci Traskinkoi – 566. 473 cudzincov z Bieloruska bolo zadržaných v okrese Salininko, 366 v Ignaline, 355 vo Varanasi, 174 vo Švenčionys a 142 v Lostijai.

Väčšina väzňov sa pokúša dostať do západoeurópskych krajín cez Litvu.

SPGS významným zvýšením počtu takýchto prípadov posilnila bezpečnosť hraníc s Bieloruskom. Popri rôznych organizačných činnostiach sa v tejto oblasti na druhom mieste umiestnili príslušníci ostatných divízií SPGS a boli pridelené ďalšie technické prostriedky. Pohraničnej stráži okrem toho pomáhali sily ďalších litovských spoločností vrátane armády, ako aj úradníci európskych organizácií pohraničnej a pobrežnej stráže Frendex a Estónsko.

S nedávnym prudkým nárastom počtu takýchto incidentov SPGS posilnila bezpečnosť hraníc s Bieloruskom. Popri rôznych organizačných činnostiach sa v tejto oblasti na druhom mieste umiestnili príslušníci ostatných divízií SPGS a boli pridelené ďalšie technické prostriedky. Pohraničnej stráži okrem toho pomáhali sily z ďalších litovských spoločností vrátane armády, ako aj úradníci z európskych organizácií pohraničnej a pobrežnej stráže Frendex a Estónsko.

READ  Dlhé čakanie vo Francúzsku: takmer 1 000 kilometrov ...

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close