Svet

Niekoľko dní po Zawahiriho zabití vypálil ďalší dron rakety do Afganistanu

Niekoľko dní po útoku amerického bezpilotného lietadla zabil v Kábule vodcu al-Kájdy Aymana al-Zawahiriho, ďalšie bezpilotné lietadlo vypálilo rakety na Andaro v afganskej provincii Ghazní, tiež zrejme HVT (cieľ s vysokou hodnotou).

Cieľ vysokej hodnoty (HVT) je cieľ (osoba alebo zdroj), ktorý protivník potrebuje na dokončenie misie. Tento výraz sa v médiách bežne používa pre Usámu bin Ládina a najvyšších predstaviteľov al-Kájdy a považuje sa za nevyhnutný na ukončenie nepriateľských operácií.

Taliban o tom nemal ani potuchy.

Sumira Khan, analytička mediálnej bezpečnosti, vo svojom tweete uviedla: „Ďalší dron v sobotu večer údajne vystrelil rakety na vysokoprofilový zahraničný cieľ v oblasti Ghazni v Andaro. Taliban uviedol, že neexistujú žiadne informácie o povahe cieľa.“

Ďalší novinár, Mushtaq Yousafzai, citoval zdroje z Talibanu a potvrdil incident.

„Zdroje Talibanu v Afganistane uviedli, že bezpilotné lietadlo v sobotu večer odpálilo rakety a zasiahlo cieľ v oblasti Andaro v provincii Ghazní v Afganistane. O cieli nie sú žiadne informácie, ale predpokladá sa, že ide o cudzincov,“ napísal.

Americký prezident Joe Biden v pondelok v televíznom prejave oznámil, že vodca al-Kájdy Ayman al-Zawahiri bol zabitý pri nálete USA, pričom povedal, že „spravodlivosť bola vykonaná“.

Al-Zawahiri, jeden z najhľadanejších teroristov sveta a strojca útokov z 11. septembra 2001, zahynul v sobotu pri útoku amerického bezpilotného lietadla v afganskej metropole Kábul.

„V sobotu, na môj pokyn, Spojené štáty uskutočnili úspešný nálet v Kábule v Afganistane, ktorý zabil emíra al-Káidy: Ajmana al-Zawahiriho. Spravodlivosť bola vykonaná a tento vodca teroristov už nie je,“ povedal Biden. Vo videu z balkóna Modrej izby v Bielom dome.

„Už nikdy nedovolí, aby sa Afganistan stal bezpečným prístavom pre teroristov, pretože je preč, a my sa postaráme o to, aby sa nič iné nestalo,“ dodal. Zawahiri bol hlboko zapojený do egyptského chirurgického programu. 9/11 a tiež pôsobil ako osobný lekár Usámu bin Ládina.

READ  Napriek tomu, že predseda vlády a kabinet vystúpil s odstupom času, môže yuemeno muhaitín stále využívať výkonné právomoci na: generálneho prokurátora

V pozadí telefonátu novinárom vysoký predstaviteľ Bidenovej administratívy uviedol, že Zawahiri bol zabitý na balkóne domu v Kábule pri útoku bezpilotného lietadla a že na zemi v Afganistane neboli žiadne americké topánky.

Útok vykonala Ústredná spravodajská služba (CIA) pomocou bezpilotného lietadla. Predstaviteľ uviedol, že al-Zawahiri bol jedinou osobou zabitou pri útoku a nikto z jeho rodinných príslušníkov nebol zranený. Vysokopostavení členovia Talibanu a siete Haqqani vedeli, že al-Zawahiri bol v Kábule pred útokom bezpilotného lietadla, povedal senior. Administratívny pracovník.

V skutočnosti sa členovia siete Haqqani pokúsili zakryť al-Zawahiriho pobyt v bezpečnom dome niekoľko hodín po jeho zabití.

Na otázku o zabití al-Zawahriho a o tom, či mohol byť v bezpečnom dome bez priamej znalosti pakistanskej ISI, úradník povedal: „Vieme, že vysoký predstaviteľ Talibanu Hakkání vedel o jeho prítomnosti v Kábule. Nemôžem to komentovať. A o zapojení iných krajín“.

Hussain Haqqani, bývalý veľvyslanec Pakistanu v USA, ktorý je teraz v Hudsone, povedal, že tento krok ukázal, že USA môžu stále vystopovať identifikovaných teroristických vodcov v Afganistane.

„Otázkou teraz je, či Taliban pomohol eliminovať Zawahiriho, alebo to USA urobili bez pomoci. Jeho prítomnosť v regióne Afganistan-Pakistan potvrdzuje, že región je stále domovom medzinárodných teroristických skupín,“ povedal Hakkání pre ANI.

„Budeme musieť počkať a uvidíme, komu Američania dôverujú, aby udržal Zawahiriho v podnikaní v rámci regiónu,“ dodal bývalý veľvyslanec.

Zawahiriho zabitie prichádza rok po tom, čo sa americké jednotky stiahli z Afganistanu a krajinu prevzal Taliban. Predstaviteľ poznamenal, že prítomnosť Zavahrího v afganskej metropole Kábul bola „jasným porušením“ dohody, ktorú Taliban podpísal so Spojenými štátmi v Dauhe v roku 2020 a ktorá pripravila cestu pre stiahnutie USA z Afganistanu.

(Zamestnanci Business Standard mohli prepracovať iba nadpis a obrázok tohto prehľadu; zvyšok obsahu sa generuje automaticky z agregovaného informačného kanála.)

READ  Rusko - Komunistický poslanec obvinený zo zabitia losov

Vážený čitateľ,

Business Standard sa vždy snaží poskytnúť vám aktuálne informácie a komentáre, ktoré sú zaujímavé a majú široké politické a ekonomické dôsledky pre krajinu a svet. Vaše povzbudenie a neustála spätná väzba o tom, ako zlepšiť našu ponuku, posilnili naše odhodlanie a oddanosť týmto ideálom. Aj v týchto ťažkých časoch vyplývajúcich z COVID-19 sme naďalej odhodlaní informovať vás a aktualizovať vás spoľahlivými správami, dôveryhodnými názormi a serióznymi komentármi k relevantným aktuálnym problémom.
Máme však prosbu.

Keďže bojujeme s ekonomickou daňou pandémie, potrebujeme vašu podporu ešte viac, aby sme vám mohli naďalej poskytovať kvalitnejší obsah. Náš model predplatného zaznamenal povzbudivú odozvu od mnohých z vás, ktorí odoberajú náš online obsah. Dodatočné predplatné nášho online obsahu nám len pomôže dosiahnuť naše ciele poskytovať vám ešte lepší a relevantnejší obsah. Veríme v slobodnú, spravodlivú a spoľahlivú žurnalistiku. Vaša podpora prostredníctvom viacerých odberov nám pomôže praktizovať žurnalistiku, ktorej sme sa zaviazali.

Podporovať kvalitnú žurnalistiku a Predplaťte si Business Standard.

Digitálny editor

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close