Veda

Niektoré antarktické ľadové šelfy narástli za posledných 20 rokov napriek globálnemu otepľovaniu

Na niektorých častiach Antarktídy sa za posledných 20 rokov skutočne nahromadil ľad, naznačuje nový výskum a dodáva, že kontinent utrpel značné škody v dôsledku globálneho otepľovania.

Výskumníci tvrdia, že morský ľad, ktorý tlačí na ľadové police zmenami regionálnych vzorcov vetra, mohol pomôcť chrániť tieto ľadové police pred poškodením.

Ľadové police sú plávajúce bloky ľadu pripevnené k ľadovým štítom na pevnine a pomáhajú chrániť pred nekontrolovaným uvoľňovaním ľadu z vnútrozemia do oceánu.

Koncom 20. storočia spôsobili vysoké úrovne otepľovania na Východnom Antarktíde kolaps ľadovcov Larsen A a B v roku 1995 a 2002.

Tieto udalosti ešte viac urýchlili zrýchlenie morského ľadu a nakoniec urýchlili príspevok Antarktického polostrova k zvýšeniu hladiny morí.

Boli časy, keď v oblasti vo východnej Antarktíde vyrástli niektoré ľadové šelfy, a to aj napriek globálnemu otepľovaniu.

Nový výskum ukazuje, že časti Antarktídy skutočne zamrzli ľad počas posledných 20 rokov, a to aj napriek značnému poškodeniu kontinentu v dôsledku globálneho otepľovania.

Koncom 20. storočia spôsobili vysoké úrovne otepľovania na Východnom Antarktíde kolaps ľadovcov Larsen A a B v roku 1995 a 2002.  Boli časy, keď v oblasti východnej Antarktídy vyrástli niektoré ľadové šelfy (zobrazené +)

Koncom 20. storočia viedli vysoké úrovne otepľovania na Východnom Antarktíde k zrúteniu ľadovcových šelfov Larsen A a B v rokoch 1995 a 2002. Boli časy, keď v oblasti východnej Antarktídy vyrástli niektoré ľadové šelfy (zobrazené +)

Topenie ľadovcov a ľadových štítov bude mať „dramatický účinok“ na globálne hladiny morí

Ak by sa ľadovec Thwaites v západnej Antarktíde zrútil, hladina svetových morí by sa mohla zvýšiť až o 3 metre.

Stúpanie morskej hladiny ohrozuje celé krajiny od Šanghaja po Londýn, nízko položené oblasti Floridy či Bangladéša a Maledivy.

Napríklad v Spojenom kráľovstve môže stúpanie o 6,7 stôp (2 m) alebo viac ohroziť oblasti, ako sú Hull, Peterborough, Portsmouth a časti východného Londýna a ústie Temže.

Veľké mestá, ako je New York a Sydney, by tiež mohol byť ponorený v dôsledku kolapsu ľadovca, ktorý mohol začať v priebehu desaťročí.

READ  Wisconsinská GOP potrebuje schválenie protokolu UW Systems

Obzvlášť ťažko zasiahnuté budú aj časti New Orleans, Houston a Miami na juhu USA.

Od roku 2020 však došlo k nárastu počtu ľadovcov oddeľujúcich sa od Východného Antarktického polostrova.

Vedci, ktorí použili kombináciu historických satelitných meraní so záznamami oceánu a atmosféry, uviedli, že ich pozorovania „zdôrazňujú zložitosť a často prehliadanú dôležitosť variability morského ľadu pre zdravie antarktického ľadového štítu“.

Tím vedcov z Cambridgeskej univerzity, Newcastleskej univerzity a novozélandskej univerzity v Canterbury zistil, že 85 percent ľadovcového šelfu dlhého 870 míľ (1 400 km) pozdĺž Východoantarktického polostrova prešlo medzi prieskumami pobrežia „plynulým postupom“. 2003-4 a 2019.

To bolo v ostrom kontraste s výraznými návratmi za posledné dve desaťročia.

Výskum naznačuje, že tento nárast súvisel so zmenami v atmosférickej cirkulácii, čo spôsobilo, že vietor unášal na breh viac morského ľadu.

Dr Fraser Christie z Cambridge’s Scott Polar Research Institute (SPRI) a hlavný autor článku povedal: „Zistili sme, že zmena morského ľadu môže buď ochrániť, alebo uviesť do pohybu otelení ľadovcov z veľkých antarktických ľadovcových šelfov.

„Bez ohľadu na to, ako sa morský ľad okolo Antarktídy mení v teplejšom podnebí, naše pozorovania zdôrazňujú často prehliadanú dôležitosť variability morského ľadu pre zdravie antarktického ľadového štítu.“

V roku 2019 sa Dr Christie a jeho spoluautori zúčastnili expedície na štúdium ľadových podmienok vo Weddellovom mori pri pobreží Východoantarktického polostrova.

Od roku 2020 však došlo k nárastu počtu ľadovcov oddeľujúcich sa od Východného Antarktického polostrova.

Od roku 2020 však došlo k nárastu počtu ľadovcov oddeľujúcich sa od Východného Antarktického polostrova.

Výskumníci tvrdia, že morský ľad, ktorý tlačí na ľadové police zmenami regionálnych vzorcov vetra, mohol pomôcť chrániť tieto ľadové police pred poškodením.

Výskumníci tvrdia, že morský ľad, ktorý tlačí na ľadové police zmenami regionálnych vzorcov vetra, mohol pomôcť chrániť tieto ľadové police pred poškodením.

Profesor Julian Dowdswell, hlavný vedec expedície a spoluautor štúdie, tiež zo SPRI, uviedol, že počas expedície bolo zaznamenané, že niektoré časti pobrežia ľadového šelfu boli „najpokročilejšie“, keďže satelitné záznamy pochádzajú z r. 60. roky 20. storočia sa začali začiatkom dekády.

READ  Rover NASA Persistence Mars prerušil svoj systém odberu vzoriek hornín

Po kampani tím použil najmodernejšie modely oceánov a atmosféry spolu so satelitnými snímkami spred 60 rokov, aby podrobne preskúmal priestorové a časové vzorce zmien ľadovcového šelfu.

V súčasnosti porota skúma, ako sa bude morský ľad okolo Antarktídy vyvíjať v reakcii na zmenu klímy, a teda ovplyvňovať stúpanie hladiny morí, pričom niektoré modely predpovedajú masívny úbytok morského ľadu v južnom oceáne. Predpovede, zatiaľ čo iné predpovedajú prírastky morského ľadu.

Ale podľa výskumu by prelomenie ľadovcov v roku 2020 mohlo naznačovať zmenu atmosférických vzorcov a návrat k poškodeniu.

Dr Wolfgang Rack z University of Canterbury a jeden zo spoluautorov článku povedali: „Je celkom možné, že môžeme vysledovať prechod späť k atmosférickým vzorcom pozorovaným počas 90. rokov, čo viedlo k strate morského ľadu. , viac ľadových políc teľa.‘

Výskum bol publikovaný v časopise prírodná geológia,

Ľadové štíty Antarktídy obsahujú 70 % svetovej sladkej vody – a ak sa roztopia, hladina mora stúpne o 180 stôp

V Antarktíde je obrovské množstvo vody.

Tri ľadové príkrovy, ktoré pokrývajú kontinent, obsahujú asi 70 percent sladkej vody našej planéty – a to všetko tvorí teplý vzduch a oceány.

Ak by globálne otepľovanie spôsobilo roztopenie všetkých ľadovcových štítov, Antarktída by zdvihla globálnu hladinu morí najmenej o 183 stôp (56 metrov).

Vzhľadom na ich veľkosť môžu mať aj malé straty v ľadových príkrovoch globálne dôsledky.

Okrem stúpajúcej hladiny morí by roztopená voda spomalila cirkuláciu svetového oceánu, zatiaľ čo zmena veterných pásov by mohla ovplyvniť klímu na južnej pologuli.

Vo februári 2018 NASA odhalila, že udalosti El Nio spôsobujú, že sa antarktický ľadový šelf roztopí o desať palcov (25 centimetrov) každý rok.

El Nio a La Nia sú rôzne udalosti, ktoré menia teplotu vody v Tichom oceáne.

READ  Einstein sa konečne zohrial na kvantovú mechaniku? Výskumný tím redefinuje energiu na vysvetlenie čiernych dier

More je z času na čas počas El Niosu teplejšie ako priemer a počas La Nias je chladnejšie ako priemer.

Pomocou satelitného zobrazovania NASA vedci zistili, že oceánske udalosti majú tendenciu roztápať antarktické ľadové police a zväčšovať ľadovce.

V marci 2018 sa ukázalo, že obrovský ľadovec veľkosti Francúzska v Antarktíde pláva na oceáne skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.

Vzbudila obavy, že by sa mohla rýchlejšie roztopiť, keď sa klíma otepľuje, a má dramatický vplyv na stúpajúcu hladinu morí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close