Technológie

Niektoré európske vlády dávajú vakcíny Govt-19 do Číny a Ruska, rozhovory o politike, správy o Európe a najlepšie príbehy

LONDÝN – Úradníci EÚ sa snažia vyvrátiť obvinenia, že kupovanie vakcín proti korónovému vírusu pre tento kontinent bolo príliš pomalé.

„Stále musíme zvládnuť veľa úrovní,“ povedala výkonnému výboru EÚ začiatkom tohto týždňa šéfka Európskej komisie Dr. Ursula van der Leyen.

„Problém sa pomaly, ale isto zmení, od podávania príliš nízkych dávok vakcíny po zabezpečenie toho, že dávka, ktorú máme, je riadená systematicky a rýchlo.“

Niektoré členské štáty EÚ si však už poradia prelomili návratom do Číny a Ruska kvôli dodávkam. Ich činnosť hrozí otvorením hlbokých rozdielov v únii.

Na začiatku epidémie sa 27 členských štátov EÚ dohodlo, že dá Komisii právomoci na nákup vakcín pre všetky z nich. EÚ má v súčasnosti šesť zmlúv na vakcíny v celkovej hodnote viac ako 2 miliárd dolárov, vrátane spoločností AstraZeneca, Curvac, Johnson & Johnson, Moderna, Pfizer-Bioendech a Sanofi-GSK.

Európska komisia však kontinentu vyčítala, že neuprednostňuje dostupnosť prvotných materiálov. V EÚ sa v priemere podáva iba 7,5 dávok na 100 ľudí, v porovnaní s 22 dávkami v Spojených štátoch, čo je 31,3 dávok na 100 občanov v Spojenom kráľovstve, ktoré je teraz mimo EÚ.

Všetci európski vodcovia tlačia na svoju verejnosť, aby hľadala ďalšie zásoby inými spôsobmi.

Napríklad vlády Rakúska a Dánska sľubujú svojim voličom, že v budúcnosti budú realizovať svoje vlastné programy nákupu vakcín.

„Musíme byť pripravení na ďalšie mutácie a pri výrobe vakcín druhej generácie už nebudeme závislí iba na EÚ,“ uviedol rakúsky prezident Sebastian Kurz.

Iné vlády sa však rozchádzajú s EÚ ako celkom.

Maďarsko zrušilo konsenzus EÚ, podľa ktorého by drogová agentúra EÚ mala uznať akýkoľvek Govt-19 Jab ako prvú krajinu EÚ, ktorá povolí použitie vakcíny vyrobenej čínskym Sinoformom a ruským spotovým V-shotom.

READ  Čína intenzívne experimentuje s úpravami počasia. Hrozí nám „krádež dažďa“?

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána uviedla, že čínske a ruské výrobky pomôžu zaočkovať zhruba o 250 000 ľudí týždenne viac a do konca tohto mesiaca si kladie za cieľ zaočkovať štvrtinu z 9,7 milióna Maďarska.

Rovnako nasledovalo aj Slovensko, sused s 5,4 miliónmi malých krajín. 200 000 ruských vojenských nákladných lietadiel Spotnik V pristálo v pondelok (1.3.) V rámci dohody so slovenským premiérom Igorom Matovičom. Tvrdí, že svojej krajine v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov prinesie ďalší milión zobrazení.

Maďarsko aj Slovensko tvrdia, že boli prinútení k týmto pohotovostným operáciám.

Orban, ktorý sa chcel dostať k čínskej vakcíne, sa zúfalo snažil prerušiť tímy s EÚ slovami: „Ak nemáme ruské a čínske vakcíny, máme veľké problémy.“

Ich činnosť však bola o politike a o zdravotných potrebách.

Predtým, ako sa Maďarsko vrátilo do Číny a Ruska, nezažilo nedostatok príhod: použilo iba 75 percent z 880 000 zväzkov poskytovaných centrálnym distribučným systémom EÚ.

Ale prenasledovanie EÚ je preferovanou taktikou pána Orbana a chce sa prezentovať ako jediný obhajca záujmov svojej krajiny.

Orban tiež usiluje o užšie vzťahy s Čínou. Prijatím očkovacej látky proti synoformám sa mu darilo zobrazovať seba ako najpriaznivejšieho európskeho vodcu v čase, keď sú vzťahy medzi EÚ a Čínou čoraz viac zamrznuté.

Predseda slovenskej vlády rovnako odmieta tvrdenia, že jeho kroky sú politicky motivované. Madovič povedal médiám: „Ochrana zdravia a života nemôže byť spojená s geopolitikou. Vírus si nevyberá Západ ani Východ.“

Ukázalo sa však, že pán Madovič tajne rokoval s Rusmi o distribúcii vakcíny už niekoľko mesiacov, kým ktokoľvek nevedel o možnom nedostatku západných výrobcov. Jeho hlavným účelom je kryť niektorých ministrov vo svojej vlastnej koaličnej vláde.

Európska komisia sa nateraz rozhodla tieto kroky ignorovať. Ale veci sa stanú pre EÚ oveľa vážnejšie, ak sa najväčšia krajina, Poľsko, rozhodne pre rozchod s ostatnými časťami Európy.

READ  Recenzia Suzuki Hayabusa (2021-on) | Hodnotenia vlastníkov a odborníkov

Najväčšou otázkou však je, ako zareaguje európska verejnosť na príchod ruského alebo čínskeho tovaru.

Nedávna štúdia v maďarskom hlavnom meste Budapešť zistila, že iba štvrtina Maďarov by prijala čínsku vakcínu a iba 43 percent by súhlasilo s užívaním ruskej medicíny, v porovnaní s 84 percentami veriacimi v Dabovi, ktorý vyrastal na Západe.

Maďarský premiér, ktorý dostal 28. februára vakcínu proti synoforu z Číny, preto skončí ako člen zvolenej menšiny.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close