Hlavné správy

Nóri tvoria pieseň a tanec v slovenskej rómskej hudbe

Posledné album Angrusori je očarujúcou a dojímavou víziou duše odľahlej komunity, ktorá zvýrazňuje tradíciu prostredníctvom hudobnej fúzie.

Angrusori – hudobný projekt pod vedením nórskeho skladateľa Nilsa Henrika Asheima a českej huslistky a speváčky Evy Pitovej – má nový album, ktorý je podľa všetkého veľmi dobrý.

pridané Hudson Records„Nové album projektu Nech žije Doo Začiatkom mája bol The Guardian pomenovaný ako tohtoročný album.Je tu 11 tradičných rímskych piesní AlbumVrátane starodávnych balád, ktoré zhromaždila hudobníčka Jana Belisova počas plavby k Rómom Slovenska. Je tu tiež akýsi glasmerský valčík a jazz v štýle Toma Weightsa.

„Výsledkom je hypnotizujúca a dojímavá vízia duše odľahlej spoločnosti, ktorá sa vypovedá prostredníctvom hudobnej fúzie, ktorá zdôrazňuje tradíciu: do popredia sa dostávajú nadčasové piesne srdca, chorôb a chudoby umocnené pokročilým hazardom,“ píše The Wire.

„Cigánsky príbeh je príbehom migrácie z Gudžarátu do Andalúzie – a hudba tu navštevuje mnoho staníc na tejto ceste,“ hovorí The Guardian.

Prvá spolupráca medzi kuchynskou kapelou so sídlom v Stavangeri a Rómami z východného Slovenska sa začala v roku 2016 a výsledkom bol zrod Angrusori.

„Príbeh, ktorý sa skrýva za Angrusorim, sa v skutočnosti datuje do roku 2010 a zahŕňa dva kultúrne odvetvia: tabak (v Kosciuszku na Slovensku) a Doo (v Stavangere),“ uviedol Peter Frost Fitness, saxofonista Angrosori. Hovorí 15 otázok.

„V skutočnosti si nie som istý, či tento projekt vytvorí dobrú konkurenciu,“ hovorí Nils Henrik Asheim. „V prípade Angrusori je to veľmi odlišné.“ Spoločenské podmienky, jazyk, hudobná prax. Už som videl, že ľudia v tejto kapele majú úplne odlišné názory na to, aké to je byť na pódiu a organizovať koncert. Bál som sa, že si budeme predstavovať ‚kultúrne stretnutie‘ naivne. „

READ  Slovensko má obrovský potenciál na globálne otepľovanie, hovoria odborníci – EURACTIV.com

„Angrusori má veľmi silné osobné hudobné postavy, takže postoje sú medzi ľuďmi rovnako populárne ako medzi Slovákmi, Čechmi, Rómami a Nórmi,“ dodáva Asheim.

„Taktiež ľudia ako Gertrude Auckland (husle) a Johann Ecktweed (akordeón) skutočne priniesli rómske skúsenosti do projektu, zatiaľ čo Steel, Stein (hlas) a ja nemáme nijaké zvláštne skúsenosti, takže talent medzi nami pláva. Niles Henrique a Roman (violončelo) niekedy hrajú spolu klasické kúsky v intervaloch a niektorí hrajú štandardy alebo strunový švih, “hovorí Frost Fitness.


Foto: Hudson Records.


Na rozdiel od mnohých spravodajských a informačných stránok Rastúca Európa Zdarma na čítanie, vždy bude. Powell tu nie je. Sme nezávislí, nie sme nijakým spôsobom prepojení ani zastupovaní žiadnou politickou stranou alebo obchodnou organizáciou. Chceme to najlepšie pre rastúcu Európu, nič viac, nič menej. Vaša podpora nám pomôže pri šírení informácií o tejto úžasnej oblasti.

Môžete prispieť Tu. Vďaka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close