svet

Nová izraelská vláda sa dnes zaviazala prísahou. Napriek škandálu je Netanjahu piatykrát

Nová izraelská vláda, ktorú spoločne vytvorili premiér Benjamin Netanjahu a jeho politický rivát Benny Ganc, bola v nedeľu zložená prísaha, čím sa skončila 18-mesačná politická kríza. To sa pôvodne malo stať 14. mája. Úrad pre ochranu údajov o tom informoval.

Podľa agentúry je vytvorenie novej vlády to, že Netanjahu sa úspešne stal piatykrát v rekordnom čase izraelským premiérom, napriek korupčným škandálom.

Ganc, ktorý má byť nahradený premiérom v novembri 2021 na základe koaličnej dohody medzi Netanjahuom, sa stal ministrom obrany.

Netanjahu môže tiež na základe koaličnej dohody z 1. júla požiadať vládu alebo parlament, aby hlasovali o pripojení židovských osád na Západný breh.

V stredu mala nová izraelská vláda zložiť prísahu. Zákon však bol nakoniec odložený na nedeľu kvôli stredajšej návšteve amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Izraeli.

Vytvorenie nového kabinetu by malo znamenať koniec rovnej dlhej politickej krízy v Izraeli, v ktorej sa tri parlamentné voľby konali v období dlhšom ako jeden rok.

Koaliční partneri označujú vládu ako núdzový kabinet, ktorý má pomôcť krajine prekonať negatívne následky pandémie nového koronavírusu SARS-CoV-2.

Podľa DPA v nedeľu Ganc povedal, že voliči mu nedali inú možnosť, ako ukončiť rivalitu. Podľa neho by sa židovský štát inak mohol ocitnúť „v stave občianskej vojny“.

Podľa koaličnej dohody sa očakáva, že prvých 18 mesiacov činnosti kabinetu bude izraelský premiér Netanjahu. V októbri 2021 ho na čele vlády nahradil Ganc.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close