Veda

Nová štúdia naznačuje, že tento vitamín môže výrazne znížiť riziko zlomenín kostí

Vitamín K1, tiež známy ako fylochinón, je typ vitamínu K, ktorý sa nachádza v zelenej listovej zelenine, ako je brokolica, zelené fazuľky, kel a špenát, ako aj v ovocí, ako sú sušené slivky, kiwi a avokádo. Je dôležitý pre správne fungovanie mechanizmu zrážania krvi v tele a pre udržanie zdravých kostí.

Dlhodobá štúdia analyzujúca vzťah medzi zlomeninami a hospitalizáciami súvisiacimi so stravou u takmer 1 400 starších žien zistila, že vitamín K1 významne znižuje riziko hospitalizácií.

Zlomeniny kostí môžu mať významný vplyv na život človeka, najmä vo vyššom veku, kedy zlomeniny bedra môžu viesť k invalidite, zníženiu nezávislosti a zvýšenému riziku úmrtnosti.

Avšak výskum Výskumného ústavu výživy a zdravia Univerzita Edith Cowanovej zistil, že existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na zníženie rizika zlomenín neskôr v živote.

s podporou Univerzita Západnej AustrálieŠtúdia skúmala vzťah medzi hospitalizáciami súvisiacimi so zlomeninami a príjmom vitamínu K1 u takmer 1400 starších austrálskych žien počas 14,5-ročného obdobia z Perthskej longitudinálnej štúdie starnúcich žien.

označiť sim

Dr Mark Sim. Poďakovanie: Univerzita Edith Cowan

Zistilo sa, že ženy, ktoré konzumovali viac ako 100 mikrogramov vitamínu K1 – ekvivalent asi 125 gramom tmavej listovej zeleniny alebo jednej až dvoch porcií zeleniny – mali o 31 percent nižšiu pravdepodobnosť zlomenín ako účastníčky, ktoré tak neurobili. ako 60 mikrogramov denne. deň, čo je aktuálne usmernenie pre dostatočný príjem vitamínu K pre ženy v Austrálii.

Ešte pozitívnejšie výsledky boli v súvislosti so zlomeninami bedra, pričom tí, ktorí konzumovali najviac vitamínu K1, znížili riziko hospitalizácie takmer o polovicu (49 percent).

Vedúci štúdie Dr. Mark Sim povedal, že výsledky sú ďalším dôkazom výhod vitamínu K1, o ktorom sa tiež ukázalo, že zlepšuje zdravie srdca.

„Naše výsledky sú nezávislé od mnohých zistených faktorov pre počet zlomenín, vrátane indexu telesnej hmotnosti, príjmu vápnika, stavu vitamínu D a rozšíreného ochorenia,“ povedal.

„Základné štúdie vitamínu K1 identifikovali dôležitú úlohu pri karboxylácii kostných proteínov, ako je osteokalcín, závislej od vitamínu K1, o ktorom sa predpokladá, že zlepšuje pevnosť kostí.

„Predchádzajúci test ECU naznačil, že príjem vitamínu K1 v potrave nižší ako 100 mikrogramov denne môže byť príliš nízky na túto karboxyláciu.

„Vitamín K1 môže tiež podporovať zdravie kostí inhibíciou rôznych činidiel resorpcie kostí.“

Čo by sme teda mali jesť – a koľko?

Dr Sim povedal, že konzumácia nie viac ako 100 mikrogramov vitamínu K1 denne je ideálna – a našťastie to nie je príliš ťažké.

„Vitamín K1 možno ľahko získať konzumáciou 75-150 gramov vitamínu K1 denne, čo zodpovedá jednej až dvom porciám zeleniny, ako je špenát, kel, brokolica a kapusta,“ dodal.

„Toto je ďalší dôvod, prečo sa riadiť pokynmi verejného zdravia, ktoré obhajujú vysoký príjem zeleniny vrátane jednej až dvoch porcií zelenej listovej zeleniny denne – čo je v súlade s odporúčaniami našej štúdie.“

Odkaz: „Diétny príjem vitamínu K1 je spojený s nižším dlhodobým rizikom hospitalizácie súvisiacej so zlomeninou“ od Marka Sima, Andreho Strydoma, Lauren C. Blekenhorstovej, Nicola P. Bondono, Rachael McCormick, Y. H. The Perth Longitudinal Study of Women“ Lim, Kun Zhu, Elizabeth Byrnes, Jonathan M. Hodgson, Joshua R. LewisBuch a Richard L. Prince, 12. september 2022, k dispozícii tu. Jedlo a oslavy,
DOI: 10.1039/d2fo02494b

READ  Squid jay - nový druh vyhynutého upírskeho hlavonožca podobného chobotnici s 10 ramenami pomenovaný po Bidenovi

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close