Veda

Nová štúdia naznačuje, že vnútorné jadro Zeme sa možno „zastavilo“ a obrátilo svoju rotáciu

(NEXSTAR) – Hlboko v strede Zeme sa nachádza vnútorné jadro, ktoré sa rozprestiera v dĺžke asi 746 míľ a pozostáva predovšetkým z čistého pevného železa, NASA rozprávanie, Hoci sme dlho verili – a výskum ukázal — že sa vnútorné jadro otáča, nová štúdia ukazuje, že môže „zastaviť“ svoje otáčanie a dokonca aj obrátiť.

Tekuté vonkajšie jadro, ktoré obklopuje vnútorné jadro, spôsobuje magnetické pole Zeme. Podľa NASAKeď sa roztavené železo a nikel vo vonkajšom jadre pohybujú, vytvárajú elektrické prúdy, ktorých výsledkom je magnetické pole. Vonkajšie jadro tiež umožňuje, aby sa vnútorné jadro otáčalo samo, Príroda rozprávanie.

Hoci vedci nemôžu jadro sledovať priamo, môžu analyzovať seizmické vlny spôsobené zemetraseniami a testovaním jadrových zbraní z obdobia studenej vojny, keď sa dostanú k jadru. to je všetko štúdium Spoluautori Yi Yang a Xiaodong Song, seizmológovia z Pekingskej univerzity v Pekingu, tak urobili pre svoj nový výskum, ktorý v pondelok zverejnil časopis Nature Geoscience.

Na základe svojej analýzy seizmických vĺn spôsobených podobnými zemetraseniami v 60. rokoch Yang a Song uviedli, že zistili, že rotácia vnútorného jadra sa medzi rokmi 2009 a 2020 „zastavila“ a „mierne sa zvýšila“. Môže sa stať aj opak.

Zdá sa, že súvisí, nie? Nezľaknite sa – pravdepodobne to nie je prvýkrát, čo sa naše vnútorné jadro zastavilo. Namiesto toho veria, že zmena je „spojená s postupným krútením vnútorného jadra ako súčasť približne sedemdesiatich rokov oscilácie“.

Výsledky ich štúdie podľa Yanga a Songa naznačujú aj „ďalší obrat alebo spomalenie rotácie začiatkom 70. rokov“.

Seizmológovia uviedli, že ich zistenia – zmeny v rýchlosti prechodu seizmických vĺn cez vnútorné jadro – sa „zhodujú so zmenami v mnohých iných geofyzikálnych pozorovaniach, najmä v dĺžke dňa a magnetickom poli“, čo sú obe polia, ktoré sú ovplyvnené pohybom vnútorné jadro. , ukázal výskum.

READ  Obrovská čierna diera vo vnútri malej satelitnej galaxie sa vzpiera vysvetleniu

Aj keď sú zmeny „legitímne“, to, čo Yang a Song našli, nemusí byť presne to, čo sa deje hlboko na našej planéte. John Videll, profesor vied o Zemi na Univerzite v južnej Kalifornii, ktorý sa na štúdii nezúčastnil, zaznamenal „veľa konkurenčných myšlienok“ o pôvode Zeme. wall street journal,

To zahŕňa teórie, že vnútorné jadro obracia svoju rotáciu častejšie ako 70 rokov určených Yangom a Songom a že sa prestalo otáčať začiatkom roku 2000.

„Bez ohľadu na to, ktorý model uprednostňujete, existujú niektoré údaje, ktoré s ním nesúhlasia,“ zdôraznil Vidale. New York Times,

vidale nedávno spoluautorstvom štúdie To naznačuje, že vnútorné jadro zmenilo svoju rotáciu medzi rokmi 1969 a 1974 a zdá sa, že sa posunulo „o niekoľko kilometrov každých šesť rokov“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close