Veda

Nová štúdia tvrdí, že USA nie sú ani zďaleka tak imunné voči stádu COVID-19

Asi tretina obyvateľov New Yorku a menej ako desatina dospelých Američanov bola vystavená koronavírusu do konca júla, našla sa nová štúdia dialyzovaných pacientov. Táto úroveň zďaleka nie je „imunita stáda“, v ktorú mnohí dúfajú, že pomôže ukončiť obmedzenia zamerané na spomalenie šírenia vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19.

V niektorých štátoch bola miera infekcie v podstate nulová, uviedla štúdia, ktorá testovala vzorky plazmy od viac ako 28 000 náhodne vybraných dialyzovaných pacientov z celých USA. V New Yorku bola miera 33,6%, čo je zďaleka najvyššia v krajine, pričom miera bola do značnej miery skreslená smerom k okresom downstate. Ďalšou najvyššou bola Louisiana, 17,6%. Miera New Jersey bola iba 11,9%.

Celonárodná miera infekcie bola iba 9%. Imunita stáda znamená, že je infikovaných dostatok ľudí, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vírusu. Odborníci tvrdia, že pre koronavírus by to bolo asi 50 až 65% populácie.

Nie je však jasné, ako dlho môže niekto niekoho chrániť. Minulý mesiac muž z Nevady sa stala prvou osobou v krajine získať dvakrát COVID-19. Reinfikovaných bolo tiež niekoľko ďalších pacientov v Číne a Európe.

Do sobotného rána zomrelo na COVID-19 203 789 Američanov a viac ako 7 miliónov Američanov bolo potvrdených ako infikovaných. Sledovač COVID-19 na Univerzite Johns Hopkins. Vymáhalo sa asi 4,5 milióna.

Dr. Anthony Fauci hovorí počas priameho prenosu s guvernérom New Jersey Philom Murphym
Dr. Anthony Fauci hovorí počas priameho prenosu s guvernérom New Jersey Philom MurphymFacebook

Nerovnomerná miera infekcie znamená, že ľudia v oblastiach s vysokou mierou infekcie pravdepodobne nebudú chránení, pretože iní si vírus prinesú odinakiaľto, William Hanage, harvardský epidemiológ, ktorý nebol jedným z autorov štúdie, povedal USA Today.

Dr. George Rutherford, epidemiológ a biostatista z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, uviedol, že USA nie sú ani zďaleka na konci pandémie. „Jediný spôsob, ako sa dostaneme k stádovej imunite, pokiaľ nie ste vo veľmi uzavretej komunite, napríklad vo väzení, je očkovanie všetkých,“ uviedol Rutherford.

READ  Pitva odhalila, že strata čuchu COVID je spôsobená zápalom, nie vírusom

Hanage sa tiež obáva, že komunity, ktoré ešte nie sú zasiahnuté COVID-19, pocítia falošný pocit bezpečia.

„Očakávame, že Amerika v malom meste nebude v prvom návale,“ uviedol, ale postupom času, keď sa ľudia budú pohybovať čoraz viac a bude sa to zavádzať viackrát, dôjde k prepuknutiu ďalších komunít.

Samostatne, keďže sa svet blíži k miliónu úmrtí na pandémiu, ktorá začala v Číne v decembri, Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že „nie je nemožné“, aby sa tento počet zdvojnásobil, informoval denník Washington Post.

„Ak sa pozrieme na stratu 1 milióna ľudí za deväť mesiacov a potom sa iba pozrieme na skutočnosť, že v nasledujúcich deviatich mesiacoch budú vakcíny dostupné, je to veľká úloha pre všetkých zúčastnených,“ uviedol Mike Ryan, výkonný riaditeľ pre zdravie WHO. núdzový program.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close