Veda

Nová štúdia ukazuje, že takmer polovica úmrtí na rakovinu na celom svete je spôsobená rizikovými faktormi, ktorým sa dá predísť

„Pokiaľ je nám známe, táto štúdia predstavuje doteraz najväčšie úsilie na určenie globálnej záťaže rakoviny, ktorú možno pripísať rizikovým faktorom, a poskytuje mieru záťaže súvisiacej s rizikom pre špecifické rakoviny na národnej, medzinárodnej úrovni. To prispieva k rastúci počet dôkazov zameraných na globálne hodnotenie,“ povedal Dr. D., riaditeľ Inštitútu pre metriky a hodnotenie zdravia na Washingtonskej univerzite. Chris Murray a jeho kolegovia napísali v štúdii.

Dokument financovaný nadáciou Bill & Melinda Gates Foundation analyzoval vzťah medzi rizikovými faktormi a rakovinou, ktorá je druhou najčastejšou príčinou smrti na celom svete, s použitím údajov z Inštitútu pre metriky a hodnotenie zdravia. globálna záťaž chorobami Projekt.

Projekt zhromažďuje a analyzuje globálne údaje o smrti a invalidite. Murray a jeho kolegovia skúmali úmrtia na rakovinu a invaliditu v 204 krajinách od roku 2010 do roku 2019, pričom skúmali 23 typov rakoviny a 34 rizikových faktorov.

Vedci zistili, že celosvetovo vedúcimi druhmi rakoviny z hľadiska úmrtí v dôsledku expozície boli v roku 2019 rakovina priedušnice, priedušiek a pľúc u mužov aj žien.

Údaje tiež ukázali, že úmrtia na rakovinu, ktorú možno pripísať riziku, sú na vzostupe, pričom celosvetový nárast od roku 2010 do roku 2019 vzrástol o 20,4 %. Celosvetovo boli v roku 2019 piatimi najväčšími regiónmi z hľadiska úmrtnosti pripísateľnej riziku Stredná Európa, Východná Ázia a Severná Amerika. Ameriky, južnej Latinskej Ameriky a západnej Európy.

„Tieto zistenia naznačujú, že podstatná časť rakovinovej záťaže na celom svete má potenciál na prevenciu prostredníctvom intervencií zameraných na zníženie rizika známych rizikových faktorov rakoviny, ale aj prostredníctvom kontroly v súčasnosti odhadovaných rizikových faktorov.“ Veľká časť rakovinovej záťaže prostredníctvom rakovine sa možno nedá vyhnúť,“ napísali vedci. „Úsilie o zníženie rizika rakoviny by sa preto malo kombinovať s komplexnými stratégiami kontroly rakoviny, ktoré zahŕňajú úsilie o podporu včasnej diagnózy a účinnej liečby.“

Nová štúdia „jasne ilustruje“ dôležitosť primárnej prevencie rakoviny a „narastajúci počet rakovín súvisiacich s obezitou si jednoznačne vyžaduje našu pozornosť,“ povedal Dr. William Dahut, hlavný vedecký pracovník Americkej rakovinovej spoločnosti. Do štúdie sa nezapojili. . , napísal v e-maile CNN.

READ  Vesmírny teleskop Jamesa Webba a objav, ktorý zdieľa každý človek

„Úprava správania by mohla zachrániť milióny životov viac, než aký kedy bol schválený liek,“ napísal, „napriek takmer 65 rokom užívania tabaku spojeného s rakovinou.“ Účinok je veľmi problematický.“

Hoci je spotreba tabaku v Spojených štátoch nižšia ako v iných krajinách, úmrtia na rakovinu súvisiace s tabakom zostávajú hlavným problémom a neúmerne ovplyvňujú niektoré štáty, napísal Dahut.

Príliš veľa sedenia zvyšuje riziko rakoviny, zistila štúdia
Samostatná štúdia zverejnená začiatkom tohto mesiaca medzinárodný časopis o rakovinezistili, že odhadovaný podiel úmrtí na rakovinu v dôsledku fajčenia cigariet medzi dospelými vo veku 25 až 79 rokov v roku 2019 sa pohyboval od 16,5 % v Utahu do 37,8 % v Kentucky. Odhadovaný celkový ušlý zisk v dôsledku úmrtí na rakovinu z fajčenia cigariet sa pohyboval od 32,2 milióna dolárov vo Wyomingu po 1,6 miliardy dolárov v Kalifornii.

„Okrem toho nie je žiadnym tajomstvom, že dramatický nárast priemerného BMI spolu s užívaním alkoholu povedie k výraznému zvýšeniu úmrtí na rakovinu,“ povedal Dahut. „V konečnom dôsledku je skríning rakoviny obzvlášť dôležitý pre tých, ktorí sú ohrození, keďže sa presúvame do sveta, kde je skríning presný a prispôsobivý.“

In Úvodník, ktorý bol uverejnený s novou štúdiou Doktorka Diana Sarfati a Jason Gurney z Agentúry na kontrolu rakoviny Te Aho O Te Kahu na Novom Zélande v časopise The Lancet píšu, že rizikové faktory spojené s rakovinou, ktorým možno predchádzať, sú modelované podľa chudoby.

„Chudoba ovplyvňuje prostredie, v ktorom ľudia žijú, a toto prostredie formuje rozhodnutia o životnom štýle, ktoré sú ľudia schopní robiť. Prevencia rakoviny si vyžaduje spoločné úsilie v zdravotníctve aj mimo neho. Táto akcia zahŕňa špecifické politiky zamerané na zníženie rizika vzniku rakoviny. rizikové faktory, ako je užívanie tabaku a alkoholu, a prístup k očkovaniu, ktoré zabraňuje infekciám spôsobujúcim rakovinu, vrátane hepatitídy B a HPV, napísali Sarfati a Gurney.

READ  Vedci zistili, že silné magnetické polia môžu odvrátiť úzkosť a depresiu

„Primárna prevencia rakoviny prostredníctvom eliminácie alebo zmiernenia modifikovateľných rizikových faktorov je našou najväčšou nádejou na zníženie budúcej záťaže rakoviny,“ napísali. „Zníženie tejto záťaže zlepší zdravie a pohodu a zníži zložený účinok na ľudí a tlak na fiškálne zdroje v rámci onkologických služieb a širšieho sektora zdravotníctva.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close