Technológie

Nové grafické karty od AMD sú výkonnejšie ako Nvidia, prvé benchmarky unikli

Aj keď nové Radeony ešte neboli predstavené, o grafických kartách od AMD stále vieme prakticky všetko. Mená, technické podrobnosti a teraz boduje v teste 3DMark. Hráči, máte sa na čo tešiť!

Spoločnosť AMD pripravuje predstavenie svojich špičkových grafických kariet na 28.10. Vieme, že budú mať podstatne vyšší počet jadier ako predchádzajúca generácia a poskytnú až 16 GB GDDR6 pamäte akcelerovanej niekoľkými vrstvami vyrovnávacej pamäte. Inokedy by taký obrovský generačný skok znamenal masívny úspech, ale po zavedení GPU od Nvidie je zrejmé, že AMD to nebude mať vôbec ľahké. Výsledky 3DMarku nás príjemne prekvapili, Radeonu však chýba výkon v jednej kľúčovej kategórii a tou je sledovanie lúčov.

Pomalšie obchodovanie s lúčmi na Radeónoch RDNA2

Ray tracing je špecifická výpočtová sekvencia, ktorú moderné grafické karty od Nvidia používajú na simuláciu fotónov, vďaka čomu je možné dosiahnuť úžasné svetelné efekty. Sledovanie lúčov však nemá žiadny vplyv na výkon kryptomeny.

A niet divu, že AMD nestačí na Nvidiu v ray tracingu. červený tím nemá s touto technológiou veľa skúseností. Architektúra RDNA2 ponúka iba prvú generáciu sledovania lúčov od spoločnosti AMD. Nahrádza však slabší výkon sledovania fotónov klasickým grafickým výkonom.

Čo prezrádzajú uniknuté výsledky z porovnávacích testov AMD 3DMark z nových GPU?

Podľa uniknutých výsledkov benchmarku 3DMark dokázala AMD v kategórii čistého grafického výkonu skutočne dobehnúť Nvidiu. A nielen to! AMD je vo Firestrike Extreme 4K ďaleko vpred!

Benchmark 3DMark skóre Navi 21 vs. Ampér vs. Turing
Benchmark 3DMark skóre Navi 21 vs. Ampér vs. Turing

Ešte zaujímavejšie je, že ide o výsledky karty RX 6800 XT, ktorá nemá odomknutý celý potenciál čipu Navi 21. Netušíme, čo RX 6900 XT ponúka, ale bude to naozaj šialené.

READ  Spoločnosť Microsoft prerušila ďalšie aktualizácie systému Windows 10. Základné časti systému nefungujú

Ako môžete vidieť na uniknutých benchmarkoch, špičková grafická karta AMD je v skutočnosti výkonnejšia ako vlajková loď spoločnosti Nvidia a poslednou generáciou RTX 2080ti je absolútne v rozpakoch.

AMD Radeon RX 6800 XT vs. grafická karta skóre v súťaži Nvidia
AMD Radeon RX 6800 XT vs. grafická karta skóre v súťaži Nvidia

Stane sa čisto červený TOP počítač realitou?

Po veľmi, veľmi dlhej dobe sme sa dostali do bodu, kedy má skutočne zmysel stavať špičkový výkonný počítač z komponentov od AMD. Červený tím môže oslavovať! Samozrejme za predpokladu, že tieto výsledky sú realistické. Budú však potvrdené alebo vyvrátené v stredu 28.10. takže nebudeme dlho čakať.

Dáta z CapFrameX však tiež zvyšujú dôveryhodnosť uniknutého benchmarku, podľa ktorého by RX 6800 XT vo Firestrike Ultra mala dosiahnuť skóre 11 500. Približne o 8,5% viac ako Nvidia RTX 3080.

Ocitá sa teda v situácii, keď AMD ponúka celkovo lepšie GPU, ale v hrách s raytracingom to ťahá za kratší koniec. Zatiaľ sú Radeony výhodnejšie, ale v budúcnosti, keď sa bude lúčové sledovanie rozširovať, budú na tom držitelia zelenej karty Nvidia lepšie. Bude zaujímavé sledovať, akú cenu ponúkne AMD za svoju výbavu. O ich úspechu alebo neúspechu rozhoduje cena.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close