Veda

Nové plagáty NASA zdieľajú galaktické hrôzy pre Halloween

CNN – Aj keď je náš vesmír plný zázrakov, je rovnako plný hrôz.

Farebné plagáty v štýle retro hororových filmov zvýrazňujú niektoré z týchto vesmírnych postáv v najnovšom vydaní agentúry Exoplanet Exploration Office NASA v Jet Propulsion Laboratory v Pasadene v Kalifornii.

Plagáty si môžu NASA bezplatne stiahnuť stránkya sú k dispozícii aj v španielčine.

Plagáty, ktoré boli vydané práve na Halloween, objasňujú nebezpečenstvá a záhady vo vesmíre. Agentúra vydala aj a Zoznam skladieb SoundCloud ktorá zahŕňa strašidelné zvuky vesmíru.

Predchádzajúce plagáty zdôraznili zázraky našej vlastnej slnečnej sústavy, ako aj potenciálne obývateľné exoplanéty alebo planéty mimo našej slnečnej sústavy, kde si predstavujú, ako by ľudia jedného dňa mohli navštíviť tieto vzdialené miesta.

Ale javy zobrazené na týchto plagátoch sú o niečo zlovestnejšie.

Plagáty kombinujú nápadité umelecké stvárnenie so zaujímavou vedou. Tímy umelcov a vedcov na nich spolupracujú od roku 2014.

Posledné prírastky do NASA Galaxia hrôzy zbierka plagátov obsahuje nepolapiteľnú tmavú hmotu, smrtiaci výbuch gama lúčov a „galaktický cintorín“.

Plagát na galaktickom cintoríne predstavuje starú galaxiu, kde sa narodenie hviezd náhle zastavilo len pár miliárd rokov po veľkom tresku. Teraz je to cintorín rozpadajúcich sa hviezd a jediné zostávajúce hviezdy sú malé a červené, ktoré vrhajú strašidelnú červenú žiaru.

„Odvážte sa vstúpiť a môžete naraziť na desivé mŕtvoly exoplanét alebo konečné smrteľné bolesti kedysi mocných hviezd,“ píše sa v titulku JPL.

Plagát „Gamma Ray Ghouls“ ukazuje, čo sa stane pri zrážke mŕtvych hviezd: výbuch gama žiarenia. Toto je jeden z najsilnejších výbuchov vo vesmíre.

“Tieto lúče záhuby sa uvoľnia na ich nešťastné okolie a budú svietiť milión biliónovkrát jasnejšie ako Slnko po dobu až 30 hrôzostrašných sekúnd. Žiadna vesmírna loď vás nebude chrániť pred oslepujúcim zničením ghúlov gama lúčov!” hovorí text na tomto plagáte.

READ  Tieto mikróby môžu pomôcť budúcim Marťanom a ľuďom Mesiaca ťažiť kovy

A potom je tu temná hmota. Táto neviditeľná gravitácia poskytuje štruktúru vesmíru, ale vedci nevedia, z čoho sa skladá, a už roky sa pokúšajú detegovať „časticu“ tmavej hmoty.

„Jedna z vecí, ktorá sa mi na týchto plagátoch veľmi páči, je to, že ak strávite nejaký čas štúdiom umenia a potom sa môžete ísť dozvedieť niečo viac o každej z týchto tém, uvidíte, že umelci veľa mysleli na možnosti, ktoré urobili na zvýraznenie vedy, “uviedol vo vyhlásení astrofyzik JPL Jason Rhodes, ktorý projekt konzultoval.

Napríklad pavučina použitá na plagáte temnej hmoty je šikovná narážka na štruktúru kozmického webu vesmíru, ktorá spája galaxie, ktoré nevidíme.

Plagát gama žiarenia tiež zdôrazňuje nebezpečenstvo zachytenia blízko zrážky mŕtvych hviezd a energie, ktorú by rozpútali.

Judy Racusinová, astrofyzička z Goddardovho vesmírneho letového strediska NASA, ktorá tiež konzultovala plagáty, zdôraznila, aké vzácne sú výbuchy gama žiarenia – takže pravdepodobne nebudú mať dopad na Zem.

Výbuch gama žiarenia odchádza v našej galaxii len asi raz za 10 000 rokov, ale podľa NASA sú pre nás viditeľné iba asi každých 10 miliónov až 100 miliónov rokov.

„Plagátové umenie je skutočne zábavný spôsob, ako si predstaviť jednu z týchto udalostí,“ uviedol Racusin. „Ale ja by som nechcel byť tými vesmírnymi cestovateľmi!“

The-CNN-Wire ™ a © 2020 Cable News Network, Inc., spoločnosť Time Warner. Všetky práva vyhradené.

Ďalšie príbehy, ktoré by vás mohli zaujímať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close