Hlavné správy

Novo certifikovaná trasa Rady Európy prechádza Slovenskom

Trasu certifikovala Európska rada pred letom.

Misionári Cyril a Metod, sponzori Európy, cestovali a slúžili v mnohých európskych krajinách. Teraz sa môžu turisti vydať v ich šľapajach.


Prezrite si najstaršie mesto na Slovensku s kaleidoskopickou šošovkou s naším sprievodcom po Nitre. (Zdroj: Spectacular Slovakia)

The Európske fórum Menovaná trasa misionárov pokrývajúca niekoľko krajín strednej a juhovýchodnej Európy vrátane Slovenska bola certifikovaná v apríli tohto roku spolu s ďalšími štyrmi európskymi trasami.

„Cesta Cyrila a Metoda má za cieľ zvýšiť povedomie o spoločnom európskom dedičstve,“ uviedla Rada Európy. Táto cesta prispieva k rozvoju kultúrnej spolupráce v celej Európe a podporuje európske hodnoty.

Táto trasa má rovnaký status ako známe pútnické cesty Santiago de Compostela. 40 ďalších.

Na Slovensku môžu turisti nájsť 33 zastávok spojených s misionármi roztrúsených po západných častiach krajiny.

Čo vidieť na Slovensku

Väčšina miest, kam môžu ľudia chodiť, sú kostoly alebo paláce a starodávne drevené pevnosti.

Zachovalé a slávne hrady v Nitre, Trenene a Bratislave sú na zozname pamiatok. Trasu na Slovensku tvorí 13 drevených pevností vrátane Vinny Kuban, hradu Astra Scala v regióne Selena.

Medzi pútnické destinácie patria Troston, Hajikek v regióne Trincomalee a Marianka v Bratislave.

Podľa oficiálnej webovej stránky je na západe Slovenska 33 strategických oblastí, ktoré je potrebné preskúmať Cyrila a Metoda, Ďalší Webové stránky Mapovanie 863 plavieb Cyrila a Metoda na Veľkej Morave sa zameriava na „iba“ 24 miest v Bratislave, Trincomalee a Nitre.

Štyri vetvy

Táto európska kultúrna cesta má štyri vetvy, z ktorých každá je významná z rôznych dôvodov.

Prvá trasa je napríklad zameraná na územie Veľkej Moravy, teraz Slovenska a Česka, kde väčšinu práce vykonali Cyril a Metod.

READ  Útok nožom v Paríži si vyžiadal najmenej dvoch ľudí - World News

Ďalší chodník v juhovýchodnej Európe upozorňuje na ich tradície, ktorými pokračovali ich učeníci. Tretia trasa pokrýva Rakúsko, Bavorsko, Slovinsko a Taliansko. Symbolizuje cestu patrónov do Ríma, kde sa snažili uznať kresťanské uctievanie v staroslovienčine.

Posledná vetva tohto európskeho kultúrneho chodníka zavedie turistov na juh do Poľska, pretože učenie Cyrila a Metoda sa dostalo aj do tejto oblasti.

Ďalšie spôsoby spojenia so Slovenskom

V roku 2021 Rada Európy certifikovala okrem cyrilometodskej trasy aj ďalšie štyri kultúrne cesty v iných častiach Európy.

Cesta Aenea je spojená s legendou o starodávnom hrdinovi Aeneasovi. Alvaro Alto Path oslavuje fínskeho architekta Alvara Alta a európska cesta de Artegan dodáva príbehu francúzskeho mušketiera D’Artagnana nový rozmer.

Posledná certifikovaná trasa sa nazýva Dunajská cesta doby železnej. Aj keď je Dunaj už v názve spomenutý, Slovensko nie je súčasťou trasy.

Avšak, Ďalšie tri spôsoby Slovenskom je certifikovaná v predchádzajúcich rokoch – trasa svätého Martina z Tours, Transromanica a trasa železnej opony.


Spectacular Slovakia Cestovní sprievodcovia

1. augusta 2021 o 6:38 | Zostavili ho diváci

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close